Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: tomekr »

Czy widział ktoś może steepsticki na tych driverach https://toshiba.semicon-storage.com/ap- ... 28FTG.html
Całkiem obiecujący driver z małą rezystancją załączenia, typowo 0.25A, z mikrokrokiem do 1/128, napięciem zasilania silnika do 44V, parametry jak do silników wielkości 57 i spokojnie można by dopasować silniki do nawet 3Nm, które przy zasilaniu ok. 30-40V by całkiem żwawo mogły chodzić. Nie obsługuje cyfrowej komunikacji po SPI, ale to chyba protokół komunikacji chipów Trinamic.
Co prawda po bliższym porównaniu danych katalogowych to jednak TMC2660 Trinamic o mniejszym nominalnym prądzie, ma mniejszą rezystancję załączenia, ale nie tylko to decyduje o stratach cieplnych i diabli wiedzą, czy u Toshiby działa marketing vs rzetelność Trinamic'a i który sterownik jest lepszy. Choć wydaje się, że nie ma nic porządniejszego, nie przykręcanego do radiatora od TMC2660. Toshiba TB67S128FT ma jednak dużo wyższe napięcie zasilania i lepszy byłby przy silnikach o dużej reaktancji/rezystancji.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: Cosik »

Obawiam się że ich nikt nie zrobi, już przy TB67S109AFTG jest osiągany prawie limit wielkości układu który tam wejdzie. Poza tym nie wiem w co chcesz wsadzić to i zasilić z 40V. Przewijała się tu dyskusja o wyższość czegoś nad czymś (celowo nie podaję nazw) i wniosek jest zawsze taki sam. Aby mieć możliwość dobrego wykorzystania stepsticka należy zaprojektować dobrą płytkę pod nie i kontroler tak aby zniwelować niepożądane zjawiska. Co więcej 5A to już będzie dużo ciepła, już przy 2A na silniku warto go chłodzi a co dopiero układ stepsticka.

Z tego co patrzyłem to największy zysk może być z "true" 1/128. Nie wygląda na to żeby była to interpolacja. Ale znowu jak chcesz używać takiego mikro kroku to zapomnij o elektronice 8 bit :P

PS. Zawsze możesz na ali zapytać Fysetc czy mają to w planach ;)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: tomekr »

Obudową by się zmieściły, trochę przeglądam te drivery, bo z chęcią pogoniłbym jakąś lekką frezarko-grawerkę, no i noszę się z zamiarem puścić takie mocniejsze silniki, rzędu 1Nm na extrudery, bo przy planowanej drukarce ze przestrzenią roboczą 400x400x600mm do 400x600x800mm przydałaby się wydajność drukowania rzędu 100mm3/s, co prawda nie wiem czy bowden by wytrzymał i radełka, ale trza spróbować.
Generalnie to trochę się pośpieszyłem z postem, bo po bliższym przejrzeniu dokumentacji driverów to TMC2660 ma rezystancję załączenia 0.156 Ohm vs 0,25 Ohm dla TB67S128FTG, prąd szczytowy dla TMC2660 to nawet 7A, ale hasło "5A" podziałało na wyobraźnię. Tak że jak na razie Trinamic oferuje najlepsze mi znane drivery przy zasilaniu 24V, na dodatek wlutowane w dużą płytkę jak np w Duet 2 mają lepsze warunki i raczej steepsticki są daleko w tyle, bo to nawet nie ma gdzie rozpraszać ciepła tak jak duża płytka drukowana.
Z innej beczki, to są doskonałe drivery/generatory do przetwornic sinusoidalnych, ale nie zauważyłem czegoś takiego w praktyce, pewnie są specjalizowane tego typu układy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: dragonn »

Zobacz sobie układy TMC5160TA, są nawet już dostępne na aliexpress. Oczywiście trzeba pod to zrobić swoją płytkę
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: Cosik »

tomekr pisze:Obudową by się zmieściły
Tam musi się zmieścić coś więcej niż obudowa, potrzebne są jeszcze ścieżki, pod układem nie idzie ich poprowadzić bo jest pad termiczny. A nie mogą być za chude bo Ci wyparują.
tomekr pisze:ale hasło "5A" podziałało na wyobraźnię.
Do czego potrzebujesz tyle prądu? Grzałkę podpinasz pod driver do silników krokowych?
kswiorek, Berg
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: tomekr »

