nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: Berg »

O Jezu, proszę. Nie ciągnij tego wątku odkrywania Ameryki po raz setny. Temat jak sam widzisz jest dobrze opisany i przedyskutowany.

Nie bez powodu pytałem co chcesz osiągnąć. Zupełnie inaczej te wykresy wyglądają dla 12V. Zakładam, że masz 12V skoro masz RAMPSa. Ale może przerobiłeś. Nie wiadomo jakie tam masz przełożenia, skok śruby, więc jakie prędkości.
Taka dyskusja nie ma sensu. Jak kapiesz informacjami na temat tego swojego setupu. Jak chcesz, to załóż wątek o swojej konstrukcji w dziale rep rapy. Opisz wszystko dokładnie, wrzuć zdjęcia itp. Wtedy będzie można pogadać. Szkoda zaśmiecać tematu tmc2209 bo ciężko to będzie się czytać.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 11
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: japim »

Rafał - spoko.

To moja kolejna własna maszyna.
Jedyną niewiadomą były nowe sterowniki 2209. Reszta to offtop na zadawane pytania. Nie jest moją intencją pisać w tym konkretnym temacie o tej maszynie. Ja doskonale wiem jak rozwiązać pojawiające się problemy.

Dzięki za pomoc z tymi 2209.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
lazurx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 07 gru 2019, 16:08
Drukarka: Prusa I3rwrk/Hevo

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: lazurx »

Panowie. Kto z was ma doświadczenia ze sterownikami TMC2209 na klipperze (do ideału jeszcze brakuje MCU rumba+). Od kilku dni testuję te drivery i zaobserwowałem, że niemiłosiernie hałasują kiedy tylko ustawiam w configu jakikolwiek threshold dla stealthchop'a (ma się rozumieć jakakolwiek niezerowa wartość uruchamia ten tryb dla prędkości mniejszej lub równej zadanej wartości). Ustawiałem odcięcie na 100mm/s, 80mm/s, 60mm/s i ten sam efekt silniki strasznie "klikają" i wibrują, że to poezja. Gdy ustawiam odcięcie na zero (czyli wchodzi w spreadcycle) to sytuacja wygląda już dużo lepiej ale też bez szału bo na 1.7A (mam silniki 42BYGHW609) też mocno wibrują ale przynajmniej nie "klikają" (przy 1A jest już cacy ale to prawie 50% rated current dla tych silników). Czy odcięcie rzędu 60mm/s jest po prostu za wysokie dla tych driverów czy tutaj jest jakaś poważniejsza sprawa?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: dragonn »

lazurx pisze: (przy 1A jest już cacy ale to prawie 50% rated current dla tych silników).
W sensie że to dużo?? :roll: Silniki powinno się zasilać prądem mniej więcej 80% rated current lub inaczej - powinny być zauważalnie ciepłe przy pracy
Holgin
Postów w temacie: 15
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: Holgin »

Mam silniki BYGHM809 i na 2209 mam dużo paskudnych rezonansów. Zmniejszenie prądu faktyczne pomaga, ale potem kroki się gubią...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: Berg »

Nie, nie 0.9-1A RMS to całkiem dobre ustawienie dla silników 1.7Amp.
Po drugie SpreadCycle najlepiej całkiem wyłączyć ma chodzić tylko w StealthChop. Poza tym w Klipperze ustawia się go w mm/min a nie na sekundę. Jak wpisywałeś 60, 100 to to było bardzo wolno.
Najlepiej ustawić na jakąś wartość wysoką rzędu 60*300=18000 tak by faktycznie przy dużych prędkością dopiero się włączał lub nigdy.

BTW: niektórzy raportowali gubienie kroków w momencie przejścia z jednego trybu w drugi
lazurx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 07 gru 2019, 16:08
Drukarka: Prusa I3rwrk/Hevo

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: lazurx »

Skopiowane z Extra Configa dla klippera:

#stealthchop_threshold: 0
# The velocity (in mm/s) to set the "stealthChop" threshold to. When
# set, "stealthChop" mode will be enabled if the stepper motor
# velocity is below this value. The default is 0, which disables
# "stealthChop" mode.

Jeżeli jest tak jak mówisz rafaljot to mają byka w dokumentacji. Bo z tego wynika, że mam ciszej gdy stealthchop jest całkiem disabled

A jeśli chodzi o prąd to na prusie i3 latały mi te silniki na 1.5A na driverach DRV8825 i były ledwo ciepłe a na pewno nie były głośniejsze niż to co teraz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: Berg »

ale w DVR8825 ustawiałeś max a w tmc2209 RMS. Tak jak dragonn pisał ustaw tak by były ciepłe po 0,5h druku.

mm/s vs mm/min - do sprawdzenia . Ja w każdym razie ustawiam dużą wartość, tak by nigdy nie wchodził w agresywny tryb.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 11
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: japim »

Kilka obserwacji z krótkiego użytkowania tych sterowników 2209 Fystec V 3.0 https://wiki.fysetc.com/Silent2209/ (w zamian za A4988).
Drukarki typu Reprap, konstrukcja drewniana z blatu 28mm.

