Komora - jak wpłynęła na wydruki

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
mieciu223
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2022, 10:41

Komora - jak wpłynęła na wydruki

Post autor: mieciu223 »

Cześć Wszystkim !
Ja mam pytanie trochę z innej beczki, ponieważ mam do napisania pracę inżynierską pod tytułem :
Badania wpływu zmian warunków procesu wytwarzania przyrostowego metodą
wytłocznego osadzania materiału (FDM)
na jakość technologiczną wytwarzanych modeli. Celem pracy jest określenie (poprzez warunki doświadczalne)
wpływu zmian warunków realizacji procesu wytwarzania przyrostowego
metodą FDM polegających na zastosowaniu komory odizolowującej strefę
robocza od warunków zewnętrznych na jakość technologiczną modeli
wytworzonych tą techniką.

Zabieram się właśnie z budowę komory, ale pytanie jak bardzo komora wpłynęła na jakość waszych wydruków? Czy macie jakieś zdjęcia tego samego wydruku, wykonanego raz w bez komory i raz z komorą. Czy może tylko zauważyliście, że zniknął problem odklejania się druków itp.
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Komora - jak wpłynęła na wydruki

Post autor: dziobu »

Na jakość? Taką wizualną? To nie zauważyłem. No może wychodzi gorzej jak materiał jest zbyt słabo chłodzony (viewtopic.php?f=70&t=4978). Tu zakładam że wydruk bez komory odbywa się w stałych warunkach; inaczej to wiadomo że losowy nawiew będzie widać na ściankach.

Komora (pasywna) spowalnia stygnięcie detalu co pozwala z grubsza zapanować nad skurczem - docelowo to odbija się na poprawności wymiarów i po części na powtarzalności wydruków. A to że detal w ogóle da się wydrukować (nie odkleja się, nie pęka) to w zasadzie miły dodatek.

Z materiałów jakie kojarzę to chyba tylko PET-G jest takim który można drukować bez komory z nadmuchem albo w komorze (i to nawet bez chłodzenia). Skrajnie wpływa to na jego właściwości mechaniczne (kruchy-sztywny-matowy vs elastyczny-wytrzymały-błyszczący). A tak to materiały dzieli się raczej na te które komory wymagają i nie więc szersze porównanie może być trudne.
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Komora - jak wpłynęła na wydruki

Post autor: dale »

dziobu pisze:
Z materiałów jakie kojarzę to chyba tylko PET-G jest takim który można drukować bez komory z nadmuchem albo w komorze (i to nawet bez chłodzenia). Skrajnie wpływa to na jego właściwości mechaniczne (kruchy-sztywny-matowy vs elastyczny-wytrzymały-błyszczący). .
A mógłbyś tak w dwóch zdaniach choćby, rozwinąć temat. Pytam bo mam komorę prawie zamkniętą, drukuję głównie z pet-g, tyle że nigdy nie bawiłem się w jakieś większe eksperymenty, dzięki takim informacjom, mógłbym może coś jeszcze poprawić :)
Dzięki z góry za poświęcony czas.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Komora - jak wpłynęła na wydruki

Post autor: dziobu »

PET-G drukowany bez nadmuchu (bądź z minimalnym bo czasem trzeba) jest wytrzymały (w tym dobrze sklejone warstwy), lekko elastyczny (nadaje się na zatrzask) a wizualnie jest błyszczący. Przeważnie.
Jak wydrukujesz ten sam detal z dobrym chłodzeniem (ale dobrym, nie takim badziewiem jak ja mam) to dostajesz sztywny ale kruchy element. Przez kruchość dużo łatwiej go rozerwać na warstwach więc do drobnicy to się IMHO nie nadaje.

Nie wiem co tu można jeszcze napisać. Nie mam teraz niczego żeby pokazać różnice na obrazku.
Wydrukuj i sprawdź sam. W końcu masz drukarkę :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”