PET-G Fiberlogy

Zapisy, próbki, testy.
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

PET-G Fiberlogy

Post autor: Hejterro »

Witajcie,
W związku z tym, że otrzymałem próbkę w/w filamentu do testów, postanowiłem założyć ten temat. Jeżeli ktoś jeszcze załapał się na takie próbki to oczywiście zapraszam do podzielenia się wrażeniami.

Próbkę dostałem na białej szpuli z PP zapakowanej próżniowo. Stety lub niestety otrzymałem wersję białą filamentu - stety, bo jeszcze w sumie jako tako nie miałem białego, a niestety bo miałem małą nadzieję na jakiś bardziej wymyślny kolor :P Jakość druku jednak pewnie będzie widać lepiej niż na przezroczystym.
20171220_073720.jpg
20171220_073655.jpg
Sam filament w dotyku jest inny niż ten od DD - matowy, satynowy, bardzo miły w dotyku. Zapach filamentu jednak wskazuje na to, że to PET-G :)
Producent zaleca 230...250 stopni druku. Jednak u mnie przy 230 filament trochę bąblował i bardzo się rozpływał przy druku Marvina, więc zszedłem do 220 stopni. Wydruki poszły na standardowych ustawieniach druku dla PET-G - 70 stopni stół, 50mm/s prędkości bazowej, 80% prędkości ścianki zewnętrzne, warstwa 0.2.

Pierwszym wydrukiem był wspomniany Marvin, jednak został szybko wyłączony ze względu na za wysoką temperaturę. Poprawiłem jeszcze kilka ustawień i poszedł na 220 stopniach.
20171219_230126.jpg
20171219_230223.jpg
20171219_230251.jpg
Mam wrażenie, że trochę za dużo filamentu zostało podane i stąd ten nadmiar materiału na nawisach. Będę musiał jeszcze sprawdzić ze zmniejszonym przepływem, bo jak wiemy PET lubi trochę mniej.
Kolejną rzeczą była forumowa kostka. Ustawienia te same co Marvin. (Kostka poszła pełna, żeby sprawdzić ilość filamentu, ale coś na górze stało się niedobrego...)
20171219_230003.jpg
20171219_230029.jpg
Ostatnią rzeczą jaką udało mi się wydrukować wczoraj to mój ulubiony wazonik w pomniejszonej wersji.
20171219_225927.jpg
Moim zdaniem nie jest źle, jeśli chodzi o jakość wydruku tych trzech rzeczy. Na pewno jest to filament nieodbiegający od reszty producentów. Ciekawą rzeczą jaką zauważyłem jest zdecydowanie mniejsze "ciągnięcie się" filamentu z dyszy. Chodzi mi o nitkowanie. Widoczne jest to gdy usuwamy przed drukiem to co wyszło "samo z siebie" z dyszy. Przynajmniej takie mam wrażenie.

Podsumowując pierwsze wrażenia - jest bardzo dobrze. Było to w sumie spodziewane po tej firmie, jako iż resztę produktów mają na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o średnicę druta to nie mierzyłem jej dokładnie, ale wydaje się, że trzyma wymiar. Na pewno nie napotkałem na żadne dziwne zgrubienia i przewężenia.
Jeśli macie jakieś pytania, czy sugestie to chętnie je poczytam :)
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: StudioKamar »

Drukowałeś oczywiście bez żadnej obudowy i tak się drukował tak ? Chodzi mi o obudowę drukarki niezbędnej w wypadku np ABS ?
Kupiłem ten filament bo rozmawiałem z Fiberlogy na koniec grudnia w sprawie skurczu ich wygrzewanych HD PLA i poradzili mi ten tymbardziej że z okazji tego że dopiero teraz wchodzi jest w promocji i gratis do końca stycznia dodają szpulke 250gram Fiberflexa w losowym kolorze
Awatar użytkownika
Hejterro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 161
Rejestracja: 21 sie 2017, 20:40
x 17

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: Hejterro »

Bez jakiejkolwiek obudowy było drukowane. W sumie jakikolwiek PET-G drukuje się bez żadnej obudowy.
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: StudioKamar »

Nie drukowalem jeszcze tym swoim. Musze spróbować
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: StudioKamar »

Moglbys mi powiedzieć jak miales ustawione chłodzenie? Drukowalem dziś kostke kalibracyjna z wszystkimi ustawieniami jak przy PLA za wyjatkiem temperatur bo drukowalem na 240 na początku i wszystko wydrukowalo sie w zasadzie fajnie ale nie zgrzewaja sie warstwy zbyt dobrze po zlapaniu scianki rozjechala mi sie w kilku miejscach i pierwsze co mi przychodzi do głowy to chłodzenie
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: StudioKamar »

Drukuję już a raczej robię testy z tym materiałem i może jakaś mądra głowa w tym temacie poleci mi czy mogę z niego wyciągnąć coś więcej w dziedzinie retrakcji. To jest wynik który mi się udało uzyskać zrobiłem około 15 prób stopniowo zwiększając długość retrakcji doszedłem do około 4 mm i powiększanie długości nie ma już większego wpływu na wynik szczerze powiedziawszy próbowałem pożniej zwiększać prędkość ale skończyłem na 40mm/s bo zwiększanie też nie powoduje poprawy. Próbowałem też zwiększać i zmniejsać nawiew co niewiele dało i temperaturę druku i tutaj domyślnie powinniśmy zostawać w granicach 230-250 stopni ja drukuje na 240 bo na 230 próbowałem i poprawa jest ale widać że ekstruder ma robotę wypychać filament wałek drukowany jest nierówny przy tych 240 problem znika. Możliwe że ma tu wpływ chłodne pomieszczenie w którym drukuję około 15 stopni. Ktoś coś jakieś pomysły jak to mogę poprawić czy to PET-G i z mojego setupu więcej już nie wycisnę ??
Załączniki
IMG_20180128_173430.jpg
Awatar użytkownika
Yorg 68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2016, 09:48
Lokalizacja: Myślenice
x 79

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: Yorg 68 »

Nie bardzo możliwe żeby na tyle prób
nie dojść do oczekiwanego - dobrego wyniku.
Czy nie masz przykładowo innej dyszy założonej faktycznie w stosunku do tego co masz ustawione w slicerze?
No bo dziwne to trochę?
Drukuję - bo lubię... i jeszcze mogę
Jerzy
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: StudioKamar »

Nie no tylko jedną mam dyszę i nigdy tego parametru nie zmieniałem. Prób robiłem sporo bo zmieniałem parametry powoli ale faktycznie od 4mm retrakcji nie było widać w zasadzie poprawy.
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 1
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: BobekNierobek »

Podobny efekt miałem na dyszy 0,5. PET-G po prostu ciekło z dyszy podczas ruchu. Nie wiem czy winna była temperatura, ale na dyszy 0,3 ten sam materiał mi się ładnie drukuje.
Awatar użytkownika
Yorg 68
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2016, 09:48
Lokalizacja: Myślenice
x 79

Re: PET-G Fiberlogy

Post autor: Yorg 68 »

Problem może tkwić w :
- tym jak jest zmontowany układ: głowica. blok, łącznik, radiator
- dokładności chłodzenia samego radiatora : koniecznie od pierwszego żeberka nad blokiem i łącznikiem

Chyba bez zdjęć i to dość szczegółowych się nie obejdzie...

EDIT: U mnie również na 0,3 pet najładniej drukuje.
Drukuję - bo lubię... i jeszcze mogę
Jerzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy filamentów”