Drukarka 1 (kartezjańska, wałki 12mm + łożyska liniowe kulkowe)
Mega 2560 + Ramps 1.4
Zasilanie 12V
Aktywne chłodzenie wentylatorem 80x80
Zostawiłem wszystkie zworki czyli mam włączony spreadcycle w całym zakresie prędkości.
Silniki Nema17 60mm długości, 2A, novomotec.
Accel 1000, Jerk x 10, y 10.
Vref ustawiony na 1.35V -> RMS 0.95A -> imax 1.33A (67% Imax). Temperatura pracy: silnik osi Y 48stC, Silnik osi X 40 stC. Mierzone termoparą i termometrem na podczerwień). Są wyraźnie ciepłe/gorące przy złapaniu ręką - szczególnie oś Y.
Oś Y (stół 20x30) strasznie rezonuje dla bardzo małej (~10 mm/s) i bardzo dużej prędkości (>100mm/s). Przy druku z prędkością 40mm/s jest cicho, oprócz kreślenia okręgów, przy ruchach jałowych 150mm/s strasznie wyje.
Na A4988 nie było takiego rezonansu dla niskiej prędkości ani wysokiej (tzn był w całym zakresie prędkości ale innego rodzaju) a silniki były dużo chłodniejsze - w sensie po dotknięciu czuć było, że są delikatnie cieplejsze od temperatury otoczenia.

W drugiej drukarce (kartezjańska, wałki 20mm + tuleje ślizgowe)
To samo: Mega + Ramps 1.4, 12V, wentylator 80x80, wszystkie zworki - spreadcycle.
Silniki Nema23 2A, długości korpusu 54mm
Accel 1000, Jerk x 10, y 10.
Vref ustawiony na 1.55V -> RMS 1.1A - Imax 1.55A (78% Imax silników). Temp pracy silników: oś Y 45 st C, oś X: 38stC).
Oś Y (stół 30x30 - na razie samo szkło 3mm bez grzałki) też strasznie rezonuje dla niskiej prędkości (ok 10mm/sek). Identycznie jak w drukarce powyżej słychać to przy kreśleniu okręgów/ łuków gdy oś Y zmienia prędkość z zatrzymania na prędkość druku.

Wczoraj spotkała mnie też niemiła niespodzianka - gdy po 3 godzinach druku podkręciłem manualnie prędkość druku w większej drukarce ze 100% na 110% (w sumie niewiele) silnik osi Y zgubił kroki przy ruchu jałowym (150mm/s -> 165mm/s). Co dziwniejsze wcześniej robiłem testy ile jestem w stanie osiągnąć, aby ustawić poprawnie limity w firmware i bez problemu z poziomu Pronterface uzyskiwałem 300mm/s.

Jakieś pomysły?
1. rezonans dla niskich prędkości - czy tylko wyższe napięcie jest rozwiązaniem? Czy zmienić na stealtchop usuwając trzecią zworkę?
2. zgubione kroki - coś co ostatni raz przytrafiło mi się kilka lat temu... zły Vref (za niski? sądząc po temperaturze pracy jest chyba jeszcze zapas).
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
lazurx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 07 gru 2019, 16:08
Drukarka: Prusa I3rwrk/Hevo

Re: nowe układy TMC2209 - porównanie do TMC2208

Post autor: lazurx »

rafaljot pisze:ale w DVR8825 ustawiałeś max a w tmc2209 RMS. Tak jak dragonn pisał ustaw tak by były ciepłe po 0,5h druku.

mm/s vs mm/min - do sprawdzenia . Ja w każdym razie ustawiam dużą wartość, tak by nigdy nie wchodził w agresywny tryb.
Spróbuję jak mówisz aczkolwiek w moim przypadku kupy to się nie trzyma. Bo gdy daję wartość niezerową to powyżej 40mm/s już zaczyna mi "klikać".
KIedy z kolei daję zero robi się ciszej co by wskazywało na to, że wtedy jest stale w stealthchopie ale to stoi w sprzecznosci z configiem. Nawet gdyby błąd dotyczył jednostki velocity i miałbym za nisko ustawiony threshold to przy wyższych prędkościach i tak jest ciszej niż jak ustawie threshold na zero. Dzisiaj zrobię kolejne eksperymenty z tym tresholdem i zobaczymy czy będzie lepiej.

A tak na marginesie. Dla 2209/2208 jak to w końcu jest z tymi zworami Microsteppingu przy trybie UART? One mają być wszystkie zwarte, otwarte czy coś pomiędzy? Aktualnie mam wszystkie otwarte ( rumba ma ma takie dupne microswitche) i z tego co wyczytałem to tak właśnie powinno być ale dla pewności zapytam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”