Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Berg »

A 2mm. Uuuu. To słaby pomysł do Prusa firmware. Przy pierwszej kalibracji rozwali górne mocowania wałków.
Czemu kupiłeś 2mm?
Same wady w porównaniu z 8 lub 4

Przy szeregowym połączeniu prędkość maksymalna spadnie.

możesz w pliku tmc2130.cpp poprawić:

Kod: Zaznacz cały

//running currents for homing
uint8_t tmc2130_current_r_home[4] = {8, 9, 20, 18};
na

Kod: Zaznacz cały

//running currents for homing
uint8_t tmc2130_current_r_home[4] = {8, 9, 35, 18};
, dodać chłodzenie tmc2130 np w/g mojego projektu https://www.thingiverse.com/thing:3542172
albo innego

i sprawdzić, czy Z lekko chodzi, bez zacięć. Przy wyłączonej drukarce i odpiętych silnikach (wpięte indukują i jeden napędza drugi ;) ) powinno się dać lekko bez oporu kręcić ręką trapezówki.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Berg »

rafaljot pisze:A 2mm. Uuuu. To słaby pomysł do Prusa firmware. Przy pierwszej kalibracji rozwali górne mocowania wałków.
Czemu kupiłeś 2mm?
Same wady w porównaniu z 8 lub 4

Przy szeregowym połączeniu prędkość maksymalna spadnie.

możesz w pliku tmc2130.cpp poprawić:

Kod: Zaznacz cały

//running currents for homing
uint8_t tmc2130_current_r_home[4] = {8, 9, 20, 18};
na

Kod: Zaznacz cały

//running currents for homing
uint8_t tmc2130_current_r_home[4] = {8, 9, 35, 18};
i w Configuration_prusa.h

Kod: Zaznacz cały

#define TMC2130_CURRENTS_R {25, 25, 45, 20}  // default running currents for all axes
jeśli pojawi się błąd tmc overheating to zmniejszyć z 45 na 40 ...

, dodać chłodzenie tmc2130 np w/g mojego projektu https://www.thingiverse.com/thing:3542172
albo innego

i sprawdzić, czy Z lekko chodzi, bez zacięć. Przy wyłączonej drukarce i odpiętych silnikach (wpięte indukują i jeden napędza drugi ;) ) powinno się dać lekko bez oporu kręcić ręką trapezówki.
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Holgin »

rafaljot pisze:A 2mm. Uuuu. To słaby pomysł do Prusa firmware. Przy pierwszej kalibracji rozwali górne mocowania wałków.
Czemu kupiłeś 2mm?
Same wady w porównaniu z 8 lub 4

Przy szeregowym połączeniu prędkość maksymalna spadnie.
Same wady? możesz rozwinąć? Ja wziąłem 2mm z prostego powodu - chciałem mieć pełny step co 10 mikrometrów. Jeżeli chodzi o szybkość ruchu w Z, nie ma problemu. Jakie inne wady widzisz?

A jeżeli chodzi o szeregowe połączenie - tak, prędkość maksymalna spadnie, ale być może uda się odpalić drukarkę bez dodatkowych zakupów. No ale przy takiej ilości modyfikacji względem oryginału chyba lepiej przerzucić się na zwykłego Marlina zamiast Prusa FW.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Berg »

Holgin pisze:Same wady? możesz rozwinąć? Ja wziąłem 2mm z prostego powodu - chciałem mieć pełny step co 10 mikrometrów.
rozumiem ten argument, ale jest on czysto teoretycznym w praktyce nigdy nie udało mi się zaobserwować kłopotu z 8mm i wysokością warstwy 0.1 i nie przypominam sobie by ktoś z forum to zauważył. Za to bywały u ludzi licznie kłopoty z jakością na śrubach o skoku 1 i 2mm.

