Brak ruchów silnika krokowego

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Benetons
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 31
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:15

Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Benetons »

Witam, chciałem zmodyfikować swoją drukarkę 3d (klon anet a8) i kupiłem do niej Arduino Mega 2560+ramps 1.4 do tego stepsticki DRV8825. Mój problem polega na tym, że silniki (17HS4401) nie obracają się, próbowałem z różną konfiguracją zworek ale nic nie pomaga. Słychać jedynie pisk silników lub lekkie drgania osi silnika w losowych kierunkach. Czy ktoś jest w stanie nakierować mnie gdzie leży błąd? Oczywiście wgrałem podstawowego Marlina 1.1.x bez żadnych ingerencji, jedynie zmieniłem config na moją płytkę.

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: dziobu »

Benetons pisze:Witam, chciałem zmodyfikować swoją drukarkę 3d (klon anet a8) i kupiłem do niej Arduino Mega 2560+ramps 1.4 do tego stepsticki DRV8825.
Aż boje się zapytać co miałeś tam wcześniej. Podany powyżej komplet to tragedia, zwłaszcza te stepy.
Benetons pisze:silniki (17HS4401) nie obracają się
Problem dotyczy wszystkich napędów?
Pinout do silników jest identyczny z tym co miałeś dotychczas?
Prąd na stepstickach ustawiłeś prawidłowy?
Benetons
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 31
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:15

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Benetons »

Tak, problem dotyczy wszystkich napędów.
Jest inny, musiałem zmieniać na wtyczkach silników żeby wszystko się zgadzało.
Tak, prąd ustawiony prawidłowo. (według poradników)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Berg »

To nie kpina: wywal to co kupiłeś do kosza. Na prawdę szkoda twojego i naszego czasu.

tutaj MKS Gen Lv2 + 5*tmc2209 z Czech za 151,47 zł free shiping do tygodnia.

https://www.aliexpress.com/item/4001283346331.html
Benetons pisze: musiałem zmieniać na wtyczkach silników żeby wszystko się zgadzało.
To skąd wiesz, że się zgadza, skoro nie działa.

Jeśli kabelki we wtyczce to A B C D to zamień miejscami środkowe czyli B z C.
Jeśli to nie pomoże to zamień A z B.

Jeśli zacznie działać ale w przeciwną stronę, to obróć wtyczkę o 180' czyli zamień ABCD na DCBA

Nie wiem o co Ci chodzi z "próbowałem z różną konfiguracją zworek". Jeśli piszesz o zworkach pod stepstikiem, to wszystkie mają być wsadzone.
Benetons pisze: prąd ustawiony prawidłowo. (według poradników)
Czyli jakie vref?


Aha: Jeśli w którymś momencie kombinowania żle wsadziłeś stepstika, tzn odwróconego o 180' albo przesuniętego to uszkodziłeś już elektronikę i tym bardziej do kosza.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: bazic »

...ale go przemaglowałeś :)

No ale spokojnie - daj się koledze bronić ;p No i tak bez antagonizmu - ten zestaw jest używalny.
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: bazic »

Berg pisze: Aha: Jeśli w którymś momencie kombinowania żle wsadziłeś stepstika, tzn odwróconego o 180' albo przesuniętego to uszkodziłeś już elektronikę i tym bardziej do kosza.
No niestety - wtedy już tak.

Akurat stepsticków nie udało mi się odwrócić, ale zakładam, że gdyby to zrobił autor wątku - to na stepstickach już jajka może smażyć..? - łatwa diagnoza...
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Berg »

A niekoniecznie, mogły odfrunąć piny na atmedze i ew. na niej można coś smażyć.

Zapomniałem, że jak zacznie działać, jeśli, to jeszcze trzeba zwiększyć w firmware dwukrotnie liczbę mikrokoków na 1mm. Pewnie na X i Y było 80, to trzeba zmienić na 160, analogicznie na E i Z
Benetons
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 31
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:15

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Benetons »

Berg pisze:To nie kpina: wywal to co kupiłeś do kosza. Na prawdę szkoda twojego i naszego czasu.

tutaj MKS Gen Lv2 + 5*tmc2209 z Czech za 151,47 zł free shiping do tygodnia.

https://www.aliexpress.com/item/4001283346331.html
Benetons pisze: musiałem zmieniać na wtyczkach silników żeby wszystko się zgadzało.
To skąd wiesz, że się zgadza, skoro nie działa.

Jeśli kabelki we wtyczce to A B C D to zamień miejscami środkowe czyli B z C.
Jeśli to nie pomoże to zamień A z B.

Jeśli zacznie działać ale w przeciwną stronę, to obróć wtyczkę o 180' czyli zamień ABCD na DCBA

Nie wiem o co Ci chodzi z "próbowałem z różną konfiguracją zworek". Jeśli piszesz o zworkach pod stepstikiem, to wszystkie mają być wsadzone.
Benetons pisze: prąd ustawiony prawidłowo. (według poradników)
Czyli jakie vref?


Aha: Jeśli w którymś momencie kombinowania żle wsadziłeś stepstika, tzn odwróconego o 180' albo przesuniętego to uszkodziłeś już elektronikę i tym bardziej do kosza.
Opis na wtyczkach mam 2B,2A,1A,1B. Robiłem podłączenie pinout zgodnie z tym poradnikiem (https://printo3d.pl/sprawdzic-wyprowadz ... krokowego/) ponieważ nie znałem wyprowadzeń silników i musiałem opierać się na tym. Podłączone są pomiędzy 2B i 1B jedna cewka, pomiędzy 2A i 1A druga. Dobrze myślę z podłączeniem?
Stepsticki na 100% poprawnie podłączone od pierwszego wpięcia. Robiłem zgodnie z oznaczeniami i poradnikami na YT.

Vref 1.2V
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2664

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Berg »

Ciekawe skąd wytrzasnąłeś te 1.2V .

Ale zakładając, że to jest najmocniejsza wersja, czyli 1.7Amp , a ustawia się 70% to będzie 1.7*0.7*0.5 = 0.595V

Próbowałeś zamienić kabelki tak jak Ci napisałem? To jest najszybsza i najpewniejsza metoda. Akurat tu nie ma co się bać, pomyłka nie powoduje uszkodzenia.
Benetons
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 31
Rejestracja: 10 lut 2021, 19:15

Re: Brak ruchów silnika krokowego

Post autor: Benetons »

Berg pisze:Ciekawe skąd wytrzasnąłeś te 1.2V .

Ale zakładając, że to jest najmocniejsza wersja, czyli 1.7Amp , a ustawia się 70% to będzie 1.7*0.7*0.5 = 0.595V

Próbowałeś zamienić kabelki tak jak Ci napisałem? To jest najszybsza i najpewniejsza metoda. Akurat tu nie ma co się bać, pomyłka nie powoduje uszkodzenia.
Skąd te 0.7?
Ze wzorów znalezionych na forum dowiedziałem się, że Vref= Is*8*Rs
Rezystor to 0.1 (Jest napis R100)
Max pobór z tego co widzę ma właśnie 1.7A
Vref=1.7*8*0.1=1.36V
Jeżeli gdzieś popełniłem błąd to proszę o wytłumaczenie skąd inne wartości. Z góry dziękuję ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”