Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: cincin »

Witam, mam nietypowy problem ponieważ zachwalane TMC 2208 FYSETC u mnie nie zdają egzaminu. Owszem silniki są niesłyszalne, natomiast na wydrukach powstają prążki. Wygląda to tak jakby gubiły kroki, a same warstwy o ten krok przesuwały się, po czym znów po 1-2 warstwach hotend wskakuje na prawidłowe miejsce i za chwilę proces powtarza się w drugą stronę. Efektem takiego zachowania są fale, ale są tak powtarzalne, równe, płynne, że wykluczam gubienie kroków.

Początkowo ustawiłem vref 1.4 dla silników 0.9A (według strony producenta w takim układzie prąd będzie dokładnie taki sam jaki miałem ustawiony na DRV).
Silniki grzały się dużo bardziej i mimo iż uważałem, że nie jest to powód problemów obniżyłem napięcie do 1.15v czyli prądu jaki katalogowo chcą dostawać moje krokowce.

Uprzedzając pytania TMC'eki są chłodne, mam świetne chłodzenie płyty głównej, do której mam dołączony swój układ mosfetów, także sama z siebie nie wydziela także ciepła.

Na A4988 oraz DRV8825 problem nie występuje (sprawdzałem na obu czy czasem nie stało się coś z mechaniką), a powierzchnia płaskich elementów w pionie jest tak gładka, że nawet na prusie wyglądają gorzej :P

Na 4 sztuki było wydane jakby nie patrzeć niemały ułamek ceny całości, ponadto jest zdecydowanie ciszej, dlatego szkoda mi wracać do DRV.

Płyta główna to MKS gen1, zasilanie 12V.
w Marlinie zmieniona liczba kroków, typ stepsticków na TMC_STANDALONE i odwrócony kierunek ruchu. Może coś jeszcze trzeba tutaj zmienić??

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i pomoc :D
Ostatnio zmieniony 20 maja 2019, 17:58 przez cincin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: dragonn »

Po pierwsze brak informacji jakie to TMC, po drugie podawanie vref jest kompletnie bez sensu bo nie niesie z sobą żadnych informacji.
Żeby vref miał sens musisz podać dokładny model stepsticka i jakie rezystory rsense są.
A najlepiej to od razu podawać jaki prąd ustawiłeś.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: cincin »

Gapa za mnie, poprawione, rezystory jedyne które mają oznaczenia mają R110, ale z uwagi na bogatą i dobrze opisaną stronę producenta prąd jest raczej ustawiony dobrze. Na początku pracowały przy 1.1A, teraz 0.9A, nie widzę żadnych zmian w druku.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 805
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 354

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: Abys »

Żadnych zdjęć kolega nie wrzuci? Sam mam Tmc2208 od FYSETC i jest wszystko okej, po za ekstruderem :P Jakoś tam daje radę ale nie jest to najlepsza opcja.
Mam tą samą płytę ale 24V
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: cincin »

Takich problemów jak na zdjęciu nie ma ani na drv ani a4988. Teraz próbuje z drv na exteuderze i tmc2208 na x, y, z ale jest tak samo :/

Dla porównania czarny element wydrukowany na DRV8825.
Załączniki
20190511_223803.jpg
20190520_210133.jpg
20190520_210215.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: FlameRunner »

Przy testach drukuj te same modele, z tych samych plików .gcode, z tego samego materiału i z tego samego koloru, bo inaczej łatwo dojść do bardzo błędnych wniosków.

Proponuję kolejno:
1. Wykonaj wydruki testowe zgodnie z powyższą radą w dwóch konfiguracjach:
- wszystkie stepsticki jak do tej pory (DRV),
- wszystkie stepsticki zmienione na TMC.
2. Jeśli różnica nadal będzie widoczna, sprawdź, co się stanie, gdy dasz TMC2208:
- tylko na X i Y,
- tylko na Z.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: cincin »

Nie wspomniałem ale zacząłem od druku tych samych modeli, ale nie widać tam tak bardzo wady jak na tych zdjęciach. Był to model forumowej kostki- to wyszło praktycznie tak samo, oraz benchy- on wyszedł fatalnie na samych TMC. Jutro spróbuję z punktem 2.
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: cincin »

To jednak nie wina stepsticków. Zrobiłem testy we wszystkich możliwych konfiguracjach i jest tak samo co można zobaczyć na białym modelu.
Musiał to być ogromny zbieg okoliczności, że zaczęło to się dziać zaraz po wymianie na tmc.

Wrzucam zdjęcia 3d benchy. Jedno wykonane tuż przed zmianą, drugi wykonany od razu po zmianie sterowników. Jak widać między tymi wydrukami jest spora różnica. (Obydwa jakością nie grzesza bo prędkość na obrysie zewnętrznym 100mm).

Teraz pytanie co to mogło się zadziac? Różne modele łapią te kreski na różnych wysokościach i w różnych odległościach. Nie jest to przesunięcie warstwy, lecz jakby rozplaszczenie jej lub kilku warst przez co filament ucieka na boki z każdej że stron druku. Wygląda jakby problemem było podawanie filamentu (Ale z uwagi na fakt że we wszystkich testowych wydrukach linie biegną w identycznych miejscach co widać ma zdjęciach można raczej wykluczyć) lub na niepoprawną pracę osi z, ale znów gdyby mechanicznie było coś źle to na każdym modelu byłby problem raczej na tych samych wysokościach, a w różnych modelach wygląda to różnie, dlatego też poszukuję problemu z softem. Ktoś ma jakiś pomysł?
Załączniki
20190523_074643.jpg
20190523_074611.jpg
20190523_074254.jpg
20190523_074312.jpg
20190523_074322.jpg
20190523_074330.jpg
20190523_074342.jpg
rezystor1990
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2018, 22:33
x 42

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: rezystor1990 »

Jeszcze raz.
Przy testach drukuj te same modele, z tych samych plików .gcode, z tego samego materiału i z tego samego koloru, bo inaczej łatwo dojść do bardzo błędnych wniosków.
Jeżeli zmieniasz parametry druku zmieniaj tylko jeden parametr itd.

Jeżeli chodzi o benchy na burcie widać klasyczne problemy z jednorodnością ekstruzji/ciśnieniem filamentu w dyszy występuje tuż po zmianie warstwy, zanika po ustabilizowania prędkości dyszy i ekstruzji. W kabinie nie widać już takich problemów dlaczego? Bo prędkość druku w tych miejscach jest mała. Głównym problemem (nie koniecznie jedynym) wydaje się być prędkość ustawianych druków.

Aby dojść do sensownych wniosków trzeba utrzymać reżim testowy a nie drukować randomowe elementy z randomowymi ustawieniami.
FlameRunner
cincin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 10
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2018, 10:15
x 7

Re: Drastyczne pogorszenie jakości druku po wymianie DRV na TMC

Post autor: cincin »

Benchy były tylko dla mnie na szybko dla porównania drv-tmc, ten temat możemy zostawić bo na prędkościach do 80mm wychodził idealny, pokazałem tylko po to by pokazać że akurat po zmianie stepsticków pojawił się problem. Teraz chciałbym się skupić na białym modelu, jak widać są rozpłaszczone warstwy zawsze w tym samym miejscu, oczywiście drukując ten sam model z tego samego gcode dlatrgo tez ostatecnzie mozna wykluczyc sterowniki. Mechanika raczej również nie wchodzi w grę ponieważ w innych modelach dzieje się to na innych wysokościach, niemniej obojętnie ile razy bym tego samego pliku nie drukowal prążki są w tym samym miejscu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”