To capricorn or not to capricorn

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Artu »

Odkopię temat :DD bo kupiłem, i dotarła w piątek Capricorn Bowden PTFE seria XS, i jest niby napisane, że "oryginał".... Ale ile w tym prawdy :roll:
Kupiłem 2m + "dodatki" za 79,39PLN (wysyła z Poland) jak na foto:
Capricorn Bowden.jpg
Capricorn Bowden.jpg (18.6 KiB) Przejrzano 2358 razy
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: McKee »

Może napisz jak działa, bo "kupiłem" to mało przydatna informacja.
Na zachętę za porównanie do zwykłej rurki i jakieś własne wrażenia stawiam wirtualne piwo ;)

(tak, wiem że to kiepska zachęta)
Cosik, FlameRunner
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Julian »

Artu pisze:i jest niby napisane, że "oryginał".... Ale ile w tym prawdy :roll:
Kupiłem 2m + "dodatki" za 79,39PLN
Niestety, to co jest na aliexpress to podróbka.
Jestem w kontakcie z producentem i wiem, że nie mają żadnego sprzedawcy który by sprzedawał to na aliexpress.

Sami śledzili temat i też nie są zadowoleni z tego, tym bardziej, że Capricorn jest objęty prawem patentowym ( nazwa i logo jak dobrze pamiętam).

Ps. Co nie znaczy że jest zły.
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: S3b »

Ja mam bowden 70cm z niebieskiej rurki od TriangleLab do tego ich BMG extruder i działa świetnie - jeszcze nic mi się nie zaklinowało w rurce.
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Raven »

Julian pisze:
Artu pisze:i jest niby napisane, że "oryginał".... Ale ile w tym prawdy :roll:
Kupiłem 2m + "dodatki" za 79,39PLN
Niestety, to co jest na aliexpress to podróbka.
Jestem w kontakcie z producentem i wiem, że nie mają żadnego sprzedawcy który by sprzedawał to na aliexpress.
Sprzedawcy samych rurek oficjalnie może nie mają, ale sami na swojej stronie informują o tym że drukarki Creality są wyposażone w ich Capricorn'a XS, więc jest wielce prawdopodobne, że oficjalny sklep Creality ma prawo sprzedawać części zamienne i niekoniecznie jest to podróbka. Jawnie też wskazują, że Creality jest ich autoryzowanym sprzedawcą na Chiny
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: 1kamil »

Ciekawe. Mam oryginalnego Capricorna zamówieniego kiedyś jeszcze w 3djake. Dostałem teraz tego z Aliexpress (niby Creality Capricorn: https://pl.aliexpress.com/item/33026831 ... 29fcZ4vugR).

Ten otrzymany:
- ma na jednym końcu off center dziurkę
- wymiary są minimalnie inne
- faktura samej rurki jest inna: z Ali jest bardziej połyskliwa, gładka (może to kwestia jakiegoś środką nałożonego na rurkę)

Generalnie wygląda, że to nadal ten sam Capricorn, ale brakuje im precyzji oryginału.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
sq4nyy
Postów w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 11 mar 2020, 19:15
Lokalizacja: Białystok
Drukarka: Ender3 Rack
x 5

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: sq4nyy »

A w praktyce? Można porównać dwa takie same odcinki jak zachowuje się w nich ten sam odcinek włókna - jaki jest opór, przy takiej samej krzywiźnie bowdena. Miałem dwa niby-kaprikorny i sporo różniły się oporami już nawet w ręku.
Ender 3 Pro SKR 2.0 w docieplonej szafie 19"
ABS lover :P :devil:
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: kometes »

Mam 2m Capricorna z Aliexpress od oficjalnego sklepu Creality, no i początkowo wszystko wyglądało świetnie, niestety na ok 40. centymetrze średnica rurki zamiast 4,0 ma 3,8-3,9 i taka już jest do końca. Na bowdena się nada bo w środku jest ok, ale jako wkładka do łącznika to już średnio, bo się robi szpara w którą może wpłynąć stopiony filament.
Zdążyłem wystawić komentarz zanim zauważyłem problem, napisałem do sprzedawcy, obiecał skontaktować się z technikami i po tygodniu napisał, że reklamacji nie uzna, bo wg techników szczelina 0,075 w łączniku to żaden problem.
Skorzystałem więc z bota Eva, poklikałem że mam problem z jakością, że sprzedawca nie uznał reklamacji i Aliexpress zwróciło mi całą kasę OD RAZU (nie musiał nawet na to patrzeć pracownik ali) jednakże zaznaczyli, żebym reklamacje składał w terminie i że jest to jednorazowa rekompensata (zrozumiałem że jest to jednokrotna możliwość na dane konto, a nie na dany zakup).
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Raven »

kometes pisze:ale jako wkładka do łącznika to już średnio, bo się robi szpara w którą może wpłynąć stopiony filament.
Raczej mało prawdopodobne i trochę przesadzone. Jeśli ideą rurki w łączniku jest szczelne przyleganie końcami do łącznika i dyszy, a ścianki mają ok 1.mm to którędy miałby ten filament tam wpłynąć?
Awatar użytkownika
kometes
Postów w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 03 cze 2019, 12:46
x 60

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: kometes »

Raven pisze:
kometes pisze:ale jako wkładka do łącznika to już średnio, bo się robi szpara w którą może wpłynąć stopiony filament.
Raczej mało prawdopodobne i trochę przesadzone. Jeśli ideą rurki w łączniku jest szczelne przyleganie końcami do łącznika i dyszy, a ścianki mają ok 1.mm to którędy miałby ten filament tam wpłynąć?
Widzisz Kolego, wkładkę z rurki PTFE (dłuższą o ok 0,5-0,7mm) miałem w stockowym łączniku Endera (który miał właśnie ma otwór za duży o ok 0,15mm) jakieś 1,5 roku, i po pewnym czasie filament zawsze się dostawał w tę szczelinę i powodował różne problemy (blokowanie filamentu, problemu z retrakcją itp). Myślałem, że skoro wystaje, to się przy dokręceniu i uszczelni i skompresuje wypełniając szparę. Jednakże praktyka pokazała coś innego. Odkąd wymieniłem łącznik na poprawnie wykonany, przy wymianie zużytej wkładki znajdywałem tylko śladowe ilości stopionego materiału między wkładką a łącznikiem. W dodatku mam wrażenie, że to nie stopiony filament a ta dziwna bursztynowo-brązowa substancja, która paruje (???) z rozgrzewanego PLA.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”