TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Jureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2017, 22:10
Lokalizacja: Lublin k/Świdnika
Drukarka: prusakolep CTC

TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: Jureq »

Wita, mam już ponad 456240h przebiegu (ja, nie drukarka) ale uparliśmy się z "młodym" że ożywimy starą deltę Anycubic Kossel Linear Plus ale musi być ciszej.
Wiem że to zabytek ale na czymś trzeba się uczyć. Są już kupione 2208, pogięte nogi, polutowane piny do płyty i podpięty kabelek do UART, zmieniony config (na razie tylko na jeden driver) ale LCD pokazuje "TMC connection error" .
Czy realne jest poprawne skonfigurowanie Marlina 2.0 z TMC2208 pod płytę Trigorilla 1.1 w trybie UART czy musi być DIY ?
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 2
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: artusiek »

https://www.lpomykal.cz/anycubic-kossel ... r-upgrade/

Poczytaj ... może Ci pomoże
Z mojego lenistwa chyba bym poszukał innej płyty ... ale bawi się ... jak nie pójdzie to zmienisz płytę :D

albo odpal w stand-alone ... co prawda to trochę marnowanie potencjału , ale bez przeróbek , nie wiem czy będzie ciszej
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: Jarewa »

Urat nie jest potrzebny by było ciszej, wystarczy sam sterownik zmienić. nawet bez konfiguracji marlina.

artusiek pisze:https://www.lpomykal.cz/anycubic-kossel ... r-upgrade/

Poczytaj ... może Ci pomoże
Z mojego lenistwa chyba bym poszukał innej płyty ... ale bawi się ... jak nie pójdzie to zmienisz płytę :D

albo odpal w stand-alone ... co prawda to trochę marnowanie potencjału , ale bez przeróbek , nie wiem czy będzie ciszej

W tym linku jest poważny błąd aż dziw że to działa albo niby działa....
dziobu, artusiek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: dziobu »

Ja mam tam (Kossel z org płytą) zdaje się 2209 w trybie standalone. Jest ciszej.
Nie widzę zupełnie sensu pakowania się tam w UART do TMC.
artusiek, Adinfo
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 2
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: artusiek »

Jarewa pisze:Urat nie jest potrzebny by było ciszej, wystarczy sam sterownik zmienić. nawet bez konfiguracji marlina.

artusiek pisze:https://www.lpomykal.cz/anycubic-kossel ... r-upgrade/

Poczytaj ... może Ci pomoże
Z mojego lenistwa chyba bym poszukał innej płyty ... ale bawi się ... jak nie pójdzie to zmienisz płytę :D

albo odpal w stand-alone ... co prawda to trochę marnowanie potencjału , ale bez przeróbek , nie wiem czy będzie ciszej

W tym linku jest poważny błąd aż dziw że to działa albo niby działa....
Nie wiedziałem - przepraszam !
Dobrze , że jesteś czujni !
:piwo:
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: Jarewa »

W ramach odpowiedzi z tego linku, na zdjęciu widać że podłączył PDN pod jedno złącze cyfrowo zwykłym kabelkiem, a to jest błąd, PDN to sygnał RX/TX wiec wymaga dwa piny cyfrowe i specjalnie przerobiony kabelek.

Tak jak to jest np. MKS GEN L w zasadzie ta sama atmega.
Załączniki
pintopus.png
IMG_20200502_195304-scaled.jpg
Awatar użytkownika
Jureq
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 02 lut 2017, 22:10
Lokalizacja: Lublin k/Świdnika
Drukarka: prusakolep CTC

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: Jureq »

Zgodnie z dokumentacją spestick'ów wystarczy odpowiednio zdefiniować porty RX i TX https://github.com/bigtreetech/BIGTREET ... manual.pdf
ale patrząc na dokumentację płyty aby działał UART należałoby zrezygnować z obsługi SD https://github.com/Klipper3d/klipper/issues/2616
Summa summarum młody jako że jeszcze coś widzi odlutował zworę do UART z driver'ów i odpalił drukarkę na standalone.

Szum wentylatora od zasilacza i widok pracującej w ciszy drukarki bezcenne :good:

Teraz czas na wymianę kolejnej zabawki bo stojący obok, technologicznie młodszy o 5 lat Sermoon D1 był kosmicznie cichszy do czasu wymiany sterowników w starej delcie która zostanie przez sentyment :)

Mile widziane sugestie czego szukać jako następny krok, musi być DIY żeby było co robić i powinna być lepsza (finalnie) od fabrycznej Prusy :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 326

Re: TMC2208+Trigorilla+Marlin 2.0 w UART

Post autor: Jarewa »

Bo źle wybrałeś gdybyś kupił TMC2209 mógł byś podłączyć pod jeden uart3 te stepy są adresowalne wiec pod jedno złącze 4 można podłączyć. I tu nie było by przeszkód tym bardziej że uart3 wolny. A TMC2208 nie działa LA wiec to drugi minus.
Adinfo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”