Wentylator turbina 50mm

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: Kopytko »

Skieruj powietrze pod dysze. ja mam tak jak ty, w mojej delcie, tzn. podobnie ,ze dmucha w dół i jak mam małe elementy to nie dochładza:(
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: dragonn »

A to akurat oczywiście mam w planie, model jest jeszcze jak pisałem work in progres :D.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: Berg »

a ja szukam kompromisu między wianiem pod dyszę a chłodzeniem szerokiego pola wokół dyszy. Wianie pod samą dyszę nie daje rady przy szybkim ruchach . Myślę, że rozwiązanie, odległość od dyszy w Ultimakerze jest dość optymalna.
Awatar użytkownika
sylwester_7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2020, 22:43
x 1

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: sylwester_7 »

Rety, tyle wątków o turbinkach do chłodzenia wydruku, że nie wiem, którego zombie wskrzesić :)

Chcę wymienić / mieć na zapas wszystkie wiatraki w I3 Mega. Wybrałem sobie na chybił-trafił jakieś w miarę ciche Vapo 12V Sunony 60x60x15, 50x50x10, 40x40x10, ale wiem, że z kolei ciche turbiny do chłodzenia wydruku, to słabe turbiny.

Rozumiem, że jeśli wezmę Sunon MF50151VX, to będzie głośno, ale dobrze.

Rozumiem, że na 2 przewodach będzie można normalnie regulować obroty. Pytanie laika brzmi - do czego służy ten trzeci przewód? :) (do regulowania obrotów inną metodą niż PWM?)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: dziobu »

sylwester_7 pisze:Pytanie laika brzmi - do czego służy ten trzeci przewód? :) (do regulowania obrotów inną metodą niż PWM?)
viewtopic.php?f=72&t=6337&p=106174#p106174
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: dragonn »

sylwester_7 pisze: Rozumiem, że jeśli wezmę Sunon MF50151VX, to będzie głośno, ale dobrze.
Zmniejszając obroty PWM możesz też spowodować że VX będzie cichy ;)
Awatar użytkownika
sylwester_7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2020, 22:43
x 1

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: sylwester_7 »

dragonn pisze:
sylwester_7 pisze: Rozumiem, że jeśli wezmę Sunon MF50151VX, to będzie głośno, ale dobrze.
Zmniejszając obroty PWM możesz też spowodować że VX będzie cichy ;)
Dzięki Panowie. A co trzeba zrobić Marlinowi, by mieć wpływ na PWM, jeśli wiatrak nie będzie się zachowywał od startu jak należy?

To są parametry, które można wywołać / zapisać w Epromie, czy trzeba coś rekompilować?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: Adinfo »

sylwester_7 pisze:Dzięki Panowie. A co trzeba zrobić Marlinowi, by mieć wpływ na PWM, jeśli wiatrak nie będzie się zachowywał od startu jak należy? To są parametry, które można wywołać / zapisać w Epromie, czy trzeba coś rekompilować?
Jedną kwestią jest zmiana sposobu sterowania PWM (tego nie testowałem), inną sprawą jest to aby wentylator dostał "kopa" na starcie i ruszał z mniejszymi obrotami (wystartował) tak jak to ma miejsce w przypadku turbiny Sunon 5015 (np. dla lekkiego chłodzenia PET-G chcę ustawić 5% obrotów, domyślnie sam wentyl rusza sam dopiero od około 11%, przy 5% od ręki nie ruszy) - wystarczy w Configuration_adv.h odkomentować i ustawić odpowiednią wartość np. 600 - niektórzy mają 1000ms = 1s:

Kod: Zaznacz cały

#define FAN_KICKSTART_TIME 600
(to oczywiście wymaga ponownej kompilacji Marlina)
Polega to na początkowym rozkręceniu wentylatora aby docelowo zmniejszyć jego obroty do zadanych, można to nazwać "wspomagaczem rozruchu".
Natomiast to i tak nic nie da jak dany wentylator nie pracuje poprawnie na innych wartościach niż maksymalne - zatrzymuje się (bo nie jest przystosowany do PWM). Mam taki wentyl gdzie będę robił próbę z kondensatorem aby mieć możliwość regulacji jego obrotów - pracuje tylko przy 99-100% - poniżej zatrzymuje się).
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
sylwester_7
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 15 kwie 2020, 22:43
x 1

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: sylwester_7 »

Adinfo pisze: inną sprawą jest to aby wentylator dostał "kopa" na starcie i ruszał z mniejszymi obrotami (wystartował) tak jak to ma miejsce w przypadku turbiny Sunon 5015 (np. dla lekkiego chłodzenia PET-G chcę ustawić 5% obrotów, domyślnie sam wentyl rusza sam dopiero od około 11%, przy 5% od ręki nie ruszy)
Dzięki. A to nie da się go oszukać i odpalić G-code'em przed drukiem na full, potem zmniejszyć do kilku procent na zadanej warstwie?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Wentylator turbina 50mm

Post autor: Adinfo »

Turbina Sunon 5015 działa tak, że ustawiam 11% i potem zmniejszam np. do 5% - ale! - przecież nie będę ręcznie dopisywać kodu po pierwszej warstwie wydruku aby zmniejszyć do 5% zadane wcześniej 11% (lub robić to ręcznie z poziomu wyświetlacza - nie zawsze jest na to czas i nie zawsze się o tym pamięta). Kod startowy np. w Cura jest ale on się odpala jeszcze przed głównym kodem wydruku. Dlatego najlepiej dodać to w kompilacji Marlina (o co pisałem w poprzednim poście).

Natomiast część wentylatorów "nie oszukasz" bo wcale nie ruszą poniżej 98-99-100% - tak zostały zaprojektowane aby działać na pełnych obrotach. Tu pozostaje eksperyment z doborem kondensatora aby taki wentyl dał się chociaż w jakimś stopniu regulować - z tym, że to ni jest idealne rozwiązanie w stosunku do wentylatorów działających z PWM fabrycznie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”