Cosik pisze:...
Do czego potrzebujesz tyle prądu? Grzałkę podpinasz pod driver do silników krokowych?
Zaznaczyłem wyżej, że do frezarki-grawerki 3d, no i do extruderów w drukarce 3d. W frezarce głowica z wrzecionem waży swoje i trzeba momentu, żeby to rozpędzić i jeszcze trochę, żeby frezować. Do napędu osi w drukarce to wystarczy 2A, bo te 0.5Nm to jest dosyć, chyba, że jakaś rozbudowana ciężka głowica, jeszcze przy szybkich napędach, rzędu 300-400mm/s, głównie do przejazdów, chyba że z dobrym extruderem uda się drukować z prędkością ponad 200mm/s. Wtedy to silniki wysoko prądowe i niskonapięciowe, co by osiągały obroty, zresztą było trochę podpowiedzi w wątku na temat doboru silników.
Na razie to wygląda, że Duet 2 z TMC2660 to najmocniejsze kompletne rozwiązanie, te 2.5A rms (dorywczo 2,8A) powinno wystarczyć w małej frezarce, a jak nie, to trzeba będzie kombinować z sterownikami choćby na TMC5160TA z odpowiednimi Mosfet'ami. Co prawda, można jeszcze zafundować śruby kulowe, co zazwyczaj daje dodatkowe 100% mocy, bo śruby trapezowe mają z reguły sporo poniżej 50% sprawności bo żeby napęd był samohamowny jego sprawność musi być poniżej 50%, a większość śrub trapezowych jest samohamowna, może z wyjątkiem gwintów 8x8 i może 8x4 przy dobrym smarowaniu.
Jako ciekawostkę mogę podpowiedzieć, że extruder z radełkiem MK7 - fi11mm i silnikiem z Vertexa 2,5A i pewnie 0,4Nm daje radę drukować ok. 18mm3/s przy dyszy 0.8, a przy wspomaganiu ręcznym, czyli pewnie prawie drugie tyle, to spokojnie szło i 33mm3/s. Stąd moje parcie do mocnych silników na extruderze, niestety zmniejszenie średnicy radełka powoduje że to ono zaczyna się ślizgać. Czekam na coś takiego https://pl.aliexpress.com/store/product ... 40b73M1x7m i myślę o silniku rzędu 1-1.5Nm do tego, boje się tylko, że wyrwie bowden.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: Berg »

jak chcesz mocniejszego stepa do ektruderów to wystarczy Ci stepstick TB67S109 w skrócie S109 To chyba najmocniejsze co jest. Na ali kupisz za $3.50
Mam. Działa fajnie. Udało mi się co prawda uruchomić go tylko z logiką 5V . Ale krótko się starałem z 3.3v/32bit.
Pisałem o tym tu:
viewtopic.php?f=19&t=2179&hilit=s109

Jako ciekawostka, jako posiadacz K8400 (choć już chyba nie powinienem tego tak nazywać :D ) mogę Ci powiedzieć, że to nie są radełka MK7, tylko większe. Szkoda, że nie można już ich kupić luzem :(
Jest jeszcze jeden słabszy ale też ciekawy stepstick, ST820. Aktualnie na nim działają ekstrudery w moim K8400 . ST820 bez problemu działa z 3.3V. więc tak zostało.
viewtopic.php?f=39&t=2890&p=49413&hilit=ST820#p49413

Jak Ci wyszło, że do tych radełek potrzebujesz silnika właśnie 1-1.5Nm ?

Tematu sterowników do CNC, nie ruszam, bo to temat rzeka i nie to forum.
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 1
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Nowe drivery 5A/3,5A rms Toshiba TB67S128FTG

Post autor: Marvin27 »

Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”