A4988 zmiana na DRV8825, problem

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: cincin »

Witam, z ciekawości postanowiłem zmienić sterowniki i puścić parę druków dla porównania. Jednak coś jest nie tak. Po podłączeniu DRV, drukarka porusza się bardzo wolno i wykonuje 1/3 zadanych odległości. Wyprowadzenia sterowników pokrywają się, a co za tym idzie powinno działać. Drugim problemem, który zauważyłem jest problem z autohome, wykona go, od razu zaczyna robić to następny raz- i tak w kółko. Korzystając z okazji czy w marlinie jest opcja ustawienia stanów pinów stepsticków M0 M1 M2? Jeśli tak gdzie tego szukać? Z góry dzięki za pomoc :D

PS. Po podłączeniu A4988 druksa śmiga normalnie ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: Berg »

ło matko. @cincin nie wiesz co robisz :D
Nie 1/3 wolniej. dokłądnie dwa razy wolniej. bo pracuje w 1/32 mikrokroków zamiast 1/16. Tak dobrze kombinujesz, do tego są piny M0,1,2 ale nie ustawia się ich programowo, tylko zazwyczaj są zworki na płycie głównej przy każdym stepstiku albo pod nim.
W dokumentacji stepstika jest zawsze opisane jak mają być ustawione te zworki. Pewnie nie zaglądnął :D całe szczęście że nie wsadziłeś stepstików odwrotnie.
No chyba że ich nie ma. czasem tak bywa.
Nie wiadomo o jakiej drukarce piszesz, to trudno coś więcej powiedzieć. Poza tym, żę DVR8825 są du d. i i tak nie warto iść w tę stronę.
TMC2208 sobie kup.
morf
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: dziobu »

cincin pisze:Drugim problemem, który zauważyłem jest problem z autohome, wykona go, od razu zaczyna robić to następny raz- i tak w kółko.
A to może wynikać z faktu że nie odjeżdża tak daleko jak by chciał.
Home jedzie di krańcówki, po czym odjeżdża kawałek i najeżdzą na nią powoli. Ma to zwiększyć powtarzalność. Jeśli Twoja drukarka jedzie 1/3 (1/2) tego co powinna to może odjazd z krańcówki nie wystracza i w momencie gdy marlin chce być poza krańcówką, wciąż na niej stoi. Wtedy głupieie i rozpoczyna jazdę od nowa.
Zmień konfigurację stepsticków lub dopasuj ilość kroków/mm w firmware.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: FlameRunner »

Tak dla formalności: Marlin chyba wspiera programowe ustawianie pinów MS0, MS1, MS2? Tylko trzeba mieć odpowiednią płytę główną.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: cincin »

Drukarka na mks gen-1. Wszystko się zgadza, ale zapomniałem dodać że zmieniłem też ilość kroków- na logikę na 2 razy większą i problem jest taki sam :P Zaglądałem do dokumentacji ale byłem przekonany, że ustawia się to programowo :P Niemniej problem nadal aktualny, po zmianie kroków na liczbę 2x większą problem pozostał ten sam :/ Nawet odległość na którą odjeżdża wydaje mi się taka sama :/
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: FlameRunner »

Jak zmieniałeś kroki? Wgrywając firmware? Może w tzw. EEPROM została stara wartość?
cincin
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: cincin »

Tak EEprom... Teraz to ma prawo działać... :P Korzystając z okazji, jednym słowem lepsze A4988 niz DRV8825? I tak sobie przetestuję teraz ale generalnie w sieci opinie raczej dość podzielone.
Awatar użytkownika
Wioletowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 225
Rejestracja: 21 kwie 2017, 11:19
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: A8, I3 Haribo
x 3

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: Wioletowy »

cincin pisze:Tak EEprom... Teraz to ma prawo działać... :P Korzystając z okazji, jednym słowem lepsze A4988 niz DRV8825? I tak sobie przetestuję teraz ale generalnie w sieci opinie raczej dość podzielone.
Oczywiście że a4988 jednoznacznie i jednogłośnie.
DRV lubią zgubić krok podczas długiego wydruku.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: cincin »

Po wstępnych testach i regulacji prądu step sticków, zauważam znaczną poprawę ghostingu i nie mam na płaskich powierzchniach ukośnych pasów. Poddałem próbki ocenie 4 niezależnym osobom z czego jedna ma pojęcie o druku i wszystkie wskazały na modele z DRV jako ładniejsze. Na pewno zauważyłem, że silniki znacznie głośniej pracują, no ale to nie jest aż tak istotne w moim przypadku.

Co do gubienia kroków... Potestuję i sprawdzę na własnej skórze, niemniej już TMC śmigają do mnie od chińskich przyjaciół :P

Inną rzeczą która mnie zastanawia to to, że buzzer na płycie wyświetlacza po podzłączeniu DRV nie działa, po powrocie do A4988 znów zaczyna pikać :P
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: A4988 zmiana na DRV8825, problem

Post autor: Berg »

dvr są mocniejsze, dlatego echo może być mniejsze. JEdnak tylko wtedy jeśli wcześniej na a4988 miałeś ustawiony za mały prąd lub generalnie były za słabe do silników, które masz.
Nie , dvr nie gubią kroków, pierwsze słyszę.... za to trochę nierówno pracują i przez to są głośne.
Na forumowej kostce kalibracyjnej powinieneś zobaczyć to co nazwałem "DVR effect", trzecia fotka:
viewtopic.php?f=60&t=1069
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”