Szklany stół - czym połatać

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
kands
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 mar 2024, 12:44
x 1

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: kands »

A czy nie można nakleić szkła na szkło? Poza zwiększeniem grubości i pewnym pogorszeniem przewodnictwa cieplnego utraciłbyś jakieś istotne parametry? Metod klejenia też pewnie sporo można zastosować ( klej, folia?)
Piotr
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8960
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: dziobu »

kands pisze: 27 kwie 2024, 12:34A czy nie można nakleić szkła na szkło? Poza (...) utraciłbyś jakieś istotne parametry?
Tak, godność :D

Szkło fatalnie przewodzi ciepło, do tego dojdzie pośrodku klej o losowych parametrach. Pojawia się też problem otworów montażowych do których muszę mieć dostęp.
Jeśli już tak to z matą magnetyczną pośrodku. Wtedy wraca problem temperatury. Albo z magnesami, ale gdzie je wtedy do tego szkła upchnąć...

Poszukałem tu i ówdzie i zacznę chyba od przetestowania opcji z zaklejeniem dziur. Jak to nie przejdzie to wrócę do tematu modernizacji stołu, bo jak już robić to tak żeby to miało sens. Wtedy dojdzie problem bltoucha czy innego badziewia do poziomowania...
JGFTW
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: majek »

Typów magnesów jest dużo, ale realna możliwość ich dostania już inna. Najbardziej dostępne są N38H (120oC), reszta to raczej tylko na zamówienie lub jakieś nieużyteczne rozmiary.
A przykleić można choćby kaptonem byle nie odpadały - jak się da na wierzch blachę, to się i tak się przyciągną do stołu.
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 52

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: alucard321pl »

Myślę, że takie magnesy można dać pomiędzy stół a matę termoizolacyjną. Nie są za duże, więc nie powinny wpłynąć istotnie na to jak dobrze mata będzie trzymać się stołu.
Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1104
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: Adinfo »

Ja bym nakleił matę magnetyczną ale min. 1.5 grubości albo nawet 2mm z powodu temperatury. Na to blacha PEI proszkowa itp.
Maty kupowałem samoprzylepne z allegro i dają radę pod warunkiem tej grubości - temperatura obniża pole więc blacha by za słabo trzymała na takiej 1mm macie.

@dziobu - podaj mi wymiary tego stołu, maty mam raczej tyle że całej nie użyje to Ci podeśle. Tylko, że mam niestety 1mm - myślałem, że grubszą kupiłem (właśnie na alle sprawdziłem).
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1438
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 372

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: cyfron »

O macie już pisałem. Co do magnesów, to mogą mieć problem z przebiciem się przez szkło.
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 127

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: obrms »

dziobu pisze: 26 kwie 2024, 23:55 Czy jakiś taki klej (pierwszy z brzegu; nie znam się) do szyby samochodowej będzie tu dobry czy odejdzie po pierwszym wydruku?
https://autogammasklep.pl/klej-zywica-n ... ej-20ml-uv
Po pierwszym może nie, ale po piątym już raczej tego nie będzie, zależy co drukujesz, ale przyczepność tego do szkła jest mierna. Testowałem podobne rozwiązanie z Wurtha. To jest do naprawy szyb samochodowych w celach estetycznych. A to co podlinkowałeś, to już w ogóle badziew, sprowadzany z chin w beczkach o niepewnym składzie. Połóz coś na szkło i tyle. Będzie się po prostu dłużej nagrzewać.
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: lukk »

ciekawy temat :) spróbowałbym tak z ciekawości ze zwykłym klejem epoksydowym, takim, który wytrzyma te 100C. FR4, którego używam na stole działa super, a to w sumie żywica+szkło :) Tylko ciekaw jestem jaka będzie przyczepność epoksydu do szkła. Można by wydrukować taką "kopułkę", która obejmie uszkodzone miejsce i będzie miała slot na strzykawkę - żeby po zaaplikowaniu kleju wytworzyć strzykawką jakieś ciśnieie, żeby lepiej wypełnił pory tego wyrwania. Tak jak się robi z tymi klejami do wypełniania szyb.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 2
Posty: 281
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: atom1477 »

dziobu pisze: 27 kwie 2024, 13:09 Szkło fatalnie przewodzi ciepło, do tego dojdzie pośrodku klej o losowych parametrach.
Już tam masz szkło o sporej grubości. A przykleić mógłbyś o wiele cieńsze.
Klej miałby małą grubość i dużą powierzchnię. Jego wpływ na przewodnictwo cieplne byłby minimalny.

Dlatego ja też uważam że naklejenie szkła to najlepsza metoda.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8960
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: Szklany stół - czym połatać

Post autor: dziobu »

A ile przeżyje to cienkie szkło skoro znacznie grubsze się rozpadło?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”