tr-8-8 , skok 8mm (lead 8mm pitch 2mm):
1. Prusa w trakcie kalibracji jedzie do samej góry by wyrównać osie. Na 2mm zajmie to 4 razy więcej czasu, Poza tym tak jak pisałem wcześniej, będzie kłopot by 2mm nie wyrwała mocowania. Z resztą podobne kłopoty występują w drugą stronę gdy coś pójdzie nie tak. Z tr8-8 mamy większe szanse oprzeć się o stół dyszą i niczego nie uszkodzić.
2. Jedno zwojowa śruba nie centruje się sama. Bardzo trudno ją ustawić by było zero "z-wobbling" . Im więcej zwojów tym jest lepsze samocentrowanie
3. z-hop dobrze działa gdy jest szybki i jak najmniej spowalnia travel. trzeba unieść te 0.4mm w krótkim czasie. Ma to wpływ zarówno na jakość wydruku jak i czas wydruku. Na 2mm po prostu wyciągniesz max 4 razy wolniej

tr8-2 (lead 2mm pitch 2mm)
Zaletą skoku 2 mm jest
- samohamowanie
- do konstrukcji z ciężkim stołem , gdzie nie da rady użyć 8, 4,

tr8-4 (lead 4mm, pitch 2mm):
- samohamowanie
- wolniejsza od 8mm ale szybsza od 2mm
- dwuzwojowa więc się centruje, przy dobrych nakrętkach pracuje idealnie
panWiadr0, Jackoboo
Holgin
Postów w temacie: 6
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Holgin »

rafaljot pisze: rozumiem ten argument, ale jest on czysto teoretycznym w praktyce nigdy nie udało mi się zaobserwować kłopotu z 8mm i wysokością warstwy 0.1 i nie przypominam sobie by ktoś z forum to zauważył. Za to bywały u ludzi licznie kłopoty z jakością na śrubach o skoku 1 i 2mm.
Cóż, pewnie masz rację. Osobiście nie mam problemu z moimi obecnymi śrubami ze skokiem 2mm, ale poza teoretycznymi rozważaniami nie mam dowodów, że warstwy 0.1mm lepiej wychodzą na tych śrubach.
rafaljot pisze: tr-8-8 , skok 8mm (lead 8mm pitch 2mm):
1. Prusa w trakcie kalibracji jedzie do samej góry by wyrównać osie. Na 2mm zajmie to 4 razy więcej czasu, Poza tym tak jak pisałem wcześniej, będzie kłopot by 2mm nie wyrwała mocowania. Z resztą podobne kłopoty występują w drugą stronę gdy coś pójdzie nie tak. Z tr8-8 mamy większe szanse oprzeć się o stół dyszą i niczego nie uszkodzić.
2. Jedno zwojowa śruba nie centruje się sama. Bardzo trudno ją ustawić by było zero "z-wobbling" . Im więcej zwojów tym jest lepsze samocentrowanie
3. z-hop dobrze działa gdy jest szybki i jak najmniej spowalnia travel. trzeba unieść te 0.4mm w krótkim czasie. Ma to wpływ zarówno na jakość wydruku jak i czas wydruku. Na 2mm po prostu wyciągniesz max 4 razy wolniej
Z tym oczywiście się zgadzam, choć znowu, z mojej perspektywy wygląda to inaczej, bo nie korzystam z kalibracji Prusy.
Co do Z-hop - warto to stosować? Zauważyłem, że profile Prusy mają tą opcję aktywną, ale w sumie nigdy mnie do niej nie ciągnęło.

Mam jeszcze swoje TR8x8 z Anet, są proste.. chyba zamówię nakrętki samohamowne z POM :)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Berg »

Odnośnie zhopa to ostatnio zacząłem stosować wraz z prusą. Mimo że już nie mam oryginalnego fw tylko Klippera to w Prusie dalej używam.
Wydaje mi się że przy wydrukach wymagających dobrej retrakcji to albo przyspieszenie 3000-5000 i jerk 20 albo zhop.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Zepco »

Popraw mnie jeśli się mylę, ale zhop też wymaga odpowiedniej prędkości, żeby nie przypalać elementu i nie zostawiać "wulkanów" przy podnoszeniu.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: dragonn »

Zepco pisze:Popraw mnie jeśli się mylę, ale zhop też wymaga odpowiedniej prędkości, żeby nie przypalać elementu i nie zostawiać "wulkanów" przy podnoszeniu.
Dlatego 8x2 słabo działają z z-hop :P
Awatar użytkownika
Wioletowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 15
Posty: 225
Rejestracja: 21 kwie 2017, 11:19
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: A8, I3 Haribo
x 3

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Wioletowy »

Ok panowie podjąłem radykalną decyzję, wywalam silniki i szukam nowych, na blackfrog jest tylko i wyłącznie komplet do prusy, może macie jakies polecane ze zintegrowaną śrubą ?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z problem ruchem śrub Prusa Research

Post autor: Berg »

W sasadzie to zintegrowana śruba nie jest konieczna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”