Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Przodowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 03 sty 2018, 13:10

Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: Przodowy »

Witajcie.

Mam problem. Chciałem zbudować dużą drukarkę z elementów które kupiłem dawno temu oraz z elementów z małego plotera CNC.
Ploter CNC 3018 np taki - https://allegro.pl/oferta/frezarka-cnc- ... r0QAvD_BwE


Cały mój projekt oparty jest na Arduino mega 2560 + Ramps 1.4 + wyświetlacz full graphic smart controller + SD. Zasilacz 12V 30A. Skompilowany i wgrany Marlin 2.0.x.

O ile z ramą nie mam problemów, to elektronika nie działa.
Użyłem sterowników A4988 Stepstick na każdej z Osi. Podłączone silniki to te ze zdjęcia ... każdy jest z innej parafi.
IMG_20191213_193910 (1).jpg
Dla OSI X - silnik nr 3 - ks42sth48-1684a Nema 17
dla osi Y - silnik nr 1 - z plotera CNC, niestety nie znam ich zonaczenia - "prąd 1.33A, 12v. Moment obrotowy 0,25 N / M"
Dla pionowej osi Z - 2 silniki nr 1 - z plotera CNC, niestety nie znam ich oznaczenia - "prąd 1.33A, 12v. Moment obrotowy 0,25 N / M"
dla ekstrudera - silnik nr 2 - NEMA17 3.25V 1.3A z ekstrudera Mk8 -https://allegro.pl/oferta/mk8-ekstruder ... 8746656828


Kiedy wchodzę w menu drukarki i chcę wykonać ruchy na którejść z osi to silnik (jakikolwiek) zamiast się obracać to dziwnie drży.
Do tego zasilacz zaczyna szybko obracac wentylatorem, tak jakby dostawał gdzieś zwarcia.


Czy ktoś jest mi w stanie wyjasnić gdzie robię błąd? Czy w okablowaniu, czy w zworach pod stepstikami, czy źle skomipilowany jest kod? Czy taki uład 3 rózncyh silników ma w ogóle prawo ruszyć?
Aktualnie nie mam podłączonej żadnej zwory. nie chcę kombinować na chybił-trafił, bo boje się że cos upalę.

Prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: @GUTEK@ »

A zamień miejscami środkowe przewody od silnika.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2455
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: mcxmcx »

Jak wcześniej powiedział kolega, najszybciej to zamien przewodu miejscami, to jest najpopularniejszą przyczyną.

a właściwie sprawdź czy masz dobrze kable zrobione (chyba że fabryczne).
Konkretnie masz dwie pary przewodów, A i A' oraz B i B'

W płytce i w silniku są ułożone tak samo (znaczy lewy skrajny i lewy od środka to jedna para na pracy skrajny i prawy od środka to druga para).


Jeżeli masz dobrze zrobione przewody (lewy do lewego, prawy do prawego ;) to wtedy zamieniasz A z A' i A' z A


JEZELI NIE POMOZE, PODAJ JAKA MASZ PREDKOSC RUCHU USTAWIONĄ.

Jak dasz bardzo szybko to silnik też nie ruszy tylko będzie drgał.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Przodowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 03 sty 2018, 13:10

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: Przodowy »

Udaje mi się poruszyć tylko tym największym silnikiem oraz silnikiem ekstrudera (na zdj. Nr 2 i 3) tylko na kablu który jest fabrycznie zrobiony.
Te małe silniki które drżą też mają fabryczne kable, ale o zmienionej konfiguracji. Jak pozamieniam kable to żaden z trzech nie chce ruszyć tylko drży.
Pomyślałem... Przecież piny na Ramps nie muszą mieć takiej samej konfiguracji jak piny GRBL z CNC, prawda? Czy się mylę ?
Poprobuje z konfiguracją przewodów i dam znać.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: arkomania.pl »

Najpierw miernikiem zidentyfikuj każdą parę uzwojeń. Gdy będą drżeć to dopiero zamień w jednej z par przewody miejscami (ale tylko w jednej parze).
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Przodowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 03 sty 2018, 13:10

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: Przodowy »

arkomania.pl pisze:Najpierw miernikiem zidentyfikuj każdą parę uzwojeń. Gdy będą drżeć to dopiero zamień w jednej z par przewody miejscami (ale tylko w jednej parze).
Podeslesz jakiś poradnik, jak je zidentyfikować? Zwykłym multimetrem ?
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 1
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: Olson »

Jak zetkniesz ze sobą 2 kable które są na tym samym uzwojeniu i będziesz kręcić wałem to pojawi się opór że strony silnika. I metodą prób i błędów łącz. Tak jest najszybciej ;)
arkomania.pl
Przodowy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 03 sty 2018, 13:10

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: Przodowy »

Witam
Zidentyfikowałem pary uzwojeń w silnikach.
FAktycznie działający silnik posiada konfigurację A A B B, a ten niedziałający A B A B...z tym że...
fabryczne kabelki, ktore widac na zdjęciu sa tak zrobione że na wtyczce do Ramps konfiguracja jest ta sama dla obu - A A B B.
Rozumiem żeby teraz zamienić przewody wewnątrz tych par, tak? Zamiana pozycji w parze A-A lub B-B ?
IMG_20191215_205047.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: dragonn »

Pozycja przewodów w ramach pary nie ma absolutnie żadnego znaczenia
Awatar użytkownika
szpiglasowy
Postów w temacie: 4
Posty: 91
Rejestracja: 16 wrz 2018, 11:42
x 25

Re: Buduję drukarkę i mam problem z elektroniką. Silniki drżą.

Post autor: szpiglasowy »

dragonn pisze:Pozycja przewodów w ramach pary nie ma absolutnie żadnego znaczenia
Niestety, to nieprawda.
Przodowy pisze:Rozumiem żeby teraz zamienić przewody wewnątrz tych par, tak? Zamiana pozycji w parze A-A lub B-B ?
Właśnie tak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”