TMC2208 - pomoc w instalacji.

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: dragonn »

A mi się nie zdarzyło pomimo że rozświetliłem właśnie wyświetlacz. Wydaje mi się żeby faktycznie coś uszkodzić trzeba naprawdę bardzo szybko kręcić.
jarn
Postów w temacie: 3
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: jarn »

virgin71 pisze:
McKee pisze:To chyba tak jak z ręcznym przesuwaniem głowicy - podobno też nie wolno :shock: - na niektórych drukarkach widać, że silniki generują wtedy prąd wystarczający do tego żeby się wyświetlacz zaświecił, ale jeszcze (?) nie słyszałem, żeby ktoś w ten sposób uszkodził elektronikę. (Jeszcze? ;)).
E tam, ja tak upierdzieliłem 2 stepsticki - X i Y:)
Ruszając szybko wózkiem, potrafiła się zaświecić taśma LED. Na szczęście ramps i A4988 przeżyły.
Awatar użytkownika
nobi12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2017, 11:42
x 1

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: nobi12345 »

Kupiłem na Aliexpress 2 szt. TMC2208 do osi X i Y drukarki. Jeden bez zarzutu - drugi - w czasie ruchu silnika zachowuje się tak, jakby źle były kroki ustawione - za duże odległości, szarpie silnikiem, czasem silnik porusza się w niewłaściwą stronę.
Nie mam możliwości zmiany kroków stepsticka - są ustawione na stałe na 1/16.

Co może być nie tak? Uszkodzony stepstick? Co mogę sprawdzić?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: dragonn »

Raczej brzmi jak by był ustawiony za mały prąd.
nobi12345
Pajacyk0v

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Pajacyk0v »

Zamówiłem te zabezpieczenia Watterotta ale tylko na stepstiki TMC. Allegry zostawiam bez zabezpieczeń bo w obecnej drukarce przesuwanie ręczne nic im nie robi.

Przypomniałem sobie że w gratach mam małego avra na atmedze 32u4 chyba przysiądę i zrobie sobie na nim własny bezpieczny emervency shutdown, a może nawet i auto shutdown.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: sp6vgx »

Pajacyk0v pisze:Zamówiłem te zabezpieczenia Watterotta ale tylko na stepstiki TMC. Allegry zostawiam bez zabezpieczeń bo w obecnej drukarce przesuwanie ręczne nic im nie robi.

Przypomniałem sobie że w gratach mam małego avra na atmedze 32u4 chyba przysiądę i zrobie sobie na nim własny bezpieczny emervency shutdown, a może nawet i auto shutdown.
Powiedzmy sobie tak... zanim coś zaczniesz wymyślać proponuję zapoznać się z tym:

https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... ev1.05.pdf

a osobiście myślę że kolega mocno chce przekombinować, a skuteczność tego co chce zrobić będzie raczej zerowa (jak nie zaszkodzi bo nie wiem co kolega planuje).

Co do tych zabezpieczeń na diodach to nie wiem w jakim one są układzie (a widziałem kilka rozwiązań) jeśli to jest coś takiego:
https://learn.digilentinc.com/Documents/376

to ma to sens...

Choć raczej drivery w scalaku je zawierają gdyż przewidziane jest sterowanie indukcyjności (cewek w silnikach) - bez nich raczej istniała by spora szansa ubicia MOSFET-ów w driverach, jak by ich brakowało w dokumentacji scalaka było by info o ich dołożeniu. Są zaproponowane tam zabezpieczenia... ale dotyczą one ochrony ESD i wyglądają trochę inaczej :)

Powiedzmy sobie tak używam TMC2208 i bez takich zabezpieczeń jeszcze ich nie ubiłem ;) choć też czasami na wyłączonej drukarce choćby przy jakiś remontach przejechała któraś oś pod własną wagą itp. (gdzie silnik popracował jako prądnica) i jeszcze nic nie padło...
Można by tutaj zrobić jakieś zabezpieczenie np. odłączanie silników po wyłączeniu zasilania itd. ale nie wiem czy to ma sens...
Berg
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Pajacyk0v

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Pajacyk0v »

Właśnie po to w tym zabezpieczeniu Watterotta jest stosowana dioda szotkiego miedzy anodą i katodą.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: sp6vgx »

Pajacyk0v pisze:Właśnie po to w tym zabezpieczeniu Watterotta jest stosowana dioda szotkiego miedzy anodą i katodą.
Po co te diody są to kolega nie musi mi tłumaczyć, jednak jak wspomniałem śmiem twierdzić że takie diody są już w krzemie TMC i dodanie kolejnych nie wiele zmieni... Jak by ich nie było to indukujące się napięcie powodowało by masowe uwalanie tych scalaków (a konkretnie MOSFET-ów w driverach). Jak widać nie wszyscy je dokładają i tego problemu nie ma...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
nobi12345
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 18
Rejestracja: 22 cze 2017, 11:42
x 1

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: nobi12345 »

dragonn pisze:Raczej brzmi jak by był ustawiony za mały prąd.
Prąd ogarnięty. Wygląda na źle polutowany stepstick - kroki źle ustawione.
A ponieważ nie ma zworek - chyba nic z tym nie zrobię. Reklamacja. W Chinach. :roll:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: dragonn »

Musisz mieć zworki, bez nich to nie wiadomo o tam jest ustawione.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”