RAMPS 1.4 - szalejące silniki i grzejące się stepsticki

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Miodas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:54

RAMPS 1.4 - szalejące silniki i grzejące się stepsticki

Post autor: Miodas »

Witam wszystkich :piwo:

Dopiero zaczynam przygodę z drukarkami 3D i przy pierwszym podłączeniu nadarzył mi się problem. Używam Rampsa 1.4 z arduino mega, po wgraniu Merlina i połączeniu się przez program Proterface próbuję ruszyć silnikami używając przycisków do sterowania manualnego, niestety bez powodzenia.

Gdy wcisnę przycisk Y home - silnik robi jeden krok i się zatrzymuje
Gdy wcisnę przycisk środkowania X i Y - silnik przez kilka sekund drży jakby ciągle robił jeden krok do przodu i jeden do tyłu.
Przy okazji bardzo szybko i bardzo mocno grzeją się stepsticki.

Piny pod stepstickiem zwarte, próbowałem kręcić potencjometrami na stepstickach - nie pomogło.
Silniki krokowe kupiłem na tej aukcji.
Zasilanie - zwarłem dwie linie we wtyczce zasilającej i podłączyłem zasilacz 11,5V 3A - może za słaby?

Domyślam się, że przyczyn może być mnóstwo, ale tyle tutaj doświadczonych użytkowników, że na pewno ktoś kiedyś miał podobną sytuację ;)
Jakbym niewystarczająco opisał problem to chętnie się poprawię wspomożony wskazówką ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: RAMPS 1.4 - szalejące silniki i grzejące się stepsticki

Post autor: FlameRunner »

Marlin.
Pronterface.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: RAMPS 1.4 - szalejące silniki i grzejące się stepsticki

Post autor: FlameRunner »

Przede wszystkim: sprawdź dwa razy wszystkie połączenia - czy wszystko jest podpięte tam, gdzie trzeba i czy kable lub złącza nie są uszkodzone.
Miodas pisze:Przy okazji bardzo szybko i bardzo mocno grzeją się stepsticki.
To bardzo subiektywne określenie. Może masz coś bardzo zepsute, może ustawiłeś za duży prąd, może powinieneś je chłodzić - a może wszystko jest w normie.
Miodas pisze:Gdy wcisnę przycisk środkowania X i Y - silnik przez kilka sekund drży jakby ciągle robił jeden krok do przodu i jeden do tyłu.;)
Który silnik?
Z którymi silnikami masz problem? (Użyłeś w tytule liczby mnogiej.)
Miodas pisze:Zasilanie - zwarłem dwie linie we wtyczce zasilającej i podłączyłem zasilacz 11,5V 3A - może za słaby?
Co nim zasilasz? Sama grzałka głowicy ma typowo 30-40 W.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: RAMPS 1.4 - szalejące silniki i grzejące się stepsticki

Post autor: dziobu »

Miodas pisze:Gdy wcisnę przycisk Y home - silnik robi jeden krok i się zatrzymuje
To sugeruje problem z okablowaniem.
Miodas pisze:Gdy wcisnę przycisk środkowania X i Y - silnik przez kilka sekund drży jakby ciągle robił jeden krok do przodu i jeden do tyłu.
To też.
Miodas pisze:Przy okazji bardzo szybko i bardzo mocno grzeją się stepsticki.
I to.
Miodas pisze:Piny pod stepstickiem zwarte, próbowałem kręcić potencjometrami na stepstickach - nie pomogło.
Ten potencjometr coś ustawia - sprawdziłeś jakie napięcie zostawiłeś?
Miodas pisze:Zasilanie - zwarłem dwie linie we wtyczce zasilającej i podłączyłem zasilacz 11,5V 3A - może za słaby?
Jakie dwie linie?
Tym zasilaczem nie pociągniesz nawet jednej grzałki. Jeśli z tego pędzisz silniki to już masz powód niedziałania.
Do drukarek to stosuje się bardziej coś typu 12V 30A (360W)...
Miodas
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2019, 17:54

Re: RAMPS 1.4 - szalejące silniki i grzejące się stepsticki

Post autor: Miodas »

Panowie, dziękuję za szybką odpowiedź.
Oczywiście mieliście rację, problem z okablowaniem. Na swoją obronę powiem tylko, że sprawdzałem okablowanie kilka razy przed napisaniem posta... ale nie wpadłem na to, że na wtyczce silnika wyprowadzenia cewek są naprzemiennie zamiast obok siebie :sorry:

Co do zasilania - wiem, że drukarki nie pociągnie, na razie buduję sam stelaż, bez grzałek ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”