Problem z osią Z

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Problem z osią Z

Post autor: Berg »

Ra-V pisze:Nic w pinach nie zmieniałem. Płytkę wybrałem Ramps 1.4 EFB. Napięcie ref. na osi Z to 1.7V przy 2 silnikach. Tyle wynosi prąd maksymalny dla jednego silnika.
1.7V ? to zdecydowanie źle. Sprawdź na 0.9V
Ra-V
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2019, 14:29

Re: Problem z osią Z

Post autor: Ra-V »

Zmniejszenie Vref do 0,9 nic nie daje. Czy przy dwóch silnikach nie powinno być 2 razy więcej prądu czyli 2 razy wieksze Vref?
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 1
Posty: 573
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: Problem z osią Z

Post autor: malyhenio1 »

Nie wiem czy to moja przypadłość, ale w osi z muszą być takie samej marki silniki
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Problem z osią Z

Post autor: Berg »

Może i powinno ale nie może.
0.9 to maksymalne vref dla dvr8825 po prostu. Nigdy nie można ustawiać więcej. Powyżej zadziała zabezpieczenie overcurrent. Możliwe też że się przegrzewa. Ustaw jeszcze mniej.
Ra-V
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2019, 14:29

Re: Problem z osią Z

Post autor: Ra-V »

W karcie katalogowej podają: Vref powinno być między -0,3 do 4V najlepiej między 1 a 3,5V.

Poza tym odkryłem że mój multimetr kłamie i to bardzo dużo przynajmniej X3 więc tak naprawdę nie wiem co mam teraz ustawione. Pożyczę gdzieś drugi i dopiero przysiąde do tego.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Problem z osią Z

Post autor: Berg »

Trzeba czytać ze zrozumieniem całość. Bzdury piszesz. Jeszcze ktoś to przeczyta i też będzie tyle ustawiać.

Jest tak jak napisałem wyżej.
już dziś drugi raz w drugim wątku muszę wklejać to samo:
viewtopic.php?f=19&t=4078
Ra-V
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 19 kwie 2019, 14:29

Re: Problem z osią Z

Post autor: Ra-V »

Czy mógłbyś mi wytłumaczyć czego nie doczytałem i nie zrozumiałem? Tabele w data sheet układu drv8825 podają tak jak napisałem.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Problem z osią Z

Post autor: Berg »

proszę bardzo:
@Ra-V dokładnie to tego jaki jest wzór określający vref (str 19), maksymalny prąd, który można ustalić korzystając z tego wzoru oraz nie sprawdziłeś schematu Pololu by wiedzieć jaką podstawić wartość R-sense. Ani pewnie też tego, że prąd powinien wynosić ok 80% tego co podaje producent silnika.
Innymi słowy jest kilka zmiennych, które trzeba wziąć pod uwagę jeśli chce się  temat rozkminić głębiej korzystając z dokumentacji producenta chipa a nie po prostu sięgnąć do dokumentacji producenta gotowego stepstika, czy porad kolegów z forum.

Wcale bym się nie zdziwił gdybyś już spalił te stepstiki, choć może i nie bo akurat drv8825 są dość pancerne. A nawet jeśli spaliłeś to i tak nie jest to specjalny problem bo są a) tanie b) głośne i nierówno pracują lepiej użyć np tmc2208
FlameRunner, dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”