Filament 3DActive - opinia subiektywna

Zapisy, próbki, testy.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: @GUTEK@ »

Witam brać drukującą :)

W zeszłym tygodniu kupiłem 2 szpule filamentów 3DActive. W kolorach antracyt oraz biały marmur. Powody tego są dwa, pierwszy widziałem tu na forum wydruki białego marmuru i bardzo mi się ten filament spodobał. A niestety DD nie ma nic podobnego. Drugi powód, to byłem ciekaw jak bardzo zły jest ten filament.

1. Zakup i wysyłka
Filamenty kupiłem za pośrednictwem serwisu Allegro, jako przesyłkę wybrałem kuriera DPD, gdyż paczkomatów Inpostu moja dzielnica jeszcze się nie dorobiła. Po zakupie i płatności wieczorem, następnego dnia rano otrzymałem 3 wiadomości e-mail od sprzedawcy. Pierwsze dwa było to standardowe podziękowanie za zakup – dla każdego filamentu osobno. Dodatkowo zawierały uwagi na temat realizacji zamówienia. Nie będę tutaj przeklejał ich treści, ale ona sama jak i ich wygląd bardziej przypominają byle jaką firemkę niż produkującą filamenty „numer 1 w Polsce” – o czym niżej. Trzeci mail była to informacja o wysłaniu zamówienia. Zawierał numer przesyłki DPD, paragon imienny w formie pdf oraz uwagę, aby sprawdzić przesyłkę „w obecności kuriera InPost” (?).

Tu pierwszy moim zdaniem większy zgrzyt jeśli chodzi o paragon (jest on w formie standardowej faktury formatu A4). Jest w nim napisana kwota „Razem do zapłaty” oraz metoda zapłaty „Sposób zapłaty : PAYU”. Nie ma natomiast żadnej informacji o tym, że płatność została wykonana. Powinien był napis w styłu „ZAPŁACONO PRZEZ PAYU” lub chociaż samo „ZAPŁACONO”.
Przesyłka przyszła następnego dnia około południa. Sposób zapakowania… budżetowy. Dwa kartony z filamentem obwinięte jedynie czarną folią pakową. Zero chociażby folii bąbelkowej. Kupowałem już filamenty na Allegro, różnych marek – Fiberlogy, Colorfill, DevilDesign i zawsze było to chociaż zapakowane w dodatkowym kartonie. Nie mówiąc już o zakupach w Filasklep, gdzie z ostatnich zakupów karton wraz z wypełnieniem w którym były zapakowane filamenty zajął mi praktycznie cały worek na śmieci papierowe :D

2. Opakowanie i szpule
Same filamenty zapakowane są w kolorowe kartoniki z wycięciem przez które widać kolor filamentu. W oczy rzucają się też napisy „POLSKI PRODUCENT” oraz „NUMER 1 W POLSCE”. Z boku kartonu naklejka z parametrami, średnica wraz z tolerancją, temperatura druku, waga oraz kolor. Co ciekawe wszystkie informacje są w języku polskim, po za kolorem który jest napisany po angielsku. Różne są też zalecane temperatury dla obydwu kolorów. Minimalna temperatura dla białego marmuru to 180C, natomiast dla antracytu to 200C.
Same szpule są dość standardowe, takie same jakie stosuje np. Colorfill. Są zafoliowane wraz z pochłaniaczem wilgoci. Naklejka na szpulach zawiera informację o temperaturach druku (tu co ciekawe dla obydwu szpul podane są takie same temperatury 180-220C), adresie www producenta (również w formie kodu QR) oraz średnicy. Zapakowane w folii szpule ważyły: Biały marmum 1385g, Antracyt 1394g.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
3. Wygląd flamentu
I tu zaczyna być bardzo ciekawie. Sam filament ma strukturę chropowatą. Coś jak Colorfill lub Fiberlogy, filamenty DevilDesign są natomiast gładkie i błyszczące. Jest też twardszy i sztywniejszy niż DD PLA. Dużo łatwiej też ślizga się w ekstruderze (o czym niżej). Jeśli chodzi o średnicę to... niech zdjęcia powiedzą wszystko. (Myślałem o nagraniu filmu z mierzenia, ale powiem wprost – nie chce mi się, kto będzie chciał mi uwierzy kto nie, jego sprawa.) Dla porównania zmierzyłem też filamenty DD PLA jasny zielony oraz DD Ekofilament PLA biały.
3D Active PLA Antracyt
antracyt 1.jpg
3D Active PLA Antracyt
antracyt 2.jpg
3D Active PLA Biały marmur
marmur 1.jpg
3D Active PLA Biały marmur
marmur 2.jpg
dragonn, dziobu
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: @GUTEK@ »

