Sterownik daje głos ale się nie obraca

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
hakorgon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:19

Sterownik daje głos ale się nie obraca

Post autor: hakorgon »

Witam kolegów,

Oprócz problemu pragnę się przywitać ze względu na to że jestem tutaj nowy.

Teraz do meritum: Zbudowałem drukarkę swojego autorstwa w oparciu o Arduino mega 2560 i RAMPS 1.4
Podłączone silniki to:
X - 12V/0,33A/ 0,22Nm
Y- 12V/0,4A/0,25Nm
Z- 12V/0,4A/0,25Nm
E- 12V/0,33A/ 0,22Nm

Sterowniki silników : A4988 (czerwony)

Ponieważ dotarłem do końca nadszedł czas na pierwsze uruchomienie. Wgrałem oprogramowanie Marlin 1.1, przeszedłem kolejne kroki konfiguracji wraz z ustawieniem napięcia na stepstickach.
I pojawił sie problem: z poziomu wyświetlacza podłączonego do RAMPS'a próbowałem sterować silnikami ale: silnik osi X obraca się o 1mm, w przypadku nakazania obrotu o 10mm wydaje z siebie dźwięk w postaci "pisku" i nic. Silnik osi Z oraz Y niezależnie od tego ile chcemy je obrócić wydają z siebie tylko dźwięk. Nawet przy luźnych paskach.
Bardzo prosze o pomoc, przeszukałem już co się dało i wciąż nie znajduję odpowiedzi.

Pozdrawiam
Maciej
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Sterownik daje głos ale się nie obraca

Post autor: Berg »

Cześć Maciej,

1. Zanim można ruszyć silnikiem z menu trzeba wybrać opcję "home". Dopiero po tym resetuje się "Zero" układu współrzędnych i można przesuwać silnik do wskazanej pozycji

2. Silniki mogą być blokowane przez źle skonfigurowane wyłączniki krańcowe. Przytrzymaj palcami wyłączniki krańcowe i spróbuj wtedy wybrać z menu opcję home. Jeśli wówczas zadziała to musisz zmienić w configuration.h typ endstop a.

3. 0.33, 0.4Amp to dość nieodpowiednie silniki. piszczą, najprawdopodobniej dlatego, że prąd ustawiony jest za wysoki. Jadnak nawet przy za wysokim prądzie powinny działać, będą się tylko grzały i ew. w ekstremalnej sytuacji spalą. Jak prawidłowo ustawić vref - znajdziesz tu na forum. https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=19&t=4078

4. Gdyby to było tak, że ten silnik jakby wibrują, chroboczą zamiast kręcić się zdecydowanie w którąś stronę, to:
zamień we wtyczce , na kablu do silnika od strony RAMPS pierwszy i drugi kabelek miejscami. Wszystko jedno od której strony patrząc.
Jeśli po tym zabiegu będzię jechać w złą stronę, to obróć całą wtyczkę o 180' Spoko, w tym przypadku żadna błędna konfiguracja w razie czego nie powoduje zwarcia.

Powodzenia z drukowaniem.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Sterownik daje głos ale się nie obraca

Post autor: mcxmcx »

Myślę że kolega je chce "pędzić" zbyt szybko.

Podaj jakie prędkości ruchu masz ustawione.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Sterownik daje głos ale się nie obraca

Post autor: Berg »

to prawda, też tak może być bo na przykład nie wsadził jumperów od mikrokroku albo ustawić z pupy wartości w configu.
hakorgon
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:19

Re: Sterownik daje głos ale się nie obraca

Post autor: hakorgon »

Ad.1. Nie wiem czy Koledze o to chodzi natomiast jeżeli na wyświetlaczu ustawię offset na 0, 0, 0 to w dalszym ciągu nie mogę ruszyć silnikami. Również dojazd do autohome nie może być zrealizowany. To znaczy sygnał jest, silniki po kolei wydają z siebie wspomniany dźwięk, tudzież zatrzęsą się tak jakby probowały ruszyć ale nie mogły i stoją, sekwencja się konczy, efektu brak.

Ad. 2.
Krańcówki podłączone są prawidłowo. Wszystkie są NC, w configu ustawione jako false, i nie ma zmiany reakcji silników na przyciśnięcie którejkolwiek. Każda podłączona jest w dobrym miejscu na rampsie jednym przewodem w moim przypadku do + i drugim do sygnału.

ad. 3.
Vref jest ustawione zgodnie z poradnikami, wspomniałem o tym w pierwszym poście. Kolego rafaljot mógłbyś rozwinąć dlaczego silniki o takim amperażu to nie nejlepszy pomysł ?

ad.4. kabelki przekładałem we wszystkich już możliwych konfiguracjach na złączach i póki co reakcja jest ta sama silnik wydaje dźwięk, zatrzęsie się ale nie obraca ani huhu.


Kolego mcxmcx nie śpieszymy się tu z niczym. Silniki mają ustawioną podstawową konfigurację :
#define DEFAULT_AXIS_STEPS_PER_UNIT { 152.3809, 80, 3200/2, 418.5450 }
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE { 300, 300, 5, 25 }
#define DEFAULT_MAX_ACCELERATION { 3000, 3000, 100, 10000 }

#define DEFAULT_XJERK 10.0
#define DEFAULT_YJERK 10.0
#define DEFAULT_ZJERK 0.3
#define DEFAULT_EJERK 5.0

Wartości steps per unit oczywiście obliczone wg. wzorów dostępnych w różnych poradnikach.

Dodatkowo dodam że mikrokrok ustawiony jest za pomocą zworek na 1/16 kroku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”