Silniki w prusa i3 nie działają

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Zi3lu722 »

Witam (od razu mówię że jeżeli temat dałem do złej kategorii to przepraszam)
Mam pewien problem z drukarką prusa i3 (zbudowana na RAMPS 1.4 i arduino mega 2560). Mianowicie po pewnym czasie w drukarce coś się zepsuło i musiałem wymienić części :( .Wymieniłem podane płytki i jeden stepstick A4988 (powodował on zwarcie). Po wymianie cieszyłem się że mogę znowu drukować, ale musiałem jeszcze wgrać Firmware , no i z tym zaczeły się schody :| . Drukarka została zakupiona na allegro, więc w pierwszym momencie próbowałem się dodzwonić, ale bez skutku. Więc szukałem i znalazłem gotowy program do drukarki na internecie ( http://www.printo3d.pl/prusa-i3-marlin-firmware/ ). Po wgraniu oprogramowanie przez program arduino (to jest bodajże marlin) włączyłem drukarkę i program obsługujący. Po kliknięciu na strzałkę ruchu (byle jaką, a także we wyzerowanie osi) silniki nie reagują :shock: . Wyświetla się napis ,,echo:busy: processing" i nic się nie dzieje (pojawia się również napis ,,X:0.00 Y:0.00 Z:0.00 E:0.00 Count X: 0 Y:0 Z:0''). Na ekranie drukarki koło napisów osi xyz na przemian pojawiają się pytajniki i zera. Podsumowując jeżeli ktoś się zna na tych rzeczach i może mi powiedzieć czy to Firmware czy sama drukarka to proszę o kontakt. Jeszcze powiem że nie umiem programować marlina więc dlatego go ściągnąłem z sieci.
Do tematu dorzucam zdjęcie jak problem wygląda w programie do obsługi drukarki.
Proszę o kontakt i pozdrawaim :)

Jeżeli ktoś potrzebuje więcej informacji to proszę o napisanie :)
Załączniki
Bez tytułu.png
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Berg »

1. czy drukarka ma wyświetlacz?
2. najlepiej wrzuć kilka jej zdjęć, zwłaszcza elektroniki, silników wraz z zębatkami, śrub trapezowych, ekstrudera.
3. na początek możesz poprawić w pliku configuration.h w linii 116
Pewnie drukarka jest słabo skonfigurowana.
#define BAUDRATE 250000
na
#define BAUDRATE 115200

wgrać jeszcze raz, przestawić w programie w okienku obok PORT na tę samą wartość

PS: pytania o sprawy podstawowe viewforum.php?f=5 pewnie był by lepszym działem ( @FlameRunner )
Awatar użytkownika
Tuchajbej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 661
Rejestracja: 03 wrz 2017, 23:50
Lokalizacja: Prawie W-wa
Drukarka: Voron/MK3S
x 186

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Tuchajbej »

Tak potrzeba więcej informacji.
Marlina trzeba skonfigurować. Ustawić mu właśnie jak mają działać silniki, krańcówki, jaką ma być kinematyka, wyświetlacz i parę innych rzeczy.

Nie chcę cię martwić ale nie sądzę by ktoś to zrobił za Ciebie. Marlin nie jest taki straszny. I są poradniki jak go szybko ustawić.
Jeśli boisz się kodu to możesz wgrać repetiera. Ustawia się go przez kreatora. Wpisujesz do kratek wartości i na koniec generujeez firmware.

Na początek zdjęcia i jakiekolwiek informacje.

Tapatalkniete z SGS7E więc nie czepiać się błędów.[emoji16]
Voron V2.471 i MK3S :cool2:
Moje wydruki ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Berg »

PS: pewnie spróbujemy przejść na Repetiera i skonfigurować w wizzardzie. ale po kolei. Zdjęcia first.
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Zi3lu722 »

