Silniki piszczą

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
TREBOR4
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2021, 13:03

Silniki piszczą

Post autor: TREBOR4 »

Hej
Drukarka na obecnych stepstikach a49988 chodziła bez zarzutu do momentu az silnik osi Y zaczął dziwnie pracować . Jak zwalniał wyrażnie było słychać jego kroki. Postanowiłem wymienic stepstik. Włożyłem nowy, ustawiłem napięcie na ok 0,6V ( próbowałem wielu opcji z napięciem ) . Odpaliłem drukarkę . Chcąc wymusić obrót silnika jest tylko pisk. Pomyślałem może walnięty ...wymieniłem na kolejny i kolejny i kolejny ( 4 szt - chyba małe prawdopodobieństwo że są uszkodzone). Sprawdziłem inna oś X . Włożyłem nowy i jest to samo.. tylko piszczenie. . Po drodzę wymieniłem arduino . Teraz wymieniłem rampsa. Włożyłem kolejne nowe 4 stepstiki i każda os tylko piszczy. Jeśli wracam do starych stepstików jest ok oprócz tego pierwszego o którym pisałem na początku. Co jest nie tak ...kończą mi się pomysły. Aha i zaczął lekko przygasać wyświetlacz jeśli podłączone jest samo arduino do kompa . Wcześniej tego nie było.
Zestaw standard
ramps 1.4
A4988
1X12864 LCD
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Silniki piszczą

Post autor: Berg »

daj zdjęcie tego co działa i tego co nie działa, Arduino z powsadzanym tym co tam masz.

PS zdjęcia wrzucaj na forum, opcja poniżej, "załączniki"
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Silniki piszczą

Post autor: tomek_3100 »

Pokombinowałeś, pogrzebałeś, pozmieniałeś coś, gdzieś, jakoś... na chybił trafił... Skoro piszesz tutaj to raczej nie "na trafił"...
Ile razy ja tak mialem :rotfl2:
A zwykle okazuje się, że pierdółka...
Jeśli coś zmieniasz to tylko jedną rzecz czy ustawienie na raz. Widać, czy zmiana przynosi efekty (lub jakiekolwiek zmiany), czy niczego do tematu nie wnosi. Wtedy można myśleć, spróbować pomóc.
-Nie wiemy na jakie stepy zmieniałeś. Niektóre trzeba włożyć odwrotnie niż 4988.
-czy po każdej zmianie kompilowales soft z nowym stepem?
-prąd 0,6 na Y przy ruchomym stole wydaje się mało...
-wyświetlacz przygasa. masz drukarkę w prądzie czy tylko usb? Na samym usb silnikami nie ruszysz...
I na koniec:
-może to coś z mechaniki osi Y(za ciasno, łożyska) , lub nawet dam silnik wyzionął ducha, a ty całą elektronikę zmieniasz...
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 1
Posty: 186
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: Silniki piszczą

Post autor: Elhape »

TREBOR4 pisze:[...]Włożyłem kolejne nowe 4 stepstiki i każda os tylko piszczy. Jeśli wracam do starych stepstików jest ok oprócz tego pierwszego o którym pisałem na początku[...]
Może jednak nowe stepsticki nie są dobre ?? Albo źle je wkładasz ??
Jak dasz któryś z tych starych działających na problematyczną oś to też nie działa tylko piszczy ??
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Silniki piszczą

Post autor: Mati »

Jak tylko piszczy to przyjrzałbym się przewodom do silnika - czy są całe i żyły w odpowiedniej kolejności
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Silniki piszczą

Post autor: Stanley_B »

A zasilanie pod obciążeniem sprawdzałeś?
Jakiś pobór prundu i napięcie podczas pracy, czy cuś...
TREBOR4
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2021, 13:03

Re: Silniki piszczą

Post autor: TREBOR4 »

Hej
Założyłem stare stepy( pilne projekty do drukowania ) i drukarka chodzi dobrze z wyłączeniem tak jak pisałem osi Y . Przy dojeżdżaniu do endstopa słychać wyraźnie kroczenie silnika. Nie wpływa to chyba na sam druk ponieważ nie widzę defektów. Ale samo to że coś jest nie tak ...jest denerwujące. Wyświetlacz podłączony pod zasilacz . Muszę sprawdzić zasilacz pod obciążeniem .A co do stepów cały czas używam 4988
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Silniki piszczą

Post autor: cyfron »

Zamień silniki X i Y miejscami i zobacz czy piszczy ten sam silnik. Może po prostu silnik umiera?
TREBOR4
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 26 mar 2021, 13:03

Re: Silniki piszczą

Post autor: TREBOR4 »

Sprawdzałem przekładając ( domyslnie uszkodzony step z os Y ) stepstik do osi X i Z jest jak opisałem wyżej czyli słychac kroczenie do endstopa. Natomiast jeśli włożę nowe stepy wszystkie silniki piszczą :( NIe pomaga żadna zmiana napięcia potencjometrem . A może być coś z zasilaczem ? Na mierniku bez obciążenia pokazuje 11.94V.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 3
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Silniki piszczą

Post autor: cyfron »

...a pod obciążeniem - np. podczas rozgrzewania stołu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”