Dobór silników krokowych

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Holgin
Postów w temacie: 11
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Holgin »

Wpływ Indukcyjności na dźwięk nie jest istotny z punktu widzenia drukarki 3D, tylko back-EMF generowane podczas ruchu. Dobre silniki do drukarki mają 2...5mH, te mają np 33mH, co dyskwalifikuje je do zastosowań o wysokiej dynamice. Do CNC jak najbardziej. Albo na oś Z ewentualnie.

Rezystancja jest wystarczającym przybliżeniem, jeżeli mamy nieznany silnik i nie ma jak zmierzyć indukcyjności, aczkolwiek nie zawsze niska rezystancja idzie w parze z niską indukcyjnością.
Berg, damian7129, japim, JGFTW, Abys
damian7129
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 kwie 2020, 11:10
Lokalizacja: Lubelskie/Podkarpackie

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: damian7129 »

Holgin pisze:Wpływ Indukcyjności na dźwięk nie jest istotny z punktu widzenia drukarki 3D, tylko back-EMF generowane podczas ruchu. Dobre silniki do drukarki mają 2...5mH, te mają np 33mH, co dyskwalifikuje je do zastosowań o wysokiej dynamice. Do CNC jak najbardziej. Albo na oś Z ewentualnie.

Rezystancja jest wystarczającym przybliżeniem, jeżeli mamy nieznany silnik i nie ma jak zmierzyć indukcyjności, aczkolwiek nie zawsze niska rezystancja idzie w parze z niską indukcyjnością.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, pewnie silniki pojawią się niedługo w dziale giełda. Będzie około 10 szt 0,215Nm i 4 szt 0,6Nm - muszę tylko je zdemontować i sprawdzić.
Czasem coś sobie podrukuję :D
phariseo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2020, 17:48

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: phariseo »

Planuję budowę klona MK3S na ramie Haribo3030 (wiem, że jest Bear - będzie Haribo ze względów sentymentalnych :P). Profile już w drodze, zasiłkę też już powinąłem (dosyć ciekawą - MeanWell UHP-350-24), zamawiam resztę.
Chciałbym wrzucić SKR'a 1.4 i stepstyki TMC2209, a także Skelestruder. Jakie silniki byłyby optymalne dla takiego konfiga? Pewnie LDO albo Moons, ale które konkretnie?
Cena nie ma większego znaczenia, byle całość miała sens jakościowy i kosztowy.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Cosik »

Hej, z racji tego że jakiś cwaniak wyczyścił prawie całą tabelę i dodał jakieś głupoty nic nie znaczące dokument jest zablokowany, jeżeli ktoś chce mieć dostęp do edycji to zapraszam o podanie emaila i dodam.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Holgin
Postów w temacie: 11
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Holgin »

A wg mnie ta tabela nie ma już zqza bardzo racji bytu poza jakimś luźnym przeglądem. Wzory użyte do kalkulacji są mocno uproszczone i przy większych szybkościach wyniki są już z kosmosu. Kiedyś to analizowaliśmy, dowodem będzie dowolna szybka drukarka. Wg obliczeń moje silniki nigdy nie powinny osiągnąć 1000 RPM, a dają radę z 1800 - warto by było dodać komentarz, że te liczby są poglądowe/zaniżone :)

A na koniec dodam, że każdy silnik ma swoją wynikiwą charakterystykę Torque vs RPM i to ona jest najważniejsza, choć chińczycy rzadko to podają.
Holgin
Postów w temacie: 11
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Holgin »

Zabawy z sondą prądową.

Odcinek 100mm, 25V, TMC2208.
Prędkość 300mm/s:
300mms_wide.png
300mms_narrow.png
Jest start, stop, stała amplituda prądu w czasie i ładny sinus :)

Prędkość 900mm/s:
900mms_wide.png
900mms_narrow2.png
900mms_narrow.png

Tutaj znacznie ciekawiej - podczas przyśpieszania BEMF robi dwie rzeczy:

-najpierw sinusoida "degraduje się", czyli przestaje być sinusem, gdy driver przestaje mieć zapas napięcia wraz ze wzrostem BEMF
-potem amplituda maleje, bo BEMF jest na tyle duży, że przy danym napięciu zasilania nie da się w ogóle dojechać do zadanej wartości prądu. Przebieg który widać sinusem na pewno już nie jest ;) Tutaj zastrzegam, że rzeczywisty przebieg mógł wyglądać trochę inaczej, ale sonda, którą mam, ma pasmo tylko 20 kHz.

Tutaj dłuższy odcinek, 300mm:
900mms_wide_300mm.png
A tutaj oś Z, prąd + napięcie na jednej fazie :)
Z_voltages.png
dragonn, JGFTW
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 4
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Marvin27 »

Fajne porównanie silników od E3D z LDO


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5p1n0G8H4cE
Arnold
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 lis 2023, 03:28

Re: Dobór silników krokowych

Post autor: Arnold »

Dodałem do twojej tabeli kluczowy moim zdaniem parametr czyli teoretyczny moment z jakim faktycznie będzie pracował silnik uwzględniając prąd ze stepstica.
Treść reklamowa została usunięta (regulamin forum, §5, pkt 2d).
Życzę miłego dnia.
dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”