SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
cube
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: cube »

Hej. Już nie mam pomysłów co robić, od trzech dni walczę aby uruchomić bltouch (3dtouch) na płycie skr1.3. Objaw jest taki że po włączeniu zasilania sonda wykonuje autotest, świeci na czerwono ale nie reaguje na komendy wysuwania i chowania czujnika.
Setup: SKR 1.3, fysetc mini12864 v2.1 (podświetlenie neopixel), zasilanie 24v, marlin 2.
Co zdążyłem już zrobić:
1) zmieniłem płytę główną na drugą skr 1.3 z moich zapasów
2) okablowanie sprawdzane parę razy, ciągłość sprawdzana miernikiem na skrajnych punktach, wszystko ok; pinout się zgadza; wiem że trzeba zmienić kolejność przewodów na wtyku servo sondy aby pasowało do SKR1.3
3) założyłem 100% działający bltouch z drugiej drukarki - taki sam objaw - testuje się ale nie reaguje na komendy
4) założyłem nowy bltouch do starej drukarki (ramps1.4, marlin 1)- sonda działa, testuje się, reaguje na komendy
5) znalazłem opis buga dotyczącego złego timingu sygnału servo (LINK) - zastosowałem sugerowaną tam poprawkę - brak zmian
6) znalazłem wzmiankę o słabej wydajności 5V (LINK) - brak poprawy - chociaż nie do końca w to wierzyłem bo jednak sonda się autotestuje
7) różne konfiguracje w configu - SW_mode, 5v_mode, delay - nic się nie zmieniło
8) odkomentowane NUM_SERVOS 1 (chociaż odkomentowanie bltouch robi to samo)
9) problem obecny na marlin2 oraz na ostatnim marlin2 bugfix
10) gdzieś między słowami wywnioskowałem że problem może powodować neopixel z podświetlenia ekranu - fizycznie odpięty ekran i zakomentowane w configu opcje odpowiadające za niego - brak zmian.
11) serwo sg90 podłączone do portu servo w płycie skr reaguje na komendy (m280 p0 s10, m280 p0 s90) ale nie jest to płynny obrót a taki jakby częściowy ruch + dociągnięcie orczyka.
12) brak zmian przy zasilaniu 5v z usb lub z wewnętrznego stabilizatora (przestawienie zworki na SKR1,3)

Może ktoś, coś?
cube
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: cube »

Kolejne punkty.
Zmiana Marlina na Reprap Firmware nie zmieniła nic względem moich problemów z BLTouch. Sam RRF natomiast bardzo przypadł mi do gustu i chyba już na nim zostanę. Miał być klipper, ale już chyba odpuszczę.
Kupiłem u chińczyków prosty oscyloskop przenośny, do którego już się od dawna przymierzałem a teraz był do tego dobry powód. O taki.
Wygląda na to, że mam obecny sygnał prostokątny na porcie servo tylko przy ustawionej w firmware częstotliwości 50Hz - poziom 3,35V. Przy 48Hz, 49Hz, 60Hz, 100Hz, 500Hz, po włączeniu mam ciągły poziom 2.2V a po wydaniu dowolnej komendy M280 P0 S* sygnał spada do 0V.
Spróbuję jeszcze raz zrobić wzmacniacz sygnału na dwóch tranzystorach i zasilaniu z dodatkowej przetwornicy - jak to się nie uda to chyba odpuszczę, i będę zmuszony poszukać jakiejś alternatywy dla BL bo więcej pomysłów nie mam.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: Berg »

1. wrzuć linijki kodu z Marlina które ustawiłeś pod kątem BLT
2. i w konfig RRF
3. zdjęcie kabelków dokładnie, co, gdzie wpiąłeś w płytkę

PS: Co to za dziwną stronę linkujesz, bleepcoder...? Jakaś wykastrowana kopia issues ze strony projektowej na github. Wycięte wszystkie linki do kodu, innych wątków. Za to dowalone reklamy co trzeci post.
Tu jest oryginalny link https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/16171
cube
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: cube »

Wrzucam configi z marlina 2.0.x bugfix. Przyznam że tyle już różnych kombinacji próbowałem że nie pamiętam na którym etapie odpuściłem marlina.
Z całym szacunkiem, ale zdjęcia kabelków są zbędne - jestem pewien połączeń, sprawdzanych parokrotnie. Sygnał dociera do samej zielonej płytki sondy w niezmienionej postaci i zgodnie z pinoutem. Zarówno pomiary napięć jak i ciągłości obwodów wykazują prawidłowe połączenie. Jak pisałem - sonda po włączeniu zasilania się testuje (dół, góra, dół, góra - potem świeci na czerwono i nie daje żadnej reakcji na komendy - na reset też nie)
Co do tego issue-nie-z-githuba - czasem się posiłkuję innymi stronami, gdyż github mi szwankuje (nie wczytuje arkusza styli lub nie wczytuje się wcale); coś w routerze lub już po stronie ISP (vectry). Co do reklam - nie wiem, nie widzę ;) Aha, na pewno github nie działa źle ze względu na adblocki - mam je tylko w firefoxie, edge jest czysty, bez dogranego czegokolwiek i niestety problem też na nim występuje również.
Załączniki
config-override.txt
(544 Bajtów) Pobrany 92 razy
config.txt
(4.19 KiB) Pobrany 107 razy
board.txt
(1.09 KiB) Pobrany 102 razy
Configuration_adv.txt
(156.22 KiB) Pobrany 101 razy
Configuration.txt
(99.62 KiB) Pobrany 123 razy
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: Berg »

Na dniach będę konfigurował BLT z SKR, to porównam.
Na ten moment podrzucam jeszcze linki: https://duet3d.dozuki.com/Wiki/BLTouch_Troubleshooting
https://duet3d.dozuki.com/Wiki/Connecti ... on_BLTouch
cube
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: cube »

Masz dostęp do oscyloskopu?
Zakładając że u Ciebie będzie działać i możesz podejrzeć sygnał, mógłbyś sprawdzić te niektóre częstotliwości, np. 50, 100, 500Hz?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: Berg »

mam
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: panWiadr0 »

Na oryginale v3.0 i 12864 MKS mini nie ma żadnych problemów na tej płycie.

Odwieczny problem BLT to solidne, niezależne zasilanie 5V. Daj pomiędzy VCC/GND kondensator możliwie jak najbliżej czujnika.
cube
Postów w temacie: 5
Posty: 138
Rejestracja: 29 mar 2020, 13:50
x 107

Re: SKR1.3, Mini12864; bltouch się testuje ale nie działa

Post autor: cube »

Kolejne próby spełzły na niczym. Polutowałem taki układ:
schemat.jpg
. Przebiegi wyglądają ok. Serwo SG90 podłączone do tego układu odpowiada na komendy i nie drży jak drżało poprzednio (jitter się zminimalizował). BLtouch nadal nie reaguje na komendy po autoteście. Zaobserwowałem tylko że po podłączeniu sondy znika sygnał PWM na linii, poziom na linii sygnałowej ustala się na 0V. Jak jest podpięte serwo to oczywiście tego objawu nie ma. I prawie podejrzewałbym jakieś zwarcie linii sygnałowej do masy na płytce sondy. Z tym że na innej drukarce ten konkretny bltouch działa bez zarzutów, więc ponownie moje pomysły się wyczerpały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”