TMC2208 nieprofesjonalny test

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
frog
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:32

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: frog »

Niestety ale te stepsticki to tylko marketingowe cudo. Co z tego że przy prądzie 0,5A są w miare ciche jak to za niski prąd. 1A to nie jest jakiś kosmiczny prąd a te stepsticki są bardziej głośne niż A4988.
Osobiście nie polecam!
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 16
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: morf »

Kolega powinien wiedzieć że wszystko zależy często od konkretnej konfiguracji i mógłby napisać swoją konfiguracje sprzętowa.
U mnie chodzą bezglosnie.
Osobiście polecam :) buahaha
Done is better than perfect.
frog
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:32

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: frog »

Zasilacz 350W, Atmega2561.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3451
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Kopytko »

Kolega zawsze lubił ponarzekać:P I nie dać żadnych konkretnych informacji tylko hejtować, bez jednej konkretnej informacji zdjęcia czy choćby filmu , który by udowodnił jego teorie.
Ja teraz tez ponarzekam. Niestety znalazłem fuckup z tmc2208 , nienawidzą skrajnej prędkości silnika.
Niestety nie zadziałało mi na jednym silniku do którego wpięty jest ekstruder titana, czyli silnik musi się 3 razy szybciej kręcić w przypadku retrakcji z tą samą prędkością co na direct.
Dokładnie problem pojawił się na silniku JK42HS48-1204 zakupionym w BOTLAND. Przy ustawieniu prędkości retrakcji na więcej jak 20mm/s i akceleracji ekstrudera 3000 i długości 3,8mm , czyli bardzo szybka i długa wymijanka (silnik zdąży się rozpędzić na maxa) po zawróceniu stepstick się wyłącza. Próbowałem wszystkich ustawień prądu, efekt taki,ze jest to albo po pierwszej retrakcji albo po , którejś z kolei.
Na silnikach 42BYGHM809 oraz SX17-1005LQCEF nie miałem takiej sytuacji. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje, parametry silnika co do rezystancji i indukcyjności zbliżone do 42BYGHM809.
Będe jeszcze nadal sprawdzał co jest powodem i szukał rozwiązania. Dodam ,ze ani stepstick się nie grzeje , nawet nie zdąży , bo za każdym razem wyłacza się po pierwszej retrakcji lub po drugiej. Zamieniałem też stepsticki z osiami i nadal problem tylko na ekstruderze.
NA koniec dodam ,ze to powstało na płycie Due3Dom a jak wiadomo zasilanie elektroniki to 3,3V i może w tym jest jakiś problem. niebawem wrzucę ten silnik i ekstruder na RAMPS i napisze czy nadal jest to samo. Choć osie w delcie działają bez zarzutu nawet przy 160mm/s a ten przy ekstruderze, praktycznie przy 60mm/s zaczyna się blokować.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2017, 12:04 przez Kopytko, łącznie zmieniany 1 raz.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: dragonn »

frog pisze:Zasilacz 350W, Atmega2561.
:roll: nie ma co, podałeś szczegółowe infomacje :thumbdown: .

Kopytko jak widać silniki 42BYGHM809 zawsze dobrze się sprawdzają :lol: .
frog
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:32

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: frog »

nie ma co, podałeś szczegółowe infomacje :thumbdown: .

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Nie wiem w czym jest problem.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3451
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Kopytko »

frog pisze:nie ma co, podałeś szczegółowe infomacje :thumbdown: .

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Nie wiem w czym jest problem.
Tak jakby brakło informacji
-jaka drukarka
-jaki układ
-jakie silniki
-jakie prędkości
-Jakie akceleracje
-jakie napięcia testowałeś
-jak mierzyłeś natężenie cewki silnika jak już o tym wspomniałeś

Druga rzecz,ze jak drukarka chodzi jak sieczkarnia na a4988 i nie pomagają jej ciche stepsticki to moze warto zająć się mechaniką. Frog jeszcze dodam ze często ekstruder hałasuje bardzo głośno i zagłusza wręcz osie. Sprawdź to samo na a4988 na swoich osiach i odłącz ekstruder , sprawdź czy to samo jest jednak, jak tak to jesteś jak zawsze fenomenem :)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
frog
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:32

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: frog »

-jaka drukarka
DIM200
-jaki układ
Taki jak w prusie
-jakie silniki
https://www.aliexpress.com/item/4-Lead- ... 47376.html
-jakie prędkości
To tylko zerowanie osi X która jest najbardziej cicha
-Jakie akceleracje
To bez znaczenia
-jakie napięcia testowałeś
Tu nie wiem o co dokładnie pytasz
-jak mierzyłeś natężenie cewki silnika jak już o tym wspomniałeś
Ze wzoru. Ustawiałem różny prąd od marnego 0,5A do 1A. Rożnica niewielka.

Film z zerowania osi X na A4988.
http://filmy.elektroda.net/21_1508495134.mp4

Film z zerowania osi X na TMC2208.
http://filmy.elektroda.net/38_1508495387.mp4
Na TMC jest ciut ciszej ale to dalej bardzo głośno.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 3451
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: Kopytko »

No to teraz konkretnie.
Różnice zobaczysz największa podczas drukowania, tam gdzie a4988 potrafią "zabrzęczeć " to tu jest dużo ciszej. Co do całkowitej bezgłosnosci nie ma co liczyć na to. Ale i u ciebie jest spora róznica. Ciekaw jestem jak będzie to działało w ruchu u ciebie, silnik podobny do tego co u mnie się na ekstruderze pierdzieliło.
Co do akceleracji mają znaczenie , ponieważ wyższa akceleracja powoduje większy rezonans poprzez szybsze rozpędzanie danego elementu do prędkości zadanej.Zwłaszcza przy zmianach kierunku.
Nie są to stepsticki idealne i jak na razie ciężko znaleźć coś co pobije klasyczne a4988, jednak idąc na jakieś kompromisy otrzymujemy coś za coś.
Co do ustawień wiadomo ,ze są one dobierane doświadczalnie, bo faktyczne ustawienie prądu powinno się robić do zmierzonego prądu cewki , a My tego nie robimy lub mało kto robi.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
frog
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 9
Rejestracja: 16 lut 2017, 19:32

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

Post autor: frog »

Nie są to stepsticki idealne i jak na razie ciężko znaleźć coś co pobije klasyczne a4988, jednak idąc na jakieś kompromisy otrzymujemy coś za coś.

Za 2szt. dałem prawie 80 zł gdzie zwykłe A4988 kosztują mniej niż 1$ (3,5zł). Różnica jest niewielka. Kupiłem tylko dlatego że przeczytałem opis Kolegi morf i opis
Wrazenia odsluchowe:
Stepy sa praktycznie bezglosne, slychac bardzo cichutkie cwierkanie na okregach (bardzo cicho)


To kompletna bzdura co słychać na załączonych filmikach.

Może Kolega morf ma wadę słuchu? Nie wiem, nie wnikam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”