Zmiana stepstic a kroki

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Zmiana stepstic a kroki

Post autor: Jarewa »

Zaczynam przygodę z drukarką i mnie denerwuje głośność i wymiennie sterowniki .. Mam takie pytanie jak zmienić w Marlin -2.0.x kroki na mm ?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: morf »

Denerwują Cię
Jarewa pisze:głośność i wymiennie sterowniki ..
Ludzi denerwują różne rzeczy ale pierwszy raz słyszę żeby kogoś denerwowały wymienne sterowniki ;)

Wysil się choć trochę j poszukaj "steps per mm marlin"

Można to zrobić na różne sposoby, gcode, eerprom lub skompilować firmware z konkretną wartością.
Hint https://marlinfw.org/docs/gcode/M092.html
panWiadr0
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: Jarewa »

Oj to nowe myśli miało być. Wymiennie sterowniki na osiach X,Y by było ciszej..

Czy g-code to sposób na stałe?? jest jakiś specjalny program tak jak do obsługi g-code CNC można zapisywać bieżące ustawienia i modyfikować w eeprom ??

W sumie VSC i PlatformIO nie jest mi obce bo na co dzień prawie używam, ale jak jest łatwiejszy sposób z g-code to czemu nie...
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1578

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: morf »

Możesz sobie wpisać w start gcode w slicerze to będziesz mial na stałe.
Jeśli masz obsługę eeprom w swoim firmware to będzie pewnie wygodniejsze zapisać do eeprom M500 po prostu.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 14

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: JohnJames »

Jarewa pisze:W sumie VSC i PlatformIO nie jest mi obce bo na co dzień prawie używam, ale jak jest łatwiejszy sposób z g-code to czemu nie...
IMVHO "łatwiejszy" sposób to jest pojęcie względne.
Tak, wpisać w kod startowy jest prosto, bo slicer jest zawsze pod ręką.
Tak, zapisać do EEPROMu jest w miarę prosto, bo wprowadzasz wartość via terminal i zapisujesz do EEPROMu.

Natomiast trzecia opcja - czyli wkompilowanie odpowiednich wartości domyślnych do firmware, jest dla mnie osobiście najlepszą, bo:
- i tak od początku kompiluję Marlin'a z github'a
- wszelkie ustawienia wprowadzane z zewnątrz (czy terminalem, czy w kodzie startowym) mają tą wadę, że coś się z tym może stać (komputer się wysypie i kodu startowego nie ma, bo nie było backupu; będzie błąd odczytu flash nie da się odczytać i trzeba będzie go ponownie inicjować)
- jeśli są ustawienia typowo sprzętowe, nie zmienia się ich co chwilę i ja akurat lubię nie pamiętać o tym, że coś tam musi być ustawione przy starcie, żeby drukarka poprawnie działała.

Wkładam kartę SD, dorzucam ze slicera kod startowy do poziomowania stołu i nie martwię się, że np. karetka będzie chciała mi wyjechać dwa metry za stół ;)
Więc co jest "łatwiejsze" i pod jakim względem, każdy musi sobie określić sam :mrgreen:
Sapphire Pro - coś tam dłubię
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5843
Kontakt:

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: dziobu »

morf pisze:Możesz sobie wpisać w start gcode w slicerze to będziesz mial na stałe.
Ta metoda ma jedną wadę - ruchy możesz wykonywać także poza drukiem. Przygotowanie urządzenia do pracy, załadowanie filamentu - to wszystko robisz przed włączeniem gcode a dobrze żeby wtedy parametry jazdy już były prawidłowe.
cyfron
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: JGFTW »

JohnJames pisze: [...] IMVHO "łatwiejszy" sposób to jest pojęcie względne.[...]
Nie, w tym wypadku to obiektywnie można stwierdzić, że zmiana liczby kroków ekstrudera jest najłatwiejsza poprzez komendę i jej zapisanie.
Jeżeli zapis EEPROM jest wyłączony to koniecznie trzeba Marlina (poprawić) skompilować i wgrać.

Nie wiadomo jaka drukarka, więc pewnie Ender, ale bez przesady chyba już nawet tam jest tak podstawowa funkcja odblokowana? ;)


Tak tylko informacyjnie: https://marlinfw.org/docs/features/autostart.html
Wrzucasz na kartę pamięci plik auto0.g i w nim zapisane M92 E688.4 (czy ile tam kroków na mm jest). Po uruchomieniu drukarki wykona się komenda w tym pliku.
Także nawet bez EEPROM da się to załatwić.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: Jarewa »

Mam dylemat bo o ile wymieniłem osie x,y na TMC2208 to został mi jeden bo miałem trzy w zapasie po CNC i nie wiem czy wymienić na osi Z czy dać na Extruder ?? czy tam nie zmieniać??
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7565
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2669

Re: Zmiana stepstic a kroki

Post autor: Berg »

na extruder. Powinno poprawić jakość wydruku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”