DevilDesign PMMA

Zapisy, próbki, testy.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

DevilDesign PMMA

Post autor: dziobu »

Witam,

Kilka zdjęć i słów o nowym materiale - DD PMMA.
Testy robiłem na Zmorphie z głowicą fullmetal: (viewtopic.php?f=34&t=5197)
Bondtech + E3DV6 + dysza stalowa.

Retrakcja i flow to trzeba sobie dobrać; nie pasowała mi do żadnego znanego innego materiału.
Temperatury:
  • hotend: 250°C; drukuje się poprawnie w zakresie 240-265°C; dla niższych - idzie dość ciężko i ciągnie się przy retrakcji; dla wyższych - są bąble; U mnie 250 to był kompromis pomiędzy jakością ścian a nitkowaniem.
  • stół - 80°C trzyma dobrze. W sumie to 60°C też powinno działać. Czystego szkła trzyma się średnio; dobrze czymś pomaziać.
Szybkość druku - ile fabryka dała.
Nadmuch - tu ciekawostka. Najlepiej wiać ile się da. Im mniejszy nadmuch tym ścianki bardziej matowe (jakieś bąble wewnątrz?)...nie wiem dlaczego ale się dowiem. No i takie niechłodzone detale pękały szybciej, nawet podczas zdejmowania ze stołu (???). To o tyle ciekawe że PMMA od Spectrum nie lubił chłodzenia.

I trochę obrazków:
Mimo kilku testów nie wyeliminowałem całkowicie nitkowania (dotyczy - trudnego końca szpiców):
pm01.jpg
Ścianka kostki:
pm02.jpg
Tu klasycznie mam problem ze zdjęciem transparentnego detalu:
pm03.jpg
Tu też :D
pm04.jpg
Jedną kostkę połamałem żeby pokazać stopień przeźroczystości: (uwaga - szybka nie dotyka pomarańczowego pudełka!)
pm05.jpg
Jeszcze nie robiłem konkretnych testów (zrobię, cierpliwości; nie mam czasu na wszystko) ale w porównaniu do PETa subiektywnie wyszło mi, że:
  • PMMA jest bardziej kruche; kostki testowe z 1 obrysem po wyrwaniu spodu z PETa normalnie mogłem spłaszczyć a PMMA pęka,
  • mimo wszystko wydaje mi się że materiał jest bardziej przeźroczysty; ale to wymaga potwierdzenia; zresztą różnica - o ile jest - kolosalna nie będzie.
Sprawdzę jeszcze jak sobie radzi no w delcie - tak żeby ocenić czy trzeba mieć fullmetal żeby z niego drukować czy nie.

No to tyle na początek.
denior, Marvin27, Cosik, Berg, McKee, marek91, adziaki, Kopytko, adrian009, Abys
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: DevilDesign PMMA

Post autor: lukk »

Ostatnio próbowałem dla kolegi drukować lightguide do lampy rowerowej. Detal to lekki łuk złożony z samych ścianek (bodajże 5).
Drukowane na Ender 3V2 z klipperem, full metal hotend. Poniżej porównanie z PETG (PETG print me po lewej, PMMA DD po prawej):
20230327_124944.jpg
Na foto wygląda jakby PMMA było delikatnie bardziej transparentne, ale różnica jest naprawdę kosmetyczna. Przewodzenie światła w kierunku drukowanych linii jest podobne, zaś w poprzek linii (w kierunku warstw) nawet lepsze przy PETG.
Mętna linia na PMMA to moment gdy na próbę obniżyłem prędkość drukowania, myśląc, że pomoże. Jak widać tylko zaszkodziło (obniżenie z 50mm/s na bodajże 20). PMMA dobrze się trzyma stołu z FR4 przy 70C.
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 393
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender 3 Pro
x 142

Re: DevilDesign PMMA

Post autor: denior »

Trzeba spróbować jak Stefan radzi
https://youtu.be/9qb25Gi4Jv0
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
lukk
Postów w temacie: 2
Posty: 255
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 126

Re: DevilDesign PMMA

Post autor: lukk »

Próbowałem już tych ustawień i na PETG i PMMA, ale nie dostałem nigdy aż tak przejrzystych druków jak pokazuje. Za to te ustawienia z printables (1 obrys i same równolegle linie wypełnienia) powoduje problemy na detalach z łukami, bo te miejsca, gdzie infill jest klejony do tego pojedynczego obrysu są strasznie widoczne.
Przy tworzeniu czegoś, co ma służyć jako lightguide widzę, że ogólnie światło jest dość dobrze przewodzone wzdłuż drukowanych linii, a gorzej w poprzek warstw. Więc jeśli robimy lightguide to trzeba pomyśleć o orientacji detalu na stole.
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 393
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender 3 Pro
x 142

Re: DevilDesign PMMA

Post autor: denior »

Zrobiłem testy na najlepszą temperaturę i u mnie wyszło 220 stopni, najlepsze spojenie warstw i przejrzystość
Wieża drukowana była bez chłodzenia, przy próbie włączenia chłodzenia nie udawało i wszystko zamieniało się w makaron
Na drugim teście drukowałem płytkę 20x20x1 z różnymi prędkościami i wartością flow, na zdjęciu różnice są wyraźniejsze niż gołym okiem
Załączniki
test1.jpg
test2.jpg
sagittario, aaannnd, roman, lukk, Igor
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
denior
Postów w temacie: 3
Posty: 393
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Ender 3 Pro
x 142

Re: DevilDesign PMMA

Post autor: denior »

Materiał kruchy, słabo trzymający się stołu i miedzy warstwami też szału nie ma, ale filament sam w sobie idealny na światłowód
Przejrzystość podobna do PET-G, którym drukuje się dużo łatwiej
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
ODPOWIEDZ

Wróć do „Testy filamentów”