podnoszenie stołu

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
moHEROs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 22 kwie 2016, 12:10
Lokalizacja: częstochowa

podnoszenie stołu

Post autor: moHEROs »

Przymierzam sie do budowy drukarki coś a'la replicator 1 ze stołem pracującym w osi Z, na allegro znalazłem silnik nema z śrubą trapezową, niestety cena jest dość wysoka, czy będzie widoczna różnica pomiędzy prętem trapezowym jako oś silnika oraz zestawem silnik + sprzęgło + pręt gwintowany?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: podnoszenie stołu

Post autor: FlameRunner »

Taki silnik ze śrubą to proste i łatwe w montażu rozwiązanie. Działać może gdzieś pomiędzy dobrze a źle, zależy ja jest ułożyskowany wał-śruba.
Pytanie ile trzeba za taki nowy silnik dać? O ile mnie pamięć nie myli, w Polsce koszt to ponad 200 zł? Moim zdaniem kompletnie nieopłacalne rozwiązanie.

Tańszą i pewniejszą alternatywą jest zastosowanie normalnego silnika i normalnej śruby, podpartej na oddzielnym łożysku. Przy niewielkich obciążeniach takich jak przy stole w drukarce niechby nawet było to zwykłe łożysko kulkowe, grunt żeby ciężar spoczywał na tym łożysku, nie na wale silnika i sprzęgle.
Trochę więcej na ten temat możesz poczytać w tym temacie: http://reprapy.pl/viewtopic.php?f=50&t=26 , znajdziesz tam też propozycję rozwiązania bardziej kompleksowego niż podpieranie śruby na jednym tylko łożysku.
moHEROs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 22 kwie 2016, 12:10
Lokalizacja: częstochowa

Re: podnoszenie stołu

Post autor: moHEROs »

Dzięki za odpowiedź, no właśnie w tym rzecz, rozwiązanie wygodne ale koszt wyższy...
Zaraz zapoznam się z tym tematem
tanifilament3d.pl
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:25

Re: podnoszenie stołu

Post autor: tanifilament3d.pl »

Zawsze zamiast kupować gotowy silnik zespolony ze śruba trapezową który jest drogi, można kupić osobno śrubę trapezową z nakrętką, silnik i sprzęgło. Widziałem takie śruby trapezowe na allegro w cenie ok 40zł za 300mm na pewno lepsze rozwiązanie niż zwykła śruba a cena już tak nie zabija :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: podnoszenie stołu

Post autor: FlameRunner »

To właśnie sugerowałem kilka postów wyżej. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”