Sensorless homing - niezawodność

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Sensorless homing - niezawodność

Post autor: Berg »

Jak często zdażą się wam, że sensorless homing nie zadziała?
To znaczy zaparkuje zbyt wcześnie albo karetka obija się przez chwilę o ramę drukarki.

Pytanie zwłaszcza do posiadaczy oryginalnej Prusy mk3s, MINI ale nie tylko.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2021, 15:04 przez Berg, łącznie zmieniany 3 razy.
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: jakubperson »

U siebie mam na CoreXY z TMC2209 powiedzmy 95% skuteczność.
Co do dokładności.. No niby jest dobrze ale o dziwo zaczynam myśleć o krańcówkach jednak bo po ostatnim zaniku prądu miałem jednak małe przesunięcie w X bo jak zerował się w Y to mimo, że doszło już do krawędzi to silniki starały się jeszcze pociągnąć - jeden stracił z parę kroków zanim zrobiło "home" i stąd to przesunięcie. Jest niby parametr do sterowania czułością ale jak zmniejszę go nawet o 4-5 punktów to karetka lubi stanąć po drodze lub nawet nie rusza... ;-)
Berg
Awatar użytkownika
cardjunk
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 28 lip 2018, 22:19
Lokalizacja: szczecin/wrocław
x 61

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: cardjunk »

Ja mam tmcki 2209 bez żadnej wielkiej konfiguracji, 10 minut prób.
karetka obija się przez chwilę o ramę drukarki.
jeśli zapewnie 2-3 cm luzu do ramy to nie stuka, jak dam home jak karetka jest przy samym profilu to parę razy stuknie.

Przez 3 miesiące nie zdarzyło się żeby załączyła się przed profilem*


* Raz zaplątał się kabel od stołu, dodał jakiegoś tam oporu i się załączylo


Drukarka cr10
Berg
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: artusiek »

Temat ciekamy , podzielę się swoimi spostrzeżeniami .
Pierwsze primo : Prusa MKS3s - nie miałem i nadal nie mam jakichkolwiek problemów , 100%
Drugie primo : FullBear , płyta SKR1.4Turbo na X i Y TMC2209 . Tu miałem problem , ale okazało się , że miałem błąd konstrukcyjny ( tj . w jakości wydruku mocowania prowadnic ) Po naprawie problem zniknął , Obecnie 98%-100%
Trzecie i najważniejsze primo : HEVO Duet 2 WIFI ( wciąż w fazie poprawiania ) Ponownie problem był spowodowany nieprawidłowym mocowanie osi X . Więcej problemów mam BLtouch ( oryginał) . Obecnie 95%
Prawidłowa kalibarcja wymaga czasu i cierpliwości ( na Duet idzie łatwiej )
W czasie tych walk-kalibracji naszła mnie taka cudowna myśl ( pewienie przez te sieci 5G ) na krańcówce mechaniczej/ optycznej było by chyba łatwiej ... tylko te kable .
Początek wydruku i tak zawsze śledzę ... dla mnie nie jest problemem , bo to moje hobby , ale do sprzętu używanego produkcyjnie wstawiłbym endstopy mechaniczne/optyczne .
Berg
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: Berg »

Jak ustawię to niby jest ok. przez dwa, trzy miesiące. Potem muszę poprawić. Może to kwestia temperatury. Teraz mam dość chłodno w pomieszczeniu, 15-17'C.
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 268
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: jakubperson »

Berg pisze:Jak ustawię to niby jest ok. przez dwa, trzy miesiące. Potem muszę poprawić. Może to kwestia temperatury. Teraz mam dość chłodno w pomieszczeniu, 15-17'C.
O, coś podobnego u siebie zauważyłem, na ciepło jest bezproblemowo, poranny start najprędzej będzie wymagał szybkiego resetu.

Prusa MK3S - 100%, nigdy nie zawiodło.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: Pjoter »

Prusa mk3s - ani razu nie miałem problemu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: seler1500 »

Anet AM8, skr mini e3 v1.2, x-z z prusy mk3, y z anet. Dorobiłem tylko zderzaki na Y i to by było na tyle. 100%. Raz skalibrowałem i nigdy nie było problemu typu za wczesne złapanie czy obijanie się przez chwilę o zderzak. Temperatury pracy drukarki z zakresu 5-30 stopni.

Swoją szosą, jeśli już bije chwilę po zderzaku - jaki to problem? Tak czy siak w tym punkcie bazuje, więc zgubienie kroków chyba nie powinno powodować żadnych przesunięć?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: Berg »

Wydaje mi się, że lepiej działa z silnikami o mniejszym prądzie, wiekszą indukcyjnością.

W Prusie mam na Z silniki 600mA i tu działa na 100%. Jakąkolwiek czułość ustawię w zakresie gdzieś 20-150 do działa.

Natomiast na silnikach LDO 2Amp - teraz mam 65, zakres jest +-5 może.
Wantai 2.5 zakres to tak gdzieś poniżej 100 to już za mało powyżej 103 to za dużo, tak że wystarczy że coś lekko się zmieni, np opór na prowadnicach, naciąg paska i już jest poza zakresem.

A ponieważ zwiększanie indukcyjność to kompletnie nie jest ten kierunek w którym chciał bym podążać, to chyba jednak w Prusie też założę krańcówki.

*na tmc2209


A wie może ktoś jak określić Back EMF Constant dla silnika ?
https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... Guard2.pdf
Zrzut ekranu 2021-02-15 o 17.09.36.png
Ostatnio zmieniony 15 lut 2021, 17:11 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Sensorless homing - niezawodność

Post autor: Holgin »

Berg pisze:Wydaje mi się, że lepiej działa z silnikami o mniejszym prądzie, wiekszą indukcyjnością.
Dokładnie tak, większa indukcyjność to większy BEMF, czyli silniejszy sygnał "oporu". Oprócz tego w Prusie (z silnikami o stosunkowo dużej L) dzięki wysokiemu stopniu integracji mogli dokładniej to dostroić i lepiej skonfigurować TMC2130 niż w Marlinie. Na silnikach o niskiej indukcyjności, powiedzmy poniżej 5-6mH nie ma szans na pełną niezawodność.
Berg pisze: A wie może ktoś jak określić Back EMF Constant dla silnika ?
Możesz zmierzyć sam, np kręcąc wkrętarką albo innym silnikiem i mierząc napięcie na cewce - jak sama jednostka na to wskazuje, chodzi o napięcie [V] wygenerowane na jeden obrót przez sekundę [rad/s], co łatwo można przeliczyć na [V/rpm]. Być może da się to też wyliczyć z pozostałych parametrów silnika.

W Prusie MK3 100% skuteczności, u siebie z silnikami 2.8mH było różnie, ale wtedy Marlin słabo wspierał dodatkowe bajery jak obniżanie prądu czy niższa czułość na samym początku ruchu.
Berg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”