Wysyłam więcej zdjęć.
rafaljot pisze:1. czy drukarka ma wyświetlacz?
2. najlepiej wrzuć kilka jej zdjęć, zwłaszcza elektroniki, silników wraz z zębatkami, śrub trapezowych, ekstrudera.
3. na początek możesz poprawić w pliku configuration.h w linii 116
Pewnie drukarka jest słabo skonfigurowana.
#define BAUDRATE 250000
na
#define BAUDRATE 115200

wgrać jeszcze raz, przestawić w programie w okienku obok PORT na tę samą wartość
1. Drukarka ma wyświetlacz, załączam do tego posta zdjęcia.
3. Zrobiłem tak jak napisałeś ale ciągle dzieje się tak samo.
Tuchajbej pisze:Jeśli boisz się kodu to możesz wgrać repetiera. Ustawia się go przez kreatora. Wpisujesz do kratek wartości i na koniec generujeez firmware.
Czuje że to będzie najlepsze rozwiązanie, gdyż kiedyś próbowałem zagłębić się w arduino ale idzie mi to bardzo ciężko.
Załączniki
Zdjęcie drukarki
Zdjęcie drukarki
Zdjęcie drukarki
Zdjęcie drukarki
Zdjęcie drukarki
Zdjęcie drukarki
Schemat podłączenia do Ramps
Schemat podłączenia do Ramps
Awatar użytkownika
Zinyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 10 mar 2017, 22:04
Lokalizacja: CLI
Drukarka: Prusa i3

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Zinyx »

Spróbuj z LCD bazowanie osi. I wtedy powinno zatrybić sterowanie z softu.
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Zi3lu722 »

Próbowałem już na monitorze bazować osie, nic to nie pomogło. Spróbuje wgrać repetiera. Napiszę rezultaty za jakiś czas.
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: robal »

Marlin ściągnięty z neta nie zawsze jest dostosowany do drukarki, trzeba zapewne pozmieniać config aby dostosować do posiadanego modelu. Na początku bym sprawdził czy działają wyłączniki krańcowe. Pewnie pasków nie da się zdjąć, żeby bezpiecznie poruszyć silnikami i wcisnąć krańcówkę?
Można sprawdzić czy działa manualne poruszanie osiami - na początku dla bardzo małych wartości. Na panelu z wyświetlaczem wcisnąć pokrętło, potem o ile pamiętam opcja "Prepare" i po wejściu w następne menu któraś kolejna opcja to "Move Axis" albo coś w tym stylu albo od razu z grubej rury "Auto Home", ale jeśli nie działają krancówki to może być głośno i nieprzyjemnie. Może trochę bezpieczniej rozgrzać głowicę i spróbować ruszyć ekstruder-em. Marlin chyba nie pozwoli ruszyć o ile nie będzie rozgrzana głowica (jeśli mnie pamięć nie myli to default jest na 175 stopni). Można ją rozgrzać także z menu (opcja niżej niż "Prepare" z głownego menu, piszę z pamięci ale chyba "Control", potem "Temperatures" i "Nozzle". Potem "Prepare"->"Move Axis" i jest do wyboru też silnik ekstrudera.
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: Zi3lu722 »

Tuchajbej pisze:Jeśli boisz się kodu to możesz wgrać repetiera. Ustawia się go przez kreatora. Wpisujesz do kratek wartości i na koniec generujeez firmware.
Najbardziej podoba mi się ten pomysł :). Tylko nie wiem jak to zrobić i nie wiem skąd zainstalować ten program? Jeżeli ktoś może pomóc to proszę.
robal pisze:Pewnie pasków nie da się zdjąć, żeby bezpiecznie poruszyć silnikami i wcisnąć krańcówkę?
Paski da się zdjąć.
robal pisze:Można sprawdzić czy działa manualne poruszanie osiami - na początku dla bardzo małych wartości. Na panelu z wyświetlaczem wcisnąć pokrętło, potem o ile pamiętam opcja "Prepare" i po wejściu w następne menu któraś kolejna opcja to "Move Axis" albo coś w tym stylu albo od razu z grubej rury "Auto Home", ale jeśli nie działają krancówki to może być głośno i nieprzyjemnie.
Właśnie w tym rzecz że nie da się nic zrobić, ani auto home, ani manualne poruszanie osiami (mój firmware jest po polsku).
robal
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 13 gru 2017, 18:15
x 5

Re: Silniki w prusa i3 nie działają

Post autor: robal »

Zi3lu722 pisze:Właśnie w tym rzecz że nie da się nic zrobić, ani auto home, ani manualne poruszanie osiami (mój firmware jest po polsku).
A ekstruder? Może silniki osi nie działają przez źle skonfigurowane krańcówki, a ten nie ma takiego ograniczenia (oprócz temperatury głowicy).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”