Upgrate drukarki zmiana Stepsticka lub całego sterownika

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Upgrate drukarki zmiana Stepsticka lub całego sterownika

Post autor: Sejbek88 »

Witam wszystkich ponownie po kilkuletniej przerwie.

4-3 lata temu zbudowałem drukarkę 3d opartą wzorowaną na kinematyce priusa, sterowniku arduino (podróbka) Ramps 1.4 oraz stepstickach DVR8825, silniki OKI, jakieś małe podobno z bankomatów z łożyskami ślizgowymi,
Wydruki z drukarki nigdy nie wychodziły fenomenalne, figurki czy skomplikowane kształty gdzie drukowanie odbywa się po złożonych krzywych - jakość dostateczna, natomiast wydruki prototypów części maszyn - najczęściej udające frezowane kostki wychodzą dość słabo.
Proste ściany są delikatnie pofalowane, tak jakby warstwy rozjeżdżały się o kilka setek raz w jedną, raz w drugą. proste ścianki są brzytwie.
Ostatnimi czasy drukarka zaczęła się zachowywać dziwnie.. potrafi wyłączyć jedną oś, silnik zupełnie rozłączany, po czym po kilku minutach włącza go powrotem. Sytuacja taka pojawia się sporadycznie, zależy od humoru drukarki, jak ma dobry dzien to drukuje dobrze nawet kilkudniowy wydruk, czasem po kilku pierwszych warstwach wyłącza oś Y (u mnie jest to stół z szybą). Pozamieniałem stepsticki na inne z mojej graciarni DVR8825, które były już kiedyś używane, nie pamiętam czemu nie zmieniłem. Błąd się powtarzał, napięcie wyregulowane zgodnie z poradnikami.
Pomogła chamsa zmiana osi X z Y(zamieniłem kabelki na RAMPS) chcąc sprawdzić czy winowajcą nie jest silnik, już 22h katuje wydruk i jest dobrze, tylko ta jakość...
Kolejnym problemem jest synchronizacja dwóch silników osi Z, jeden trzyma jak diabli, drugi ledwo co. Jeden gubi kroki, drugi nie.. Dwa silniki na jednym sterowniku (RAMPS)

Do rzeczy:
Zastanawiam się nad wymianą stepsticków, kiedy budowałem drukarkę wszyscy chwalili DVR8825, po tych kilku latach widzę że nie cieszą się już tak dobrą sławą.
Jakie sterowniki silników krokowych są obecnie dobrym odpowiednikiem DVR8825?

Po głowie chodzi mi również wymiana całej płytki sterującej Arduino, przy uruchomieniu drukarki miałem z nią wiele problemów, a przeglądając sklepy internetowe widzę że jest kilka nowych odpowiedników, np.: BIGTREETECH SKR V1.3 - czy wsadzenie nowego sterowania odbije się na jakości wydruku?
Elektronikiem ani programistą nie jestem, nagranie programu do arduino było dla mnie wyzwaniem, pomogły instrukcje krok po kroku jak skonfigurować Arduino pod własny projekt, czy dla innych sterowników też takie są?

W pracy obsługuje oryginalną Prusa i3 Mk3S, pomijając dużo lepszą jakość wydruku bardzo podobna mi się auto poziomowanie stołu i kalibracja z poziomu sterownika, super rozwiązaniem jest również brak krańcówek - oś pozycjonuje się przy kolizji. Czy jest możliwość uruchomienia tych opcji w Arduino lub Bigtreetech SKR 1,3?
Załączniki
20191231_132137.jpg
20191231_131943.jpg
20191231_131235.jpg
20191231_130649.jpg
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Upgrate drukarki zmiana Stepsticka lub całego sterownika

Post autor: Pjoter »

Sądzę że jest tu złożenie najmniej 2 problemów.
- pofalowane ścianki - problem z osią Z
-jeśli na osiach Z są identyczne silniki a różnie trzymają to brzmi jak problem z napięciem na stepstickach.
Najpierw bym poprawił te dwie rzeczy, a następnie zastanawiał się nad wymiana płyty sterującej (teoretycznie przy poprawnie złożonej drukarce o kinematyce kartezjanskiej, wymiana z RAMPS na skr 1.3 niewiele poprawi)

Na Arduino można zrobić i sensorless homing jak i auto bed leveling jak w prusie.

Edit: daje okejke za drukarkę :git:
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Upgrate drukarki zmiana Stepsticka lub całego sterownika

Post autor: Sejbek88 »

Silniki niby takie same, ale wtedy kupowałem używki. Mam zwykły RAMPS 1,4 i jeden stepstick na dwa silniki.
Może wymienić silniki i stepsticki?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”