P3Steel- które stepsticki wybrać?

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
radek233
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwie 2018, 10:59

P3Steel- które stepsticki wybrać?

Post autor: radek233 »

Witajcie! Jako że chciałbym wyciszyć trochę swoją drukarkę, rozważam wymiane stepsticków i to rodzi parę pytań. Drukarka to P3Steel, obecnie założone są chińskie A4988, myślałem nad wrzuceniem jakichś TMC, tylko nie jestem pewien- które lepsze: 2130 czy 2208? Oprócz tego istnieje pytanie czy wrzucać je na xyz, czy na xyz+ extruder. Mam nadzieje, że pomożecie mi w wyborze i w końcu uda mi się nie irytować domowników długimi wydrukami do późnej godziny :DD
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: P3Steel- które stepsticki wybrać?

Post autor: dragonn »

2208:
- lepsze jeśli chcesz je po prostu wsadzić zamiast A4988 żeby było ciszej i po prostu nic więcej
2130:
- posiadają one dodatkowe ficzery przy użyciu SPI jak np. sensorless homming, stall detection itp.

Do tego warto dodać że 2130 bardziej się grzeją przez co ciężej uzyskać z nich duży prąd.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: P3Steel- które stepsticki wybrać?

Post autor: Berg »

za to tmc2130 ma mechanizmy, które sterują prądem dynamicznie i chwilowo potrafią wygenerować większy prąd. Czy też przejść z trybu stelthchop do spreadcycle przy określonej prędkości. Do tego jednak potrzebne są dodatkowe druty, konfiguracja.
Czy to wszystko ostatecznie ma sesn, czy nie lepiej by po prostu sterownik był mocny i mało się grzał, wg mnie lepiej i te inteligentne funkcje nie specjalnie mają sens.

Jedyna pożądana moim zdaniem cecha, to zidentyfikowanie sytuacji, (stallguard), w której silnik pogubił kroki w celu choćby zapauzowania wydruku. Co niestety nie działa wystarczająco stabilnie. Na github/Malin dopiero toczy się dyskusja na ten temat a do standardowej implementacji wciąż daleko (mimo, że Prusa już to ma)
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 1
Posty: 962
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 179

Re: P3Steel- które stepsticki wybrać?

Post autor: artur_n »

Ja u siebie mam na X i Y 2208 a na Z i E 4899. Sprawdza się to fajnie i jest cicho a to najważniejsze
radek233
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwie 2018, 10:59

Re: P3Steel- które stepsticki wybrać?

Post autor: radek233 »

Hmm w takim razie chyba skłaniałbym się ku 2208, tylko pytanie właśnie- czy na extruder warto dać, czy lepiej zostawić A4988?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”