Sapphire pro i 2209 v3.1

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 3
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: JohnJames »

LechuW pisze:Czy jego wymiana to tylko podmiana Czy również wiąże się to ze zmianą w oprogramowaniu?
Nie wiem, co jest z tym termistorem. U mnie działa fabryczny.
Trzeba sprawdzić, jaką termistor ma charakterystykę i ewentualnie zmienić w konfiguracji Marlina. Większość jest standardowymi NTC100k, więc będzie działać na tych ustawieniach, co są - ale jak sobie popatrzysz do

Kod: Zaznacz cały

Configuration.h
to jest tam szeroki wybór termistorów 100k, które różnią się charakterystykami R=f(T) ;)
LechuW pisze:Po wszystkich tutorialach wiem że nie można podłączyć drukarki do komputera i grzebać w jej oprogramowaniu tylko trzeba ściągnąć oprogramowaniu, odpalić w jakimś programie, zmienić parametry, zapisać i wtedy wgrać do drukarki.
Czy dobrze to rozumiem?
Trzeba ściągnąć środowisko programistyczne - obecnie "słuszne" są Visual Studio Code oraz do tego plugin PlatformIO.
Potem ściągasz źródła Marlina, najlepiej najnowszą wersją "stable", otwierasz pliki konfiguracyjne i edytujesz to, co Cię interesuje.
Najlepiej wziąć na początek - dopóki nie zaczniesz się obeznawać - jako wzór/szablon jakąś gotową konfigurację pod Sapphire Pro i patrzeć, co i jak jest skonfigurowane.
Potem jednym kliknięciem kompilujesz oprogramowanie. Pliki konfiguracyjne zostają "zaszyte" w binarce i wszelkie zmiany - o ile nie są to zmiany wartości liczbowych np. ustawień PID, które mogą być zapisane w pamięci EEPROM w drukarce - są wprowadzane do binarki, którą wgrywasz do pamięci Flash drukarki.
To brzmi dość groźnie, ale jak już wiesz co chcesz zrobić, to jest chwila :mrgreen:

Co do komputera, to są z grubsza dwa sposoby wydruku.
1) przygotowujesz plik z kodem sterującym dla drukarki na PC i kopiujesz ją na kartę SD, którą to następnie wkładasz do drukarki i z niej drukujesz;
2) kod sterujący wysyłasz via USB bezpośrednio z PC do drukarki. To nawet fajnie wygląda zwłaszcza, jeśli jest włączony na PC podgląd wydruku, ale ma też wady. Inne wariacje tego typu obejmują sterowanie drukarki via USB z mikrokomputera typu Raspberry Pi. Do tego ludzie podłączają też kamerę i można zdalnie kontrolować, co się dzieje :DD
Sapphire Pro - coś tam dłubię
LechuW
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:49

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: LechuW »

Dzięki za szybką odpowiedź. To daruje sobie ten termistor.
Przygotowanie plików do wydruku juz mam ogarnięte po pierwszej drukarce 3D :)
Także to już nie czarna magia jak na początku.

Dzieki za podpowiedz z oprogramowaniem. Ściągnę i zapoznam się.
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: mobile4you »

LechuW pisze:Jaki termistor polecasz?
Może być taki jak oryginalny, tylko niezniszczony. Mój był pognieciony i na forach podają, że jest to standard.
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: mobile4you »

LechuW pisze:[...]
Co jest z tym ptfe nie tak?
PTFE "pływa" w hotendzie. Ja posłuchałem dobrych rad i rozdzieliłem PTFE na część w hotendzie i doprowadzającą filament. Mam podobnie jak w Mini tylko rozdzielenie na wysokości heatbreak podkładką M3.
PTFE.jpg
PTFE.jpg (7.94 KiB) Przejrzano 2099 razy
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: Kopytko »

Zamiast podkładek trzeba zastosować heatbrake z blokada ptfe a nie przelotowe.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
mobile4you
Postów w temacie: 4
Posty: 240
Rejestracja: 02 sty 2018, 10:37
Lokalizacja: Rzeszów/Zwierzyniec
Drukarka: Prusa Mini
x 42

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: mobile4you »

Kopytko pisze:Zamiast podkładek trzeba zastosować heatbrake z blokada ptfe a nie przelotowe.
W Wanhao D4S mam nieprzelotowe. Przy nieprzelotowej zabawa z rozkręcaniem hotendu, skręcaniem i grzaniem dyszy. Dla mnie lepsza przelotowa, bo w wypadku zużycia luzuję hotend wymieniam PTFE i zakładam z powrotem. Po Prusie Mini, to rozwiązanie mimo wszystko bardziej mi się spodobało.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Sapphire pro i 2209 v3.1

Post autor: Kopytko »

No tu fakt zabawy jest wiecej ale kontrola i zuzycie mniejsze przez to ze luz na zlaczkach nie powoduje podplywania filamentu. Ale pracy przy wymianie fakt jest sporo.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”