TMC2208 - pomoc w instalacji.

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Pajacyk0v

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Pajacyk0v »

miczys pisze:Nie. Interesuje mnie tylko wymiana stepsticków aby sterowały silnikami osi X i Y i nic więcej.

A zworki na dole w ramps też zostawić bez zmian? Wpięte są 3 zworki obecnie do każdego z silników.
No i na czym stanęło? Działa? Nie działa?
miczys
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 15 sie 2018, 11:50

Re: RE: Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: miczys »

Pajacyk0v pisze:
miczys pisze:Nie. Interesuje mnie tylko wymiana stepsticków aby sterowały silnikami osi X i Y i nic więcej.

A zworki na dole w ramps też zostawić bez zmian? Wpięte są 3 zworki obecnie do każdego z silników.
No i na czym stanęło? Działa? Nie działa?
Nie działa na tmc. Próbowałem na wersji 1.1.8 i 1.1.9 i nic nie rusza. Prawdopodobnie trafione stepsticki. Napisałem do Chińczyka od którego kupiłem i kazał mi wyjazd jeszcze zworki ale też nic nie rusza. Próbowałem w zakresie od 0.5 do 1.5 i nic. Kable wiem że są ok bo silniki na A4988 normalnie działają i drukarka drukuje

Wysłane z mojego S8_Pro przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Tuchajbej »

No to brzmi jak uwalony stepstick. Niestety to się zdarza. Do mnie przyjechały uwalone dwie sztuki a4988 robotdyn :(
Teraz przeczytałem że masz je włożone odwrotnie niż a4988. Chodziło Ci że od drugiej stronny, tz heatpadem do góry, czy ze potencjometr jest odwrotnie? Pytam bo np. moje a4988 i 2208 mają potencjometr tak samo. Zawsze trzeba patrzeć na oznaczenia pinów. Jakiekolwiek chłodzenie elektroniki masz? tmc bardzo źle znoszą przegrzewanie.
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
miczys
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 11
Rejestracja: 15 sie 2018, 11:50

Re: RE: Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: miczys »

Tuchajbej pisze:No to brzmi jak uwalony stepstick. Niestety to się zdarza. Do mnie przyjechały uwalone dwie sztuki a4988 robotdyn :(
Teraz przeczytałem że masz je włożone odwrotnie niż a4988. Chodziło Ci że od drugiej stronny, tz heatpadem do góry, czy ze potencjometr jest odwrotnie? Pytam bo np. moje a4988 i 2208 mają potencjometr tak samo. Zawsze trzeba patrzeć na oznaczenia pinów.
Tzn potencjometr mają z drugiej strony niż a4988. Właśnie sprawdzałem oznaczenia i włożone są poprawnie.

Wysłane z mojego S8_Pro przy użyciu Tapatalka
air
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2018, 21:06
Drukarka: Delta

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: air »

Cześć,
Potrzebuję pomocy w ustawieniu napięcia na stepstickach TMC2208 z Falabu. Gubi mi kroki przy ruchu jałowym, muszę schodzić do 60-80 mm/s, druk 60mm/s. Akceleracja po 1500.
Wcześniej na A4988 akcelerację miałem po 5000 i druk 80-100, waza do 160mm/s, travel 180-200 mm/s, więc różnica spora.
Jestem zadowolony z cichej pracy, szukam jeszcze cichego wentylatora 30x30 do radiatora, aktualnie jest najgłośniejszy :)

Napięcie ustawione 0.96V, silniki podczas pracy zimne, radiatory stepsticków ciepłe (nie mam czym dokładnie zmierzyć). Nie jestem pewny tabelki z Falabu. Jakie ustawić napięcie?
Silniki https://blackfrog.pl/silnik-krokowy-nem ... p-214.html
Drukarka: delta własnej konstrukcji na alu na prowadnicach liniowych. Ramps 1.4. Repetier.
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Tuchajbej »

Jedz aż przestaną gubić kroki [emoji3]silniki mogą być ciepłe , mogą być gorące , byle nie parzyły za bardzo. Temp do 60C na spokojnie.
Tmc trzeba chłodzić. Bezwzględnie jakiś nawiew musi być. Inaczej będą się przegrzewać i gubić.

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Gmeracz »

air pisze:Jestem zadowolony z cichej pracy, szukam jeszcze cichego wentylatora 30x30 do radiatora, aktualnie jest najgłośniejszy :)
Jeżeli mogę coś zasugerować, to większy wiatrak. 40x40 i do 3500 obrotów ma nie więcej, niż 40 dB i go wogóle nie słychać spod stołu. Do tego gotowy tunel z Thingiverse i job done.
30x30 to maleństwa, a wydajność śmigła rośnie ze średnicą. Nie mówiąc już o przepływie powietrza.
Dlatego małe tak wariacko kręcą...
// użytkownik zbanowany permanentnie
Pajacyk0v

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Pajacyk0v »

Ja cudowalem z tunelami, blowerami aż w końcu (za sprawą dragona) poszedłem po rozum do głowy i wpakowałem nad płytę 92mm Noctua Redux wysterowany PWM na 50% i W OGÓLE NIC NIE SŁYCHAĆ, a TMC nic się nie grzeją (0.7V).

viewtopic.php?f=64&t=2438&p=50000&hilit=tatara#p50000

Także nie ma co szaleć z tym chłodzeniem byle coś mieszało powietrze :crazy:
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Krychol rc »

Witam

Nie chcę otwierać nowego tematu więc zapytam tutaj.
Czekają na mnie w domu zamówione TMC2208 i dzisiaj będę je instalował.
Pytanie co da mi ciekawego podpięcie po UART (bo zastanawiam się czy od razu nie dać ich po magistrali)?
Co z regulacją prądu pod UART-em, nadal robię to potencjometrem czy już w FW ?
Rozumiem, że jak podepnę normalnie zwierając tylko MS1 i 2 to będę miał 1/16 kroku ale w jakim trybie stealthChop ?
Aditu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 26
Rejestracja: 20 wrz 2018, 00:42
x 7

Re: TMC2208 - pomoc w instalacji.

Post autor: Aditu »

Domyślnie TMC2208 działają w trybie stealthChop.

Po po podpięciu po UART wszystkie ustawienia masz w FW, czyli:
-prąd
-mikrokroki (1-256)
-interpolację do 256 (on, off)
-tryb działania (stealthChop, spreadCycle, hybridMode)
-poziom prądu gdy silnik jest w spoczynku

U siebie w nowej drukarce robię od razu po UART bo dużo roboty z tym nie ma a możliwości konfiguracji sporo większe.

Instrukcja i opis podłączenia:
https://www.instructables.com/id/UART-T ... s-With-th/
Załączniki
TMC2208.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”