Pancake od Triagnglelab - jaki prąd ustawić?

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Pancake od Triagnglelab - jaki prąd ustawić?

Post autor: sebaq »

Witam,
Wraz z przesiadką na direct drive DDE od Trianglelab w Ender 3 wymieniłem silnik ekstrudera na pancake 23 mm, również od trójkątnych (https://www.aliexpress.com/item/3276804 ... web201603_). Silnik napędza ekstruder z przełożeniem - klon BMG. Prąd w Marlinie mam ustawiony na defaultowe 650 mA (SKR e3 mini 1.2, TMC2209). Silnik nagrzewa się bardziej niż bym chciał, więc muszę zmniejszyć prąd. Nie mam w tym aspekcie doświadczenia - z analizy configów Marlina wiem, że wartość prądu RMS (E0_CURRENT) mogę wyliczyć dzieląc peak current przez 1.414. Nie znalazłem szczegółowej specyfikacji tego silnika, widnieje jednak na nim napis 1A (to pewnie peak current). Według mnie jest to mocno zawyżona wartość, patrząc choćby na podobne silniki BondTecha (0.8A). Przechodząc do sedna - czy macie jakąś sprawdzoną, optymalną wartość prądu RMS, którą mógłbym ustawić dla tego silnika? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pancake od Triagnglelab - jaki prąd ustawić?

Post autor: Berg »

Sugeruję Ci zbadać przy jakich wartościach prądu działa dobrze a przy jakich nie daje rady, gubi kroki przy druku retrakcji.
Potem ustawić ciut powyżej tej granicy. Jeśli przy tym będzie mieć temperaturę nie większą niż jakieś 55'C to wszystko jest ok.
Mam ten silnik (chyba, bo kto wie, czy oni nie mieszają i nie wysyłają różnych) ale już dawno przestałem się bawić w liczenie prądu i ustawiam wszystko "na oko".
sebaq, gwidon777
bryan
Postów w temacie: 1
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Pancake od Triagnglelab - jaki prąd ustawić?

Post autor: bryan »

Ja bym zaczął od połowy wartości prądu znamionowego silnika czyli 500mA. Jak będzie dobrze w sensie nie będzie za gorący i nie będzie gubić kroków to nie ma dalej co kombinować. Jak będą kroki się gubić - zwiększaj co 25-50mA, jak nadal będzie za gorący - zmniejszaj co 25-50mA aż nie znajdziesz optimum w którym nie będzie za gorąco i nie będzie gubić kroków.
sebaq
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
sebaq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 13 mar 2020, 00:26
Lokalizacja: Poznań
Drukarka: Ender 3 Pro
x 5

Re: Pancake od Triagnglelab - jaki prąd ustawić?

Post autor: sebaq »

Dzięki Panowie za odzew. Zmniejszyłem do 500 mA, na razie jest nieźle - przy prostych wydrukach testowych. Zobaczymy na bardziej wymagających. Najważniejsze że mam już jakiś punkt zaczepienia :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”