Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Post autor: JGFTW »

Składam drukarkę na bazie ramy Prusy MK2s. Mam pewien problem z ruchem silników w osi Z.

Efekt jest taki, że jeden z silników zwyczajnie przestaje działać podczas szybszych ruchów w osi Z (większych niż 240mm/min). Myślałem, że jak obniżę wszędzie w Marlinie prędkość maksymalną to da radę na tym drukować, ale po pierwszym wydruku (udanym) okazało się, że ustawiłem za mało o połowę ilość kroków na mm. Po zmianie na odpowiednią ilość już nie da się drukować na poprzednio ustawionych prędkościach. Tak jak silnik lewy działa to już prawy nie, a że połamało mi to plastiki na osi X to nie mam narazie jak posprawdzać zakresu ruchu dokładnie.

Płytka Skr mini v1.1, sterownik silnika a4988 (vref 1.15 - max jaki sterownik osiąga) zasilanie 12v. Na tej płytce oba silniki są podłączone do jednego sterownika.
Wymieniłbym na inne ale są ze zintegrowanymi prętami Tr8.

Schemat płytki :
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... .1-PIN.pdf
https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... 1.1sch.pdf

Model silnika :

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 65232.html
Electrical Specification
Rated Voltage 12 V
Rated Current 0.4 A
Resistance/Phase 30Ω±10%
Inductance/Phase 45 mH±20%
Holding Torque 450 mN.m
Detent Torque 20mN.m
Jakbym miał zgadywać to wydaje mi się, że problem może tkwić w połączeniu tych dwóch silników na płytce (może gniazdo jest jakieś lewe ?), ale nie jestem pewny co z tym zrobić.

Czy wie ktoś co może być na rzeczy ? I jakie mogą byc potencjalne rozwiązania ?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Post autor: arkomania.pl »

Prędkość 240mm/min to 40mm/s.
Dla osi Z to zbyt duża prędkość i w sumie niepotrzebna, bo nic na tym nie zyskujemy
i możliwość zgubienia kroków.

Z stepstickami A4988 nie uzyskasz zbyt dużych prędkości bo sam stepstick Ci na to nie pozwoli.
A jak masz mały skok śruby, np 1mm na obrót (mój przypadek to stepstick nie ruszy).

Dla osi Z stosujemy małe prędkości, nawet lepiej.

Co do A4988 to wystarczające stepsticki dla osi Z. Stosowanie drogich stepsticków
w osi Z nic nie wnosi do jakości wydruku. Ważne są w osiach X,Y i na E.

Ja stosuję w osi Z układ Dual Stepstick.
Co do A4988 to miałem takie same problemy jak opisujesz.
Przy pich 1 śruby to już całkowita porażka.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Post autor: Holgin »

Proste, te silniki mają bardzo dużą indukcyjność i dawanie ich w szeregu je zabija. Powinny pracować na 24V i na osobnych sterownikach, a jak już musi być jeden, to równolegle a nie szeregowo, jak to zwykle jest. Dawanie im wysokiego Vref czyli dużego prądu to już w ogóle pogarsza sprawę... W sumie skonfigurowałeś je najgorzej jak się da :P Wszystko sprowadza się do back EMF. Przy tak dużej indukcyjności generuje się duże napięcie wsteczne, więc silnik gubi kroki, a że one nigdy nie są identyczne, zawsze jest to ten sam, "gorszy".

Ustaw im jakieś ~350mA RMS prądu i wtedy spróbuj. A jak nie, to zrób adapter żeby podłączyć je równolegle.

Sam stepstick nie ma nic do rzeczy tutaj.
JGFTW
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Post autor: FlameRunner »

arkomania.pl pisze:Prędkość 240mm/min to 40mm/s.
240 mm/min to 4 mm/s.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Post autor: arkomania.pl »

Pomyłka w liczeniu.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Silnik przestaje działać (jeden z dwóch) przy wyższych prędkościach na osi Z

Post autor: JGFTW »

Panowie, dzięki za odpowiedzi :git: postanowiłem iść po najmniejszej linii oporu z potencjalnie największą szansą powodzenia i zmieniłem płytkę na taką z osobnymi sterownikami pod każdy silnik (SKR v1.3). Pomogło, udało mi sie drukować przy wyższych prędkościach w Z bez problemów. Co ciekawe, musiałem zwiększyć liczbę kroków na mm dwukrotnie.

Na dowód wrzucam Marvina z lipną pierwszą warstwą :D
20200312_151023.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”