Napęd stołu w Osi Z

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
xpytonx
Postów w temacie: 3
Posty: 85
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:20
x 26

Napęd stołu w Osi Z

Post autor: xpytonx »

Witam

Jako że jestem Świeżak w temacie będę was męczył pytaniami. Jak widzicie ze źle myślę proszę o poprawienie mnie

W prawdzie czekam na swoją pierwszą drukarkę (Prusa)... jednak jestem w trakcie kompletowania części do swojej samoróbki.
Będzie to rama aluminiowa z profili, całość jako qube z stołem w Z:) (jednak nie Prusa)

Wydaje mi się że ma to rozwiązanie kilka zalet np:
Mniejsze wymiary drukarki przy większym polu drukowania.
Oś XY wozi tylko ekstruder który jest dość lekki więc nie będzie chyba problemów z mocą silników oraz hamowaniem ich, no i mam wrażenie że można ciut szybciej drukować.


Mam silniki krokowe:
STP-42D208-06 1.2A 2,5V 6 przewodowy o rezystancji A - 2.0 - środek - 2.1 - A1 podobnie dla cewki B czyli uniwersalny. Znalazłem parametry takie jak: Holding torque 280 kg - cm oraz Rotator intertia - 56 g-cm2 (nie wiem czy to prawidłowe parametry było to z forum) w ilości 10szt.

W związku z tym że są to dość słabe silniki (ok. 0,3N) to chciałem zastosować je dla osi Z w ilości 2 lub 4 sztuk (ciężki stół acz kol wiek będę dążył do jak najniższej wagi)

Z Ramps 1.4 wyciągnąć chciałbym sygnały Step Dir i Enable dla osi Z i równolegle wpiąłbym 4szt stepsticków (chodzi o sterowanie) by fizycznie były widziane jako 1 oczywiście, następnie każdy stepstick do silniczków osi Z.
Czyli każdy silnik pracował by tak samo:) Jak już się dowiedziałem dla Mega2560 mówicie że nie przeciążę pinów sterujących.
Stepsticki jakie zastosuje? Nie wiem jeszcze.. na początek A4988 później zobaczymy... (TMC jak polecił rafaljot) Myślę nad zasilaczem 24V dla większych prędkości. (PCB sobie sam zrobię to nie problem.)

Czy to dobry pomysł wykorzystać te silniki w tej konfiguracji (dublowanie)? To samo można by zrobić dla osi X i Y po 2 silniki. Chciałem silniki wykorzystać bo już je mam..

Jeśli coś źle myślę proszę mnie wyprowadzić z błędów.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: dragonn »

Ja Ci powiem tak - nawet dwa silniki na oś Z dają radę, bardziej to kwestia śrub jakich użyjesz:
TR8-1 czyli skok 1mm - nie będzie problemu
TR8-2 czyli skok 2mm - też raczej nie

wyżej mogą być problemy. Co do dublowania to spoko, ale 4 silniki na jednej osi - synchronizacja tego będzie problematyczna (chodzi o to żeby wyrównać wszystkie silniki po np. wyłączeniu zasilania.

EDIT

Zobacz sobie konstrukcję stołu w Hypercube Evo, moim zdaniem to najlepsza opcja.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: Berg »

a jak duży ten stół i z czego zrobiony? albo inaczej ile będzie ważyć. Bo standardowe mk2, czy mk2b z szybą to te dwa silniki i z typową tr8-8 dadzą radę bez problemu na standardowych a4988 wpiętych w rampsa normalnie bez kombinowania.
xpytonx
Postów w temacie: 3
Posty: 85
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:20
x 26

Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: xpytonx »

Stół w okolicach 50x60cm będzie to aluminiowa ramka z kątowników jeszcze nie wiem jakich ale 20x20 prawdopodobnie, puki co obszar roboczy będzie na MK2.

Wiem że porywam się ciut z motyką na księżyc... Ale mam odpadkowe profile aluminiowe więc je wykorzystam bez cięcia. Jeśli nie ruszy mi to na tych silnikach to będzie przeróbka na nema23 co jest uwzględnione:) Jedyne co to nie chce wstępnie ponosić dużych kosztów - czyli wykorzystuje co mam.

Druga sprawa ze będzie tam jeszcze jedna karetka z laserem stąd ten obszar roboczy. Tu jeszcze koncepcja nie jest dopracowana

Dlatego tyle durnych pytań... Dziękuje wam za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: dragonn »

Ruszy, ja dasz śrubę o skoku poniżej 4mm bez problemu.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: Berg »

zaraz, zaraz 50cmx60cm ? To nie ma sensu. Chcesz laser, to zrób wymienne głowice. Chcesz duży obszar dla lasera. lepiej zrób dwa osobne urządzenia.
Nie ma żadnego argumentu by iść w tę stronę. Nawet taki, że dwa urządzenia zajmują miejsce. prosty ploter laserowy może być rozkładany jest płaski więc można go odłożyć gdzieś pionowo za szafę. albo zrobić tak by wchodził pod drukarkę.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: RE: Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: Marcin.KnD »

rafaljot pisze:zaraz, zaraz 50cmx60cm ? To nie ma sensu. Chcesz laser, to zrób wymienne głowice. Chcesz duży obszar dla lasera. lepiej zrób dwa osobne urządzenia.
Nie ma żadnego argumentu by iść w tę stronę. Nawet taki, że dwa urządzenia zajmują miejsce. prosty ploter laserowy może być rozkładany jest płaski więc można go odłożyć gdzieś pionowo za szafę. albo zrobić tak by wchodził pod drukarkę.
Jestem tego samego zdania. Mam laser i też początkowo myślałem o dołożeniu do drukarki. Ale repieter/marlin wykorzystuje 2 zegary procesora. I nie możesz zaadresować lasera przez PWM czyli odpada regulacja mocy. Można podłączyć do wyjścia D8 przez 7805 ale to zabawa z przepinaniem, czyli zdejmujesz lub odłączasz ekstruder i dajesz laser. Dla mnie bez sensu.

Ponadto laser lepiej zadziała na grbl, więc lepiej kupić UNO i CNC shield i zrobić druga maszynę. I do lasera teoretycznie nie potrzeba osi Z. A przynajmniej napędzanej silnikiem, wystarczy zwykła śruba
xpytonx
Postów w temacie: 3
Posty: 85
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:20
x 26

Re: Napęd stołu w Osi Z

Post autor: xpytonx »

Tu mnie przekonaliście akurat bawiłem się GRBL laser. tylko nie na Uno a na Nano... chwilowo z Ledem i silnikami na biurku i fajnie to działa:)

Ja miałem pomysł na zrobienie sporej drukarki 3D fakt że puki co nie jest mi potrzebna drukarka dużo gabarytowa ale w przyszłości może się zdarzyć że będę potrzebował zrobić elementy dużo większe niż te 20x20x20cm... dlatego chciałem od razu zrobić drukarkę o sporym obszarze roboczym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”