Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

rafaljot pisze:Jednak powinieneś bardzo wyraźnie słyszeć poprawę.
Oczywiście, różnica jest ogromna. Nie twierdzę, że mała. Przy otwartych drzwiach drukarkę w drugim pokoju słychać dużo ciszej niż na A4988 przy drzwiach zamkniętych - różnica więc znaczna ;) w dodatku bardziej słychać wentylatory aniżeli pracujące silniki. Jestem bardzo zadowolony.
Holgin pisze:Cóż, szkoda że strzelił, ale takie było ryzyko ;)
Liczyłem się z tym (stąd zamówienie na 5 sztuk), a jeżeli przychodzą bardzo rzadko uszkodzone, to na pewno zrobiłem coś źle... ;)

W takim razie sterownik ekstrudera również przy okazji wymienię. Jak silniki mają ciszej pracować - to wszystkie.

Dziękuję Panowie :)
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: virgin71 »

Antracyt pisze:O ile na sterowniku gotowym do montażu mamy potencjometr (w Twoim wypadku również na płycie Creality), o tyle w moim, brakuje takiej możliwości.
Jestem w stanie w jakiś sposób poradzić sobie z tym problemem?
Wgraj Tinkergnome i w ustawieniach masz zmianę napięcia softem.
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

Przepraszam, że odkopuję ale postanowiłem napisać dla osób, które być może w przyszłości będą miały podobne chęci wyciszenia swoich sprzętów.
Dlaczego nie słyszałem aż tak znaczącej różnicy?
W końcu postanowiłem wymienić A4988 na ekstruderze, na od długiego czasu leżące TMC2208. Różnica? ko-lo-sal-na. Być może miałem uszkodzony A4988 (przetestuję ekstruzję na nowym sterowniku, zwracając uwagę na jakość ścian). Okazało się, że w moim przypadku ogromny hałas wydawał właśnie silnik ekstrudera. To co usłyszałem na nowym sterowniku przeszło moje oczekiwania.
Teraz tak naprawdę mam wrażenie, że słyszę (jak inni pisali) pracujące paski i wentylatory (które aktualnie wydają się najgłośniejsze - czas również na zmianę).
Jeszcze pytanie na koniec. Czy warto wymieniać silniki na osiach X i Y (SX17-1005LQCEF - 1A, induktancja: 10,8 mH, rezystancja: 5,4 Ohm) na 42BYGHW609 (1,7A, induktancja: 3,0 mH, rezystancja: 2,0 Ohm)? Co prawda mają słabszy moment trzymający, ale być może silniki będą ciszej pracować?

virgin71, TingerGnome miałem wgrany i dzięki za podpowiedź. Nie pomyślałem że "motor current" będę mógł regulować napięcie na VREF ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: dragonn »

42BYGHW609 nie znam, zanim w ogóle nastała cała moda na TMC to u siebie wymieniłem silnik z jakiś no-noma na 42BYGHW809 (czasu kiedy TMC to były 2100 które były problematyczne) na zwykłych A4988 i faktycznie były to cichsze silniki, szczególnie w momencie kiedy nie pracowały a były zasilane.
Ale czy mając TMC dobre warto zmieniać silnik jeśli działają te co masz dobrze, moim zdaniem nie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”