DevilDesing PLA Zielony
wszystkie.jpg
DevilDesing PLA Zielony
zielony 2.jpg
DD Ekofilament PLA Biały
eko bialy 1.jpg
DD Ekofilament PLA Biały
eko bialy 2.jpg
fragment, który zablokował się w rurce
(3D Active PLA Antracyt)
antracyt 3 blokniety.jpg
mierzone kawałki
zielony 1.jpg
TAK, TEN FILAMENT W OGÓLE NIE TRZYMA WYMIARÓW. TAK, TEN FILAMENT MA KSZTAŁT OWALNY. Przypomnę to co jest napisane na pudełkach ”Tolerancja +/- 0.03mm”. Przed napisaniem tego tekstu, przedrukowałem każdym z kolorów około 50gr. Średnica cały czas odbiegała od właściwych parametrów. Plusem jest chociaż to, że jest w miarę stała. I jak widać na zdjęciach, kolor biały marmur jest cieńszy od koloru antracyt. Który to, potrafi momentami mieć nawet 1.80mm. Co powodowało u mnie dodatkowe problemy z blokowaniem się filamentu w rurce PTFE.

4. Wydruki.
Tu może opowiem krótko o mojej drukarce. Jest to popularny model CR-10 z paroma modyfikacjami. Mam poprawione chłodzenie wydruku. Wymienioną rurkę PTFE na klona Capricorn’a o średnicy wewnętrznej 1.9mm. Ekstruder natomiast to BMG Dual Drive od Trianglelabs, o którym pisałem w tym temacie: viewtopic.php?f=50&t=3602
W przypadku koloru antracyt nierówna średnica powodowała, że filament dwukrotnie podczas wydruków zablokował mi się w rurce. Co ciekawe, pomimo, że ekstruder który posiadam w porównaniu do fabrycznego w drukarce trzyma bardzo mocno filament, ten zamiast blokować ekstruder (przeskakiwanie silnika) zaczynał się ślizgać. Pomijając natomiast średnicę, która już skreśla filament. Sam filament źle się nie drukuje. Wydruki wykonałem w temperaturze 205C. Ścianki obydwu kolorów są mocno błyszczące, a warstwy mocno sklejone ze sobą. Z tym akurat nie było problemów. Uwidacznia się jednak problem nieprawidłowej średnicy filamentu. O ile przy grubych i pionowych ścianach wydruki wyglądają ok, to przy większych kątach to wychodzi. Najlepiej zobaczyć na zdjęciach. Miałem też problem z kolorem antracyt, który w pewnym momencie zaczął mocno nitkować przy retrakcjach, by po kilku warstwach przestać. Nie znam się na produkcji filamentu, ale może coś zostało niedokładnie wymieszane? Natomiast kolor biały marmur doskonale kryje wszelkie niedoskonałości. Wydruk może być z wadami, a nawet po dokładnym przyjrzeniu się będą one trudno do zauważenia. Wydruki wykonane są z tego samego gcode i przy tych samych ustawieniach drukarki. Zważyłem je dla porównania.
waga wydruku DevilDesing PLA Zielony
waga marmur.jpg
waga wydruku 3DActive PLA Antracyt
waga antracyt.jpg
waga wydruku 3DActive PLA Biały marmur
waga zielony.jpg
nieudany wydruk przez zacięcie filamentu w rurce
antracyt nieudany.jpg
dragonn
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: @GUTEK@ »

wydruk z 3DActive PLA Antracyt
antracyt 1.jpg
wydruk z 3DActive PLA Antracyt
antracyt 2.jpg
wydruk z 3DActive PLA Antracyt
antracyt 3.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 1.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 2.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 3.jpg
wydruk z 3DActive PLA Biały marmur
marmur 4.jpg
wydruk z DD PLA Zielony
zielony 1.jpg
wydruk z DD PLA Zielony
zielony 2.jpg
wydruk z DD PLA Zielony
zielony 3.jpg
wszystkie.jpg
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: @GUTEK@ »

