Dobór silników krokowych

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Holgin
Postów w temacie: 11
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Holgin »

Botland kontaktował się ze sklepem SparkFun, a ci odpowiedzieli że różnice tego rzędu nie wpływają na prawidłową pracę silnika. Czyli równie dobrze mogli nie pisać nic ;) Cisnę ludzi w Botlandzie, żeby zmierzyli po prostu indukcyjność tego co mają na stanie.
lazurx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 07 gru 2019, 16:08
Drukarka: Prusa I3rwrk/Hevo

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: lazurx »

Witam jako nowy na forum. Pozwólcie, że wskrzeszę ten wątek. Czy ktoś z szanownych kolegów wie z czego wynika różnica w prądach silników 17HS4401 na naszym rodzimym allegro? Jedne oferty mówią o 1.5A drugie mówią o 1.7A. W zasadzie to wszystkie "niemarkowe" są 1.7 a te usonghine są wyjątkowo 1.5. A teraz z innej beczki: Ktoś z obecnych używa 0.9* z klipperem?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Berg »

Amerykańskie National Electrical Manufacturers Association w skrócie NEMA w standardzie ICS16 definiuje sposób kodowania silników. Trzy cyfry po drugiej kresce powinny określać prąd. Do każdego silnika powinien być udostępniony DataSheet z pełną charakterystyką silnika. Standard dokładnie określa co tam powinno być. Tylko taki silnik jest np "NEMA17", czyli zgodny ze standardem, jednak chińskie firmy stosują się do tego jak chcą.

https://www.nema.org/Standards/SecureDo ... /ICS16.pdf

przykład DS:
http://www.autoflexible.com/file_upload ... A%2017.pdf
lazurx pisze: W zasadzie to wszystkie "niemarkowe" są 1.7 a te usonghine są wyjątkowo 1.5.
Nie ma reguły możliwe, że te są bliżej max 1.5Amp. Co nie oznacza że są lepsze ani że gorsze. Możliwe, że jako jedni z niewielu podają dokładniej wyliczone, zmierzone wartości. Pewnie spokojnie można je używać z takim samym prądem jak inne 1.7, kwestia tego jak bardzo  będą się grzać.
Samo to że Usongshine w ogóle podpisuje się pod tymi silnikami czyni ich bardziej wiarygodnymi :D
lazurx pisze:A teraz z innej beczki: Ktoś z obecnych używa 0.9* z klipperem?
oczywiście
Abys
lazurx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 07 gru 2019, 16:08
Drukarka: Prusa I3rwrk/Hevo

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: lazurx »

Dzięki za info. Okazało się, że niedokładnie sprawdziłem dane. Wydawało mi się początkowo, że wszystkie pozostałe parametry silników są podawane takie same zarówno dla Usong'a jak noname'ów. Teraz widzę różnicę indukcyjności i oporu (nie wiem skąd to niedopatrzenie) tak więc przepraszam, ża niepotrzebne pytanie.
Co do klippera to byłem ciekaw doświadczeń. Trudno znaleźć dobre info. Z tego co już wiem to w kontekscie precyzji druku przesiadka na 0.9 niewiele zmienia. Gdy zadawałem poprzednie pytanie nie byłem jeszcze pewien czy konfiguracja klipper/rumba+/0.9* zapewni odpowiednią liczbę pulsów aby skorzystać z zalet takich silników. Zastanawiałem się wtedy czy użycie 0.9* z niższym microsteppingiem (stała liczba steps/mm, więcej natywnych kroków) będzie dawała korzyści względem 1.8* (Celuję raczej w jakość wydruku niż ultra-prędkości). Czy mniejszy moment silników 0.9 jest rzeczywistym problemem przy prędkościach druku do 100mm/s. Mój setup to CoreXY (a'la Hypercube Evolution), TMC2209, Klipper z Rumba+, 24V PSU.
damian7129
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2020, 11:10
Lokalizacja: Lubelskie/Podkarpackie

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: damian7129 »

