Problem z silnikami, DRV8825

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Problem z silnikami, DRV8825

Post autor: Berg »

a no wnosi tak, że na przykład chude wysokie elementy dobrze drukować z włączonym z-hop. Wychodzi to tym ładniej im ten z-hop jest dynamiczniejszy. Machanie kilkukilowym stołem na pewno tego nie zapewni.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Problem z silnikami, DRV8825

Post autor: olo2000pm »

Teo pisze:
rafaljot pisze:
Teo pisze:Chciałem w 100% wykluczyć stół i już do tego nie wracać
wykluczyć? nie rozumiem.
Wykluczyć wpływ osi Z na jakość wydruku.
U mnie w Giants mam stół szklany 4mm plus szyba na której drukuję też 4mm i raz ustawiałem poziomowanie. Drukuje codziennie na dwóch głowicach i nie mam problemu z kalibracją.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Teo
Postów w temacie: 7
Posty: 14
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
x 1

Re: Problem z silnikami, DRV8825

Post autor: Teo »

Po moim poprzednim poście szybko okazało się że problem wcale nie został rozwiązany. W kolejnych wydrukach znów zaczęły rozjeżdżać się warstwy i po kilku dniach znalazłem przyczynę.

W Configuration.h miałem zdefiniowane stepsticki dla wszystkich osi. Marlin w takim przypadku korzysta z parametrów dostępnych w datasheecie stepsticka, w tym także z minimalnego czasu trwania impulsu sterującego podanego przez producenta. Nadpisanie wartości w Configuration_adv.h w zmiennych MINIMUM_STEPPER_DIR_DELAY, MINIMUM_STEPPER_PULSE i MAXIMUM_STEPPER_RATE rozwiązało całkowicie problem. Łącznie przedrukowałem grubo ponad 100 h i kompletnie żadnych problemów.

Być może przyczyną jest stosowanie parametrów z datasheeta oryginalnego DRV dla chińskich zamienników, może to kwestia silników... ciężko powiedzieć.

Jeśli ktoś walczy z przesuniętymi warstwami w Marlinie 2.0 i powyższe rozwiązanie nie działa polecam zapoznać się z tematem na githubie odnośnie buga:
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/12403
Załączniki
20190719_062036.jpg
FlameRunner
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”