Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
mrmisiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2018, 16:40

Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: mrmisiek »

Witam, jestem nowy na tym forum. Niedawno zbudowałem drukarkę 3d na ramie Steel Prusa. Elektronika to Mega 2560 oraz Ramps 1.4 slniki krokowe 42BYGHW811 - 2,5A oraz te sterowniki DRV 8825. Wszystko działało dobrze drukarka mi drukowała tylko kable wisiały luźno i wydrukowałem sobie obudowy do ramps i mega oraz pod Mosfet z obudowami pod wentylatory. Gdy już wszystko złożyłem stwierdziłem że podreguluje prąd na sterownikach aby wszystko było jak należy i przy 3 sterowniku -chyba doszło do zwarcia choc starałem się niczego innego nie dotknąć, ale drukarka działała dalej, wyjąłem tylko uszkodzony stepstick i stwierdziłem iż sprawdzę ostatnie sterowniki a tu niespodzianka po dotknięciu masy na pinie sterownika zwarcie spod Mega i upalone wejscie USB. Więc postanowiłem kupić nowy zestaw nowa MEGA + Ramps + stepsticki. Aby wykluczyć wszelkie zwarcia wyposażyłem się w rękawiczki antystatyczne, podłączyłem tylko samego rampsa na niego stepstick i samo zasilanie 12 V bez silników i całej reszty i znowu niespodzianka dotknąłem tylko pokrętła regulacji śrubokrętem z podpiętym multimetrem i dym ze sterownika. WTF ???? Jakieś czary, 12 V jest podpięte dobrze aha jedyne co jeszcze miałem podłączone to Mosfet, na sucho nie ma zwarcia na nim świeci się Led że gotowy do działania. czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co może być nie tak? Bo ja zwariuje bo nie wiem co jest nie tak! Uszkodzony sterownik na zdjęciu. Błagam o wszelkie sugestie. Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Załączniki
IMG_20181020_162806.jpg
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: WillingMagic »

Robienie regulacji zwykłym śrubokrętem z podpiętym zasilaniem to nie był dobry pomysł. Jeśli chcesz robić to na "żywca" to lepiej używać wkrętaka ceramicznego aby uniknąć zwarcia. Poza tym drv8825 to nie są najlepsze sterowniki, ale mniejsza o to.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: FlameRunner »

WillingMagic pisze:Robienie regulacji zwykłym śrubokrętem z podpiętym zasilaniem to nie był dobry pomysł.
Niby nie, ale nie powinno to doprowadzić do takiej rzezi... Powiedzmy sobie szczerze, wielu z nas tak robi i nic się nie dzieje. :P
morf
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Niby nie, ale nie powinno to doprowadzić do takiej rzezi...
Wełniany sweter, sztuczny dywan, gumowe klapki czy nawet koszulka po złym płynie do płukania. Niewiele trzeba.

btw
mrmisiek pisze:dotknąłem tylko pokrętła regulacji śrubokrętem z podpiętym multimetrem i dym ze sterownika
Ja wiem że to głupie i tak na pewno nie było, ale...oczywiście w multimetrze mierzyłeś napięcie a nie prąd i kable miałeś podpięte do pomiaru napięcia?
Tak tylko dla pewności pytam.
FlameRunner
mrmisiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2018, 16:40

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: mrmisiek »

Tak multimetr ustawiony na napięcie bo dla tych sterowników i tego silnika należałoby ustawic 1,25 V
mrmisiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2018, 16:40

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: mrmisiek »

Powiem Wam że nie 1 raz robię takie rzeczy w życiu bo za sobą mam budowę Frezarki Cnc i tam takich jaj nie miałem jak z tym sprzętem. Nie jestem elektrykiem i na tym znam się najmniej ale to jest jakiś dziwny zbieg okoliczności bo gdybym nie ustawiał napięcia na sterownikach to działałaby do teraz bez problemu i to jest dziwne.... Aha i wszystkie kable wisiały poplątane i bałem się że w końcu zrobię zwarcie, no i sobie polepszyłem.....
remus
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:36
x 4

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: remus »

No ale producenci pokazują że robi się to stalowym śrubokrętem. Minus do obudowy do wkrętarka plus przez krokodylek i odpięty silnik chyba że kolega robi to na wpiętym silniku. MKS ma tak w instrukcji.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: Berg »

pytanie w jakim trybie był sterownik. Czy "trzymał" silnik (EN=1), czy był w standbay (EN=0, da się ręką swobodnie przesuwać osie).
Nie wolno regulować na włączonego metalowym śrubokrętem.
mrmisiek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2018, 16:40

Re: Palące się sterowniki DRV 8825 przy próbie regulacji

Post autor: mrmisiek »

Witam, po długiej nieobecności. Udało mi się wszystko ustawić. Regulacji dokonywałem na samym Mega i Ramps bez podłączonych silników. Zostało mi ostatnie 5 sztuk sterownika regulowałem na oko bez podłączonego napięcia(pod napięciem sprawdzałem samym miernikiem). i udało się dość łatwo wstrzelić w te ustawienia czyli 1,25 V. Sam nie potrafię tego zrozumieć czemu tak się działo(jakieś czary, albo jestem tak naelektryzowany że przez gumowe rękawice robi mi przebicie :-)). Teraz mam inny problem bo według mnie te sterowniki nie nadają się i gubią mi kroki bądź ja sobie nie radzę z konfiguracją, ale to będzie temat na nowego posta. Za wszelkie sugestie bardzo dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”