Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

Posiadam klona Ultimaker 2 z oryginalną płytą od Ultimaker.
Dźwięk generowany przez pracujące silniki zaczyna mnie mocno irytować, a po długim druku głowa boli.
Niestety płyta posiada wlutowane sterowniki silników. Chciałbym wymienić je na coś cichszego... TMC2209 lub chociaż 2208.
Czy jest możliwość przelutowania chipów? Czy przy tej płycie niestety "pozamiatane" i nie jestem w stanie wygłuszyć drukraki?
Poniżej link do zdjęcia płyty:
foto - strona ultimaker
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: @GUTEK@ »

Możesz spróbować, powinno się udać: viewtopic.php?f=34&t=3318
Antracyt
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Berg »

możesz spokojnie przylutować tmc2208 jeśli masz doświadczenie w lutowaniu tego typu układów. Jeśli nie, to lepiej wymienić całą elektronikę od razu na 32 bity.
Antracyt
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

Świetnie.
Mam doświadczenie w operowaniu HA, więc ze zwykłym chipem QFN nie będzie najmniejszego problemu.
Zaniepokoiła mnie jednak jedna sprawa.
@GUTEK@, w Twoim temacie była rozprawka na temat zwiększenia napięcia na pinie 17 (VREF) nawet - jak sam wspomniałeś, ze względu na gubienie kroków - do 1.0 - 1.05V. O ile na sterowniku gotowym do montażu mamy potencjometr (w Twoim wypadku również na płycie Creality), o tyle w moim, brakuje takiej możliwości.
Jestem w stanie w jakiś sposób poradzić sobie z tym problemem?

W ciągu dnia wyjmę płytę i sprawdzę jakie mam aktualnie napięcia.
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

Myślę, że będę mógł sam wyregulować napięcie (delikatnie modyfikując płytę, na przyszłość) dodając potencjometr, jednak wolałbym minimalnie ingerować w hardware.
W ciągu dnia wyjmę płytę i sprawdzę jakie mam aktualnie napięcie.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: @GUTEK@ »

Pewnie masz na stałe ustawiony prąd rezystorami. Zobacz sobie wg schematu podłączenie, zmierz i przelicz jaki masz aktualnie prąd, a potem wymień rezystory lub dolutuj potencjometr.

https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... 208_01.pdf
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Holgin »

Może być też tak, że prąd jest regulowany przez PWM wygładzane filtrem RC.
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

Napięcie na VREF = 0,5V wysterowane rezystorami 2x1kΩ i 604Ω, bezpośrednio z ATMEGA pinu podającego 2,17V. W takim wypadku z napięciem nie będzie również problemu, po prostu zastąpię 604Ω, rezystorem 1,87kΩ lub wlutuję 2kΩ potencjometr.
Jeszcze jedno mnie zastanawia. W podlinkowanym temacie pisaliście o wymianie kondensatorów z 100nF na 22nF i usunięciu rezystora PIN-u 11 (MS3) zgodnie z notą aplikacyjną udostępnioną przez Trinamic.
Jednak w nocie tej występuje więcej różnic (pewnie w zależności od producenta). Np kondensator C1 z 4,7µF na 100µF i C6 z 0,22µF na 0,1µF. Wymianie również podlegają rezystory podpięte pod PIN-y 23(BRA) i 27(BRB). Od czego te zmiany zależą? Czy zamiast zwiększać napięcie na VREF nie powinniśmy wymieniać tych rezystorów? Zwróćcie uwagę że w przypadku Creality CR-10 rezystory te mają 0,1Ω, moja płyta ma 0,05Ω. Ilu amperowe silniki posiadacie?

I jeszcze jedno pytanie. Czy możliwy byłby montaż TMC2209? W którymś z tematów czytałem że firmware może nie obsługiwać tych stepstików (?) faktycznie jest możliwe by sterownik silnika był również uzależniony od firmware?
Holgin
Postów w temacie: 4
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Holgin »

Raczej nie firmware, a footprint układu jest przeszkodą. TMC2209 ma trochę inaczej zwymiarowane pady i nie bardzo da się go lutować w miejsce A4988/2208.

BRA/BRB dobrze by było dać 100mOhm. Kondensatory też powinny być o wartościach jak wskazuje datasheet TMC2208.

Sprawdziłem schemat płyty głównej i faktycznie sterowanie prądem odbywa się przez PWM + filtr RC, nie ma tam dzielnika. Przelicz jaki będzie prąd na silniku z takim VREF i rezystorami 50 mOhm i ew 100 mOhm, porównaj do analogicznej wartości, gdy jest przylutowany A4988. Pamiętaj, że TMC2208 dadzą maks 1-1.2A na takim PCB.
Antracyt
Antracyt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 14
Rejestracja: 16 lip 2018, 13:24
Drukarka: Klon Ultimaker 2
x 1

Re: Klon Ultimaker 2 i wymiana stepstick

Post autor: Antracyt »

Holgin pisze:BRA/BRB dobrze by było dać 100mOhm. Kondensatory też powinny być o wartościach jak wskazuje datasheet TMC2208.
Mam rozumieć, ze piszesz o wszystkich zmianach jakie wskazuje nota aplikacyjna? to da się ze spokojem załatwić. Choć nadal nie rozumiem co z VREF i BRA/BRB, tak by było to wykonane jak najbardziej poprawnie.
Holgin pisze:Sprawdziłem schemat płyty głównej i faktycznie sterowanie prądem odbywa się przez PWM + filtr RC, nie ma tam dzielnika. Przelicz jaki będzie prąd na silniku z takim VREF i rezystorami 50 mOhm i ew 100 mOhm, porównaj do analogicznej wartości, gdy jest przylutowany A4988. Pamiętaj, że TMC2208 dadzą maks 1-1.2A na takim PCB.
Nie nadążam ;) za dużo jak na jeden dzień. Czy mógłbyś trochę jaśniej? trochę bardziej prosto? no chyba, że już jest prosto... Mam obliczyć natężenie? napięcie? Dlaczego BRA i BRB lepiej 0,1Ω?
Silniki 1A (SX17-1005LQCEF), więc chyba nie powinno być problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”