Hej. Na forum jestem nowy ale drukiem zajmuję się od jakichś 4 lat.
Wygrzebałem w domu następujące silniki w ilości kilku sztuk:
TECO 4H5618M0101
Obrazek
TECO 4H4018L0201
Obrazek

Chciałem zabrać się za budowę jakiejś CoreXY, lecz sprawdziłem w kalkulatorze RepRap, że przy zastosowaniu tych silników osiągnę co najwyżej prędkości kilkudziesięciu mm/s. Chciałbym się tylko upewnić czy silniki na prawdę się nie nadają czy może coś źle wklepałem? Czy takie silniki komuś jeszcze mogą się przydać do CNC itp ?
Czasem coś sobie podrukuję :D
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: japim »

damian7129 pisze:
Chciałem zabrać się za budowę jakiejś CoreXY, lecz sprawdziłem w kalkulatorze RepRap, że przy zastosowaniu tych silników osiągnę co najwyżej prędkości kilkudziesięciu mm/s. Chciałbym się tylko upewnić czy silniki na prawdę się nie nadają czy może coś źle wklepałem? Czy takie silniki komuś jeszcze mogą się przydać do CNC itp ?
Obrazki są tak mikre że nic na nich nie widać.
A skoro nie nadadzą się do drukarki to do CNC tym bardziej - chyba, że do jakiejś ultra małej i lekkiej grawerki do PCB lub laserowej.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
damian7129
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2020, 11:10
Lokalizacja: Lubelskie/Podkarpackie

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: damian7129 »

japim pisze:
Obrazki są tak mikre że nic na nich nie widać.
Obrazki po kliknięciu w nie powiększają się do rozmiaru umożliwiającego odczytanie.

Widzę, że na portalu na "a" sprzedawane są takie silniki - pytanie tylko czy ktoś to kupuje i do czego?
Jaką realną kasę można dostać za takie silniki, tak żeby się nie wygłupić z ceną?
Czasem coś sobie podrukuję :D
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: japim »

Faktycznie - na drugim monitorze pierwszy okazuje się całkiem czytelny. Wygląda na 0.6Nm. Za mało na CoreXY? I jak Ci mogło wyjść że tylko kilkadziesiąć mm/sek?
Mierzyłeś miernikiem jaką rezystancję ma 1 cewka?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
damian7129
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2020, 11:10
Lokalizacja: Lubelskie/Podkarpackie

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: damian7129 »

japim pisze:Faktycznie - na drugim monitorze pierwszy okazuje się całkiem czytelny. Wygląda na 0.6Nm. Za mało na CoreXY? I jak Ci mogło wyjść że tylko kilkadziesiąć mm/sek?
Mierzyłeś miernikiem jaką rezystancję ma 1 cewka?
Dokonałem pomiarów uzwojeń wszystkich silników które jak dotąd wyciągnąłem z urządzeń - wszystkie są niemalże zgodne z kartą katalogową.

Myślałem o użyciu silników 0,6Nm dla osi Z a tych mniejszych 0,215Nm dla osi X, Y i ewentualnie extrudera.
Oto co otrzymałem z parametrów wpisanych w EMF Calculator:

Silnik 0,6Nm dla osi Z (nie potrafię zmienić śruby na custom)
Obrazek
Silnik 0,6Nm dla osi X, Y
Obrazek
Silnik 0,215Nm dla osi X, Y
Obrazek

Moim zdaniem te silniki się nie nadadzą, może w osi Z by te 0,6Nm można było zastosować skoro już są.
Proszę o krótką piłkę - nadają się czy nie.
Czasem coś sobie podrukuję :D
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 3
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: japim »

IMHO na os X Y - nie.
Przy takiej induktancji silniki będą wyły i piszczały jak potępione.
Na Z lub ekstruder - może, ale to na siłę...
Z tego co gdzieć czytałem/oglądałem powinno celować się w coś co ma rezystancję na poziomie pojedynczych a nie dzięsiątek Ohm.

U siebie w reprapie na osiach X, Y mam NEma23 o rezystancji 2.3Ohm/cewkę. Przy wyższych prędkościach potrafią już nieźle hałasować - ale ważne, że nie piszczą.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”