Ups do drukarki - ma to sens?

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
lukg20
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2022, 15:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: Jazla J1/DaVinci 1.0
x 5
Kontakt:

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: lukg20 »

mcxmcx pisze:A co na to zaklad energetyczny?
Nie bardzo kolego rozumiem ;)...
Nic na to... to czy sobie ładuje akumulator czy nie to moja sprawa... nie sprzedaję przecież energii.

majek pisze:
lukg20 pisze:
Jarewa pisze:A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
No właśnie! i to jest idealny pomysł!
A jak się ma to do tego co pisałeś tu:
Mati pisze: Nie chcę tak robić. Stół może i nie wychłodzi się jakoś znacząco, ale powstałe wahania temperatur mogą być potem obserwowalne na wydrukach. Niewykluczone też, że po odcięciu stołu zaraz wyrzuci błąd grzałki i wydruk i tak pójdzie do kosza. To jest takie zabezpieczenie, z którego pod żadnym pozorem nie chcę rezygnować.
W tym idealnym pomyśle i tak podtrzymujesz tyliko samą elektronikę drukarki bez grzania stołu.
To jak w końcu? Chcesz czy nie chcesz? ;)
Nie wiem czy to do mnie czy nie... ale ja bym zasilał wszystko. Stół i ekstruder również. Ja mam wszystko na 12V więc problemu nie będzie.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 783
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 450

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: majek »

lukg20 pisze: Nie wiem czy to do mnie czy nie... ale ja bym zasilał wszystko. Stół i ekstruder również. Ja mam wszystko na 12V więc problemu nie będzie.
:sorry:
Fakt, pomyliłem piszących.
:facepalm:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: mcxmcx »

Przepraszam, chodzi mi o zaniki zasilania.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Grzesinski »

Jarewa pisze:A po co wam UPS?? przecież drukarki są na 12/24V wystarczy zwyczajny moduł np. Solarny i dwa akumulatory 12V...
Kwestia czego się oczekuje.
Jeśli ma chronić przed chwilowym zanikiem (klika - kilkanaście min) to UPS, proste niedrogie i często leży gdzieś nieużywany.
Jeśli ma działać dłużej to zdecydowanie zasilanie bez przetwarzania czyli z napięcia stałego 12/24V.
Są gotowe systemy, można też coś samemu sklecić. Robi to kilku producentów w kraju, cena niestety nie jest niska, duży akumulator to dodatkowy wydatek. Zależnie od tego ile drukarka ma chodzić należałoby dobrać stosowne akumulatory. Kolejna kwestia to jak często są zaniki i czy akku zdąży się naładować.

Gdybym miał problemy z krótkimi zanikami to wsadziłbym UPSa.
Jeśli zaniki byłyby długie to jakiś system zatrzymywania/wznawiania wydruku.
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 423
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: denior »

Mam starego APC 1500 wymienilem baterie (4x12/7ah) i trzyma drukującą drukarke ponad 2h razem z piecem gazowym, pobór pracującego endera pro to okolo 50-60W
Załączniki
20220913_172106.jpg
Mati
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Mati »

Wykonałem testy. UPS jakiego użyłem to stary APC BackUPS RS 800, drukarka V-Core2 300 ze stołem AC 700W.
Przy nagrzewaniu stołu na domyślnych ustawieniach UPS wykrywa przeciążenie, co nie jest niczym dziwnym. Wystarczy jednak ograniczyć maksymalną moc stołu do 60%, aby drukarka nagrzała się bez przeciążenia UPS, nawet przy jednoczesnym grzaniu stołu i hotendu.

Dla testu uruchomiłem wydruk w zamkniętej komorze ze stołem nagrzanym do 100 stopni, hotend do 235 stopni i po ustabilizowaniu się temperatury odłączyłem zasilanie z sieci. UPS zasilał pracującą drukarkę przez 18 minut. Jak dla mnie zupełnie akceptowalny wynik. Co prawda od jakiegoś czasu zaniki prądu na mojej wsi przestały być codziennością, ale od czasu do czasu przy silnym wietrze jeszcze się zdarzają, więc zabezpieczenie jak najbardziej się przyda.

Swoją drogą ciekawe, czy w RRF dałoby się skonfigurować sterowanie przekaźnikiem, tak aby przed osiągnięciem zadanej temperatury był wyłączony (styk NC przekaźnika podłączony byłby bezpośrednio do zasilania przed UPSem), a po osiągnięciu temperatury przekaźnik przełączyłby zasilanie stołu na UPS. Albo w zależności od zadanej mocy stołu (np. poniżej 50% - włączony, powyżej - wyłączony).
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 2
Posty: 606
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: malyhenio1 »

Jarewa pisze:Masz gotowe modułu mppt w Chinach za 40zl i pełna kontrolę ładowania jak i rozładowania i ochrona akumulatora..

Nic cię nie interesuje tylko podłączyć i skonfigurować..
Daj jakiegoś linka.
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: mpk »

Mati pisze: Swoją drogą ciekawe, czy w RRF dałoby się skonfigurować sterowanie przekaźnikiem, tak aby przed osiągnięciem zadanej temperatury był wyłączony (styk NC przekaźnika podłączony byłby bezpośrednio do zasilania przed UPSem), a po osiągnięciu temperatury przekaźnik przełączyłby zasilanie stołu na UPS. Albo w zależności od zadanej mocy stołu (np. poniżej 50% - włączony, powyżej - wyłączony).
A po co? jak ci prąd siada w momencie grzania stołu od zera do roboczej, czyli przed rozpoczęciem druku, to już lepiej poczekać i wystartować jak zasilanie wróci.
No, chyba że ci ups panikuje przy przeciążeniu nawet pod zasilaniem - ale wtedy sensowniej zmienić ups;)
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: Mati »

No rzeczywiście sensowniej jest wywalić 1-1,5k PLN na coś, co można ogarnąć już posiadanym sprzętem. To ja może podam numer konta jak kolega taki rozrzutny? :)
I nic nie siada i nie ma mowy o grzaniu drukarki z baterii. Przecież to rozwiązanie, o którym napisałem nie miałoby prawa zadziałać wyłącznie na zasilaniu bateryjnym. Chodzi tylko o to, że UPS piszczy przy nagrzewaniu, że jest przeciążony, więc chcę aby najbardziej prądożerny element (stół), w najbardziej obciążającym momencie (rozgrzewaniu), był zasilany z pominięciem UPSa, czyli go nie obciążał.
mpk
Postów w temacie: 5
Posty: 361
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 101

Re: Ups do drukarki - ma to sens?

Post autor: mpk »

Jako człowiek rozrzutny, który woli dopłacić do poleasingowego upsa, niż strugać na kolanie druty, które finalnie wyjdą drożej, gorzej, ale za to będą bardziej awaryjne, pozwolę sobie na stwierdzenie, że UPSy z kategorii innej, niż marketowy crap mają/mogą mieć gdzieś pobór przy normalnym zasilaniu, bo puszczają prąd z pominięciem swoich transformatorów;)

Łącząc dwa źródła AC pakujesz się w całkiem nową klasę problemów, w którą po dobroci bym nie wchodził (nawet, jeżeli zakładasz przerwowe przełączanie zasinania).
Out of the box możesz na przykład tym https://allegro.pl/oferta/apc-rack-ats- ... 2480490047
ale wciąż prościej wymienić ups;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”