Gorące silniki i stepsticki.

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Gorące silniki i stepsticki.

Post autor: Zi3lu722 »

Witam. Piszę tutaj by się zapytać jak to wygląda z nagrzewaniem się silników i stepsticków. Bo podczas dłuższych wydruków np. 4h boję się czy temperatura nie uszkodzi czegoś. Silniki nagrzewają się do temperatury która nie pozwala na dotknięcie ich (najbardziej od osi Y i X), tak samo z stepstickami. Na jednym z 4 stepsticków mam radiator, na reszcie nie ma żadnych. Ewentualnie jakby się okazało że silniki nie powinny być takie gorące to czy poprostu zainstalować radiator na tyle silnika czy trzeba coś innego?
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Gorące silniki i stepsticki.

Post autor: emartinelli »

Sprawdź czy masz dobrze ustawiony prąd na stepstikach.
Instrukcja: https://www.printo3d.pl/regulacja-stepstickow/
Prąd powinien być dobrany odpowiednio do silników i stepstików, na tyle duży aby silniki nie gubiły kroków i na tyle mały aby się nie przegrzewały.
dziobu
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Gorące silniki i stepsticki.

Post autor: Abys »

Zi3lu722 pisze:Witam. Piszę tutaj by się zapytać jak to wygląda z nagrzewaniem się silników i stepsticków. Bo podczas dłuższych wydruków np. 4h boję się czy temperatura nie uszkodzi czegoś. Silniki nagrzewają się do temperatury która nie pozwala na dotknięcie ich (najbardziej od osi Y i X), tak samo z stepstickami. Na jednym z 4 stepsticków mam radiator, na reszcie nie ma żadnych. Ewentualnie jakby się okazało że silniki nie powinny być takie gorące to czy poprostu zainstalować radiator na tyle silnika czy trzeba coś innego?
To co kolega wyżej napisał,później jeszcze można potwierdzić ręką.
Podczas dłuższego druku 8h+ dotknąć ręką silnika, sprawdzić czy parzy i jak długo jesteś w stanie utrzymać rękę na silniku bez oparzenia.
Zawsze też możemy skorzystać z pirometru, okleić go jakąś taśmą aby pomiar nie był zakłócony odbiciem od powierzchni (ems,..)
Powinny się nagrzać, bo w takim przypadku jak są zimne to nie wykorzystujesz ich możliwości w pełni i czasami może brakować mocy przy akceleracji/przyśpieszeniu i mogą się pojawić problemy.
Albo żeby szybko przesunąć głowicę w krótkim czasie, taki silnik który nie dostaje mocy będzie miał problemy z wydajnością.
Silniki można kręcić do wysokich temperatur, mogą parzyć ale wciąż będą pracować bez problemów.
Polecam jeszcze przykleić radiator do obudowy silnika, kosztuje to grosze a zawsze wydłuży trochę i polepszy parametry pracy silnika.
Masz zamontowane dampery?
Być może to przez ich założenie ciepło nie jest w stanie tak szybko przechodzić na inny materiał, rama też dobrze oddaje ciepło i chłodzi silnik zamontowany do niej.
Montując damper zabierasz ten radiator z ramy, guma nie przeniesie ciepła w takim stopniu.
Na jednym z 4 stepsticków masz radiator?
Dlaczego reszta go nie ma? Tak zostawiłeś?
Kupiłeś od kogoś tą drukarkę?
Chłodzenie w obudowie zamontuj, dodaj radiatory na stepsticki. Przez przegrzanie stepa też są problemy, bez radiatora skracasz jego żywotność albo wręcz uniemożliwiasz poprawną pracę jak się zgrzeje.
dziobu
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Gorące silniki i stepsticki.

Post autor: dziobu »

Dlaczego dorabiasz filozofię do prostych rzeczy i komplikujesz coś co jest łatwe? :D

Mam kilka drobnych uwag:
  • ręką nie sprawdzamy temperatury,
  • skoro silniki się grzeją, bo to już wiemy, to nie ma sensu powtarzać tego eksperymentu żeby sprawdzić jak bardzo się spalą,
  • pirometr to fajna zabawka, ale taki pomiar będzie 100x lepszy stykowo (zwłaszcza z termoparą czołową); no chyba że znasz emisyjność taśmy którą chcesz kleić i masz taki dostęp do silnika żeby plamka pirometru się na nim zmieściła,
  • jeśli silniki są zimne to istotnie znaczy że są w nich pokłady niewykorzystanej mocy; ale tym bym się martwił dopiero gdy drukarka będzie źle drukować,
  • temperatura pracy większości popularnych silników to <= 80°C,
  • chłodzenie przez ramę czy radiatory oczywiście pomaga, ale tu przyznam że sam mam kilka silników montowanych na uchwytach z ASA i to działa.
A z resztą się zgadzam ;) Zwłaszcza radiatory na stepstickach i ich chłodzenie - co prawda część z nich ma radiatory pasywne niemniej to jest element który nie powinien się grzać za bardzo. Swoją drogą nie wiemy jakie to stepy ;)
Ale wracając do początku - zapewne po ustawieniu prawidłowego prądu za radą kolegi emartinelli wszystko zacznie działać jak trzeba.
Abys
Zi3lu722
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 10 gru 2016, 11:05
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: własna konstrukcja

Re: Gorące silniki i stepsticki.

Post autor: Zi3lu722 »

dziobu pisze:
  • temperatura pracy większości popularnych silników to <= 80°C,
Nie wydaje mi się żeby temperatura przekraczała 80°C.
Abys pisze: Na jednym z 4 stepsticków masz radiator?
Dlaczego reszta go nie ma? Tak zostawiłeś?
Kupiłeś od kogoś tą drukarkę? Chłodzenie w obudowie zamontuj, dodaj radiatory na stepsticki.
Drukarka to trochę staroć bo ma już 5 lat. Kupiłem ją od faceta który zajmował się składaniem drukarek w tamtym czasie. Radiatorów na pozostałych stepstickach nie mam, ponieważ przy ostatniej ich zmianie ( zmieniłem je bo elektronika w drukarce się spaliła) zapomniałem je przełożyć, a potem się zgubiły i nie wiem gdzie są. Zastanawia mnie to czy stepstick może się spalić przy normalnej pracy jak nie posiada radiatora.

Stepsticki sprawdzałem i mają odpowiedni prąd.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Gorące silniki i stepsticki.

Post autor: FlameRunner »

Byyyłooo. :D
viewtopic.php?f=5&t=478

A co do spalenia stepsticka, to nie powinno się to tak łatwo stać. Sterownik silnika krokowego (w sensie układ scalony stanowiący serce stepsticka) na ogół posiada zabezpieczenie wyłączające go w przypadku osiągnięcia niebezpiecznej dla niego temperatury. Na przykład A4988 wyłącza się przy temperaturze 165°C (mierzonej wewnątrz układu) i włącza z powrotem przy 150°C. W praktyce takie wyłączenie trwa dość krótko, ale jednak daje widoczne przesunięcie w wydruku.
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”