Dodatkowo wydrukowałem też kostkę w trybie wazy z domyślnym profilem i szerokością ścieżki 0.4mm. Dla porównania taka sama kostka wydrukowana jest z filamentu DD PLA jasny zielony.
IMG_20190209_120314.jpg
IMG_20190209_120333.jpg
IMG_20190209_120355.jpg
IMG_20190209_120527.jpg
5. Podsumowanie
Kupując filament znałem opinie na jego temat i liczyłem się z jego bardzo niską jakością. Myślałem jednak, że problemem będzie dobór temperatury druku oraz słabe sklejanie się warstw. Okazało się, że jest zgoła odmiennie. Największym problemem filamentu jest jego nieprawidłowa średnica.
Uprzedzając pytania, nie kontaktowałem się z producentem w sprawie tej wady. Ponieważ obydwa kolory mają taką samą wadę, sądzę że nie jest to wada jednej partii. I po bojach z producentem i odsyłaniu zapewne na mój koszt nie otrzymam cudownie filamentów o prawidłowej średnicy.
Niech to będzie przestroga dla tych, którzy chcą kupić filament marki 3DActive.

A w stronę producenta kieruje jedynie ironicznie to zdjęcie:
a100_0209.JPG
virgin71, Abys
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: FlameRunner »

@GUTEK@ pisze:Uprzedzając pytania, nie kontaktowałem się z producentem w sprawie tej wady.
...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: dragonn »

FlameRunner pisze:
@GUTEK@ pisze:Uprzedzając pytania, nie kontaktowałem się z producentem w sprawie tej wady.
...
Wiem co masz na myśli, ale to niestety prawda - ten filament po prostu tak ma :roll: Też mam z cztery rolki 3DActive, wszystkie mają mocno zaniżoną średnicę typu ~1.66-1.68mm, pewnie zaniżają żeby w przypadku jakiegoś fuck-up dało się jeszcze tym drukować. Ale jak widać nawet to czasem nie wystarcza.
3DActive to jedyny filament który zatkał mi dyszę, w moim przypadku to nie była winna zbyt dużej średnicy ale jakieś czarnego paprocha który był w filamencie i miał ponad 0.4mm średnicy (w białym filamencie takie coś jest dobrze widoczne).
Abys
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: Pjoter »

Nie chcę nikogo bronić ale sprawdzanie średnicy filamentu z mojego punktu widzenia wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Podesłałeś jedynie po dwa zdjęcia dla każdego filamentu, wygląda jakbyś zbierał dane tylko w jednym punkcie. Jeśli byś chciał przedstawić poważniejsze dane to należałoby to przeprowadzić w inny sposób. Dodatkowo nie napisałeś jaka jest dokładność używanej suwmiarki (zakładam 0.02 mm bo tak mają popularne chińskie z tego co kiedyś czytałem). Przy pomiarze 1.61 lub 1.58 to oczywiście nie ma znaczenia bo widać że jest duży problem z filamentem. Ale skąd mam wiedzieć czy nie wybrałeś tylko jednego najgorszego fragmentu (który był zawinięty na samym początku) a przy DD szukałeś najidealniejszego miejsca?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: dragonn »

Pomiar średnicy całej rolki jest niewykonywalny w domowych warunkach.
A wrzuca się jedno zdjęcie bo co Ci udowodnij wrzucenie 10? Tutaj jest kwestia na ile ufasz autorowi.
Z swojej strony mogę powiedzieć że nie ważne jaki DD bym nie złapał i ile razy mierzył nigdy średnica nie schodzi poniżej 1.73mm. A 3dactive nie ważne ile razy i gdzie bym mierzył zawsze miał poniżej 1.7mm
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 10
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: Pjoter »

No rozumiem ale np. na długości 1 m przeprowadzić 6 pomiarów (x 3 próby na każdym) i doliczyć błąd suwmiarki. Niby dużo czasu ale widać że autor już trochę poświecił aby zbadać ten filament. Co do zaufania to właśnie w tym tkwi problem. Nie wiem na ile można ufać obcym w internecie :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 11
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: Filament 3DActive - opinia subiektywna

Post autor: @GUTEK@ »

@Pjoter, jak napisałem w moim tekście. Przedrukowałem około 50g z każdego koloru i w między czasie mierzyłem. Średnica cały czas była podobna do tego co na zdjęciach. Owszem mógłbym odwinąć pół szpuli i mierzyć co kilkadziesiąt metrów, mógłbym nagrać z tego film. Tylko jak napisałem, nie chce mi się. Albo wierzysz, albo nie w to co napisałem. Możesz też samemu kupić ten filament i sprawdzić i powiem Ci, że jeśli Twoja szpula okaże się poprawna to się z tego ucieszę. Bo mi się te kolory podobają i fajnie byłoby jakby miały dobre parametry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy filamentów”