Problem z silnikami Prusa i3

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Zi3lu722 »

Witam, posiadam drukarkę 3d Prusa i3, którą zakupiłem 3 lata temu. Przez okres około 2 lat działała dobrze, ale po upływie tych 2 lat zepsuła się. Po uruchomieniu ekran zgasł i z okolic arduino zaczął lecieć dym :shock: . Po tym incydencie odczekałem 2 miesiące i zakupiłem nowe arduino mega 2560, RAMPS 1.4 i 2 stepsticki A4988 (wiedziałem które wymienić po tym że jak wyjąłem te dwa złe to ekran przestawał „przygasać” z czasem, wyjmowałem je na całkowicie odciętym zasilaniu). Myślałem że to rozwiąże problem, ale jednak nie rozwiązało :cry: .

Po uruchomieniu i wgraniu „Marlina” (Marlina wysłała mi osoba od której kupiłem drukarkę) wszystko wydawało się działać poprawie. Lecz po próbie ruszenia jakimkolwiek z silników drukarka nie reagowała i w programie do obsługi drukarki wyskakiwał błąd „echo:SD init fail”(zamieszczam screena). Tym razem ekran nie przygasał i tylko wyskakuje ten błąd. Silnik od ekstrudera też nie działa. Próbowałem się skontaktować ze sprzedawcą ale nie odbiera telefonu. Jeżeli uda się z nim skontaktować to napiszę. Jak coś, żółte „kostki” się nie grzeją (chodzi mi o te zaznaczone na zdjęciu nr. 2). Sprawdzałem wszystkie kable i wtyczki, nic nie jest przepalone oraz żaden kabel nie jest źle wpięty. Radiatory na stepstickach nie powodują zwarcia. Głowica i stół się grzeją i jest odczytywana z nich temperatura.

Proszę o pomoc, męczę nie z tym dłuższy czas i nie mam też pomysłów co może być nie tak :unknown: . Osobiście moim jedynym podejrzeniem, jakie mam to, że silniki są w jakiś sposób zepsute. Proszę o zadawanie pytań chętnie na nie odpowiem :) .

Zamieszczam także więcej zdjęć drukarki.
Załączniki
zdjęcie nr.1.png
zdjęcie nr.2.jpg
zdjęcie nr.3.jpg
zdjęcie nr.4.jpg
zdjęcie nr.5.jpg
zdjęcie nr.6.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: dragonn »

Zi3lu722 pisze:silniki są w jakiś sposób zepsute.
Na 99.9(9)% nie są, to Ci od razu mówię. Zepsucie silników NEMA 17 jest naprawdę bardzo, bardzo trudne. Chyba zdjęcia Ci nie weszły?
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Zi3lu722 »

dragonn pisze:Na 99.9(9)% nie są, to Ci od razu mówię. Zepsucie silników NEMA 17 jest naprawdę bardzo, bardzo trudne.
Okej, to co może powodować że silniki nie reagują na komendy?
dragonn pisze: Chyba zdjęcia Ci nie weszły?
Trochę nie rozumiem o co chodzi? Może nie weszły bo je przed chwilą edytowałem by były w odpowiedniej kolejności.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: dragonn »

Chyba tak.
Na drugim zdjęciu nie widzę podpiętego zasilania do Arduino??? Tak to jest??
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Zi3lu722 »

Na tym zdjęciu drukarka została odpięta i przeniesiona w inne miejsce, gdyż tam gdzie drukarka jest normalnie jest słabo oświetlone i zdjęcia źle wychodzą. Normalnie jest podpięty jeden główny kabel zasilający (taka zielona kostka) i drugi kabel synchronizujący drukarkę z komputerem.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Kopytko »

Pokaz zdjecie jak sa podpiete krancowki na pkycie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Zi3lu722 »

Wydaje mi się że zrobiłem zdjęcie dobrego wejścia. Zdjęcia niestety są obrócone w lewą stronę :/
Załączniki
1536262020047-2077959490.jpg
Każda krańcówka ma zielony kabel (patrząc od góry na płytkę) po prawej stronie
Każda krańcówka ma zielony kabel (patrząc od góry na płytkę) po prawej stronie
Zdjęcie od dołu
Zdjęcie od dołu
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Kopytko »

Jesli dobrze pamietam to krancowki w raps odpowiadajace za pozycje min sa na pozycjach 2 4 6 patrzac od prawej/gory na Twoim ost zdjeciu. Jezeli drukarka zbudowana tak ze home jest w pozycjach min to zle wpiales kable.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Zi3lu722 »

Nic to nie zmieniło. Ale zaciekawiła mnie jedna żecz teraz grzebałem przy drukarce, sprawdzałem opcję i ekran zaczął gasnąć! Spróbuję przepatrzeć jeszcze raz stepsticki i ewentualnie zedytuje ten wpis.

Znalazłem problem, po wyjęciu stepsticków od osi z i x ekran nie gaśnie.
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2018, 21:49 przez Zi3lu722, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Problem z silnikami Prusa i3

Post autor: Kopytko »

Jeżeli nie zmieniałeś ekranu sprawdz za ekranem te blaszki co są od ramki ekranu, niektóre wersje potrafią przetrzeć lakier i drapać po płytce i ścieżkach robiąc zwarcie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”