Stepstick stepstickowi nierówny

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
WillingMagic
Postów w temacie: 1
Posty: 312
Rejestracja: 25 kwie 2016, 22:42
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: -
x 28

Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: WillingMagic »

Na hackaday pojawił się ciekawy artykuł gdzie porównane zostało działanie najpopularniejszych stepsticków i ich dokładności podczas druku, możliwe, że to wyjaśnia dlaczego u niektórych na druku pojawiają się różne artefakty i znikają po wymianie stepsticka:
http://hackaday.com/2016/08/29/how-accu ... ng-really/
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: FlameRunner »

Bardzo, bardzo mi brakuje testów:
TMC2100
DRV8825, ale w trybie 1/32
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: virgin71 »

Dno za przeproszeniem. To, że nie ma a4983, jest do pominięcia, ale brak całej rodziny TMC, już nie jest.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: McKee »

"Dno" to jest taka ocena artykułu / gościa, który zrobił te "badania" za free i podzielił się wynikami z innymi (też za free, ew. za chwilę "sławy"). Na zachodnich forach taki podejscie jest traktowane jako "rude" - nieuprzejme/grubiańskie/prymitywne.

Takie miał, to takie przetestował. Artykuł ma duże znaczenie edukacyjne. Pokazuje i udowadnia istnienie nieliniowości (różnej w różnych typach stepsticków) i pokazuje, że przy małych obciążeniach można drukowac "liniowo" nawet na tych kiepskich.

W komentarzach gość napisał, że nie miał TMC ale jak mu "wpadną w łapy" to też testy zrobi.
Ktoś zaofiarował mu podesłanie 2100 i 2130, więc jest szansa na 2-gą część artykułu.
Można? Można. Tylko trzeba mieć podejście pozytywne.

PS.: Metoda pomiarów jest podana - jak komuś bardzo zależy i ma dużo wolnego czasu to można samemu takie testy zrobić i podzielić się wynikami (teraz to już nic odkrywczego tylko prace odtwórcze (ale dalej byłyby wartościowe dla "społeczności" - i też można się na HackADay pochwalić)). Ew. poczekajmy na kolejną część (może będzie).

PS: FlameRunner: Czytałeś komentarze? Może to ci trochę pomoże:
The 8825 is well-known to skip microsteps with low-inductance motors in mixed decay mode. Causes all sorts of ripples and crunching noises in 3D printers. You need to switch it to fast decay mode if you want proper microstep spacing.
The problem is that the PWM chopper’s minimum on-time (blanking time) is way too long, which allows the coil current to rise way higher than it’s supposed to on certain microsteps. You can plug the motor specs into my stepper driver simulator to see for yourself what the coil currents are doing: https://github.com/rcarlyle/StepperSim
FlameRunner, WillingMagic, Arczi256
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: virgin71 »

To, że ktoś robi coś za darmo, nie oznacza, że stawia się przed nim poprzeczkę niżej.
Awatar użytkownika
S3b
Postów w temacie: 1
Posty: 360
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:44
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: P3Steel 2.01/UM2 AE
x 103

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: S3b »

Ale jednak wykonał jakąś robotę i w dobrym guście byłoby to uszanować.

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Ultimaker 2 Clone @1.75mm Bowden :: P3Steel @3mm direct :: Mostly Printed CNC ::
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: McKee »

Co znaczy "poprzeczka niżej" w tym przypadku?
- Metodologia testów poprawna (?)
- Podane są informacje wystarczające do samodzielnego powtórzenia testów
- Udostępnione STL-ki do niezbędnych wydruków 3D
- Przetestowane 3 (najpopularniejsze (?) w USA / dostępne (?)) modele (choć może tylko 3 które były "pod ręką").
- Opis wniosków z pytaniem do społeczności "co o tym sądzicie / czy coś złego jest z moim DRV8825s?"

Gość to robił dla frajdy. Nikt mu (chyba?) za to nie płacił. Podzielił się swoją pracą z innymi. A że nie przetestował sprzętu (stepsticków), które Twoim zdaniem powinien? Czy to powód żeby pisać "dno" ?
Porównaj z tym co napisal FlameRunner w 2 poście.
Czy w ten sposób ("Dno za przeproszeniem") określiłbyś pracę znajomego z forum?
A jak byś sie poczuł gdyby ktoś ocenił tak Twoją pracę tylko dlatego ze nie miałeś jakiegoś modelu/elementu? (może nawet popularnego w jakimś egzotycznym kraju).
Czy miałbyś się potem ochotę udzielać?

virgin71: Przepraszam jeżeli za mocno na Ciebie najeżdzam, ale chodzi mi o typowo polskie (?) podejście typu: "zgnoić na dzieńdobry". Szlag mnie trafia, jak widzę, że Polak wszędzie szuka dziury w całym. Nacja, która się nie wspomaga nawzajem i ciągle narzeka. Ciągniemy siebie do dołu zamiast do góry, a podejście "Dno za przeproszeniem" jest doskonałą tego ilustracją. Pomyśl co by było gdyby takie komentarze jak Twoj znalazły się pod oryginalnym artykułem. A zobacz jakie są i jak się fajnie dyskusja rozwinęła (m.in. ktoś mu prześle te stepstiki za darmo i możemy liczyć na dalszą cześć artykułu).
Jeszcze raz przepraszam jeżeli jakoś uraziłem - nie chcę tu robic "gównoburzy" tylko zwrócić uwagę na to, jakie mamy (jako nacja) podejście do życia (mi też się zdaża nastawić negatywnie do różnych fajnych rzeczy).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Stepstick stepstickowi nierówny

Post autor: virgin71 »

McKee pisze: virgin71: Przepraszam jeżeli za mocno na Ciebie najeżdżam
Nic nie szkodzi. Masz dużo racji w tym co piszesz i faktycznie staram się z tym walczyć (swoim, polskim nastawieniem).

Tekst na pierwszy rzut oka wygląda profesjonalnie i kiedy pisałem pierwszy komentarz nie miałem świadomości, że to tylko krótkie przemyślanie w formie bloga. Tekst jest ogólnie niezły, wytłumaczenie jest łopatologiczne, ale nie da się ukryć, że brakuje TMC.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”