Devil Design PET-G - Wasze opinie

Zapisy, próbki, testy.
Awatar użytkownika
PanWiesio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 24 kwie 2016, 17:21
Lokalizacja: Jelony

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: PanWiesio »

Ja chętnie przetestuję. Czy napisane kilka dni temu przez marek91:
"Od siebie tylko dodam że jeśli ktoś się nie załapał, a chciałby dostać próbki pet-g to niech się ujawni :D"
nadal ma moc?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: FlameRunner »

Jak najbardziej. Ja zajmuję się wysyłkami, odezwij się do mnie na PW.
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: emartinelli »

A może ktoś wie na jakiej temperaturze drukuje zortrax przy profilu z-petg?
Garreth
Postów w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 29

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: Garreth »

Przez weekend miałem okazję podrukować trochę z tych próbek. Drukowałem na grzanym stole jak i na geckonweld i muszę powiedzieć, że ten materiał jest genialny. Skleja się super, jest bezzapachowy, wygląd końcowy świetny. Jak jeszcze się nadrukuję tym materiałem to powrzucam trochę fotek. Gdyby nie spory zapas filamentów, to na pewno bym kupił jeszcze sporo pet-g. Nawet myślę, że jak będzie w ofercie więcej wersji kolorystycznych, to całkiem z PLA zrezygnuję na rzecz PET-G.
Awatar użytkownika
Zoltan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:24
Lokalizacja: Mielec
x 2

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: Zoltan »

I do mnie dotarły próbki od Marka i FlameRunnera za które serdecznie dziękuję :)
Udało się wygospodarować trochę czasu, a że na filament patrzę przeważnie od strony technicznej to postanowiłem porównać PET-G z innymi filamentami, aby w jakiś sposób ulokować go na tle innych materiałów. Pomysłów kilka się pojawiło, drukować drukowało się dobrze to zrodził się mały test, może nie jest to "pełna profeska" ale mam nadzieję, że rzuci trochę światła na ten filament.

Stwierdziłem, że testy za pomocą samych rąk niewiele pokażą poza sugestywnym odczuciem, dlatego też dobrze byłoby mieć jakiś punkt odniesienia. Po chwili rzuciła mi się w oczy leżąca w kącie kilogramowa sztangielka, która wydała mi się dobrym materiałem do szybkiego, amatorskiego i poglądowego mini testu reprapowicza :twisted:

Szybko naskrobałem stojaki pod sztangielkę i poszedł druk z czterech materiałów:
1.jpg
1.jpg (114.54 KiB) Przejrzano 6669 razy
Podstawa i ścianka mają 4mm grubości, natomiast "daszek" 2mm.

Po druku przyszedł czas na obciążenie stojaków:
2.jpg
2.jpg (117.02 KiB) Przejrzano 6669 razy
3.jpg
3.jpg (94.13 KiB) Przejrzano 6669 razy
3-1.jpg
3-1.jpg (91.61 KiB) Przejrzano 6669 razy
5-1.jpg
5-1.jpg (75.33 KiB) Przejrzano 6669 razy
Jak można zauważyć, ścianki są zbyt grube i każdy z materiałów dał radę. Skoro tak, to postanowiłem sprawdzić jak się sprawy potoczą obciążając tylko jeden stojak, efekty poniżej:
2-1.jpg
2-1.jpg (98.93 KiB) Przejrzano 6669 razy
4.jpg
4.jpg (97.96 KiB) Przejrzano 6669 razy
4-1.jpg
4-1.jpg (100.42 KiB) Przejrzano 6669 razy
5.jpg
5.jpg (100.44 KiB) Przejrzano 6669 razy
Tutaj sytuacja trochę bardziej się wyklarowała. PLA wygięło się najmniej, ABS i ABS+ w większym stopniu lecz na porównywalnym poziomie, najbardziej poddał się PET-G.
Awatar użytkownika
Zoltan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:24
Lokalizacja: Mielec
x 2

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: Zoltan »

Zawiedziony faktem, że nic nie strzeliło przeszedłem do rękoczynów, wyginając "daszki".
2-2.jpg
2-2.jpg (86.11 KiB) Przejrzano 6669 razy
5-3.jpg
5-3.jpg (96.06 KiB) Przejrzano 6669 razy
5-2.jpg
5-2.jpg (71.42 KiB) Przejrzano 6669 razy
4-2.jpg
4-2.jpg (79 KiB) Przejrzano 6669 razy
Każdy wydruk poddał się z mniejszym bądź większym oporem, natomiast PET trochę mnie zaskoczył. Nie tylko nie udało mi się go złamać ale po kilku próbach bez problemu można go było odgiąć w pozycję początkową. Miejsce gięcia jest oczywiście osłabione, ale wciąż w jednym kawałku :)
3-2.jpg
3-2.jpg (81.98 KiB) Przejrzano 6669 razy
Po druku zostały supporty:
7.jpg
7.jpg (149.79 KiB) Przejrzano 6669 razy
Zainspirowany elastycznością PETu zacząłem je rolować, ściskać i rozciągać z różnym skutkiem i oporem. PET-G jest zdecydowanie najbardziej elastyczny z całej stawki:
6.jpg
6.jpg (67.04 KiB) Przejrzano 6669 razy
Jedynie PLA nie chciało współpracować, pękając w połowie.

Po przedrukowaniu próbek (bardzo fajnie się drukuje) i kilku testach ulokowałbym PET-G tak jak poprzednicy między PLA a ABS. Wydaje mi się, że filament dobrze spełni swoją rolę zastępując ABS. Warstwy dobrze i mocno łączą się już przy 220st. a elastyczność wydruków jest wbrew pozorom zaletą, gdyż mają tendencję do odkształcania się a nie pękania. Oczywiście dużo też zależy od modelu, przeznaczenia itp. trzeba dobrać wg. zastosowania.

PET drukowałem na Dimafixie, stół 60 st i jeden z wydruków przy stygnięciu strzelił co może oznaczać, że występuje niewielki skurcz.

Na koniec została obróbka ręczna. Ku mojemu zaskoczeniu wydruki bardzo łatwo się szlifowały i bezproblemowo skrobały. W moim odczuciu łatwiej niż ABS.

Biorąc pod uwagę cechy PET-G, jest to dobra alternatywa dla ABSu w miejscach gdzie nie występuje wysoka temp.
FlameRunner, S3b
Awatar użytkownika
Sławek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:25

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: Sławek »

Ktoś drukował na E3D ? potrzebuje temp. druku :)

Pozdr
Awatar użytkownika
Sławek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:25

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: Sławek »

FlameRunner, filament konkursowy dotarł, bardzo dziękuje :piwo:

Na test zapuściłem to http://www.thingiverse.com/thing:270412
Trochę koślawy ten model (kanciasty) ale córcie papę smurfa chciały - zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Pozdr
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: S3b »

Świetna robota Zoltan! :git: Super test :piwo:
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Devil Design PET-G - Wasze opinie

Post autor: emartinelli »

A z mojej strony informacja, że Zortrax m200 bez większych problemów łyka pet-g od DD. Wydruki nie sa tak idealne jak z oryginalnych filamentów ale na przyzwoitym poziomie.
Zdjęcia wkrótce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy filamentów”