Anycubic I3 Mega - Podłączenie czujnika Bltouch

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Anycubic I3 Mega - Podłączenie czujnika Bltouch

Post autor: sp6vgx »

Ostatnio znalazłem chwilę aby podłączyć chiński klon czujnika Bltouch do chińskiej drukarki ;)

W internecie jest trochę informacji jak to zrobić między innymi jak w tym PDF-e
https://cdn.thingiverse.com/assets/58/a ... 3_Mega.pdf

Ale nie był bym sobą jak bym nie zrobił tego inaczej :DD

Zacznijmy od tego pdf-a z informacji w nich zawartych że na małej PCB w obudowie hotendu znajduje się wyprowadzony już sygnał D2 do którego podłączamy sygnał z czujnika Zmin (biały kolor perzewodu z czujnika i czarny masa) jak to pokazano w pdf można przylutować tak goldpiny:
img_pdf.JPG
Natomiast do serwa potrzebujemy jeszcze trzech dodatkowych przewodów czyli +5V, masa (GND) i sygnał sterujący... które trzeba doprowadzić z elektroniki drukarki (podpięcie pod D11, +5V i masę).

Postanowiłem zerknąć na małą PCB co i jak jest podłączone i wygląda to mniejwięcej tak (gniazda narysowane tak jak by patrzeć na PCB od strony ich lutowania):
1ok.jpg
Na mojej PCB akuran nie było wlutowanych rezystorów i kondensatorów SMD... ale w internecie widziałem płytki gdzie wlutowane są kondensatory 1uF i 100nF oraz rezystor 10K... natomiast 15K tak samo nie był wlutowany.

Jak widać na schemacie jeden pin na 14-pinowym złączu (zielone) do którego podłączane są taśmą wszystkie sygnały z drukarki jest wolny (na moim schemacie opisany jako 3). Postanowiłem więc go wykorzystać aby podłączyć sygnał sterujący serwem (D11). Reasumując brakuje nam tylko zasilania 5V.

Tutaj użyłem liniowego stabilizatora 78M05 (500mA w obudowie DPAK). Akurat metodą frezowania dremelem wykonałem proste PCB na laminacie 0.6mm i na nim nalutowałem stabilizator + wymagane kondensatory. Całość po zabezpieczeniu koszulką termokurczliwą wlutowałem w otwory pod złącze przełącznika (opisane jako SWITCH).

Jak widać mamy tam +12V, mase (GND) i jeden pin idący na rezystor 15K... z powodu że nie ma tam rezystora mam tam wyjście 5V...

Następnie na takim samym laminacie zrobiłem paski tak aby przylutować 5-pinowe złącze JST serii PH (konkretnie B5B-PH-K-S). Następnie podłączone zostały wymagane sygnały kynarem i wykonane PCB zostało naklejone poxypolem na oryginalne PCB z złączami wygląda to tak:
2.jpg
Pozostało jeszcze załatwić sprawę od strony drukarki. Tutaj zastosowałem gniazdo JST Serii XH (B2B-XH-A):
3.jpg
4.jpg
Po spięciu wszystkiego w całość - szybki test i widać że Bltouch działa :DD
5.jpg
Może trochę kombinacji ale dalej pozostaje nam instalacja gdzie wszystko mamy na łatwo dostępnych złączach więc nie trzeba nic rozbierać aby je odłączyć... Czyli bez wyprowadzania dodatkowych przewodów...

Całość w środku wygląda tak po podłączeniu:
8.jpg
7.jpg
6.jpg
Martin
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1538
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Anycubic I3 Mega - Podłączenie czujnika Bltouch

Post autor: TDI-CAD »

Jak to właściwie działa?
1. Trzeba usunąć podwójny steper i podłączyć silniki Z do jednego, tu E1
2. Co s endstopami mechanicznymi? trzeba je wypiąć?
3. Czy pozycja home będzie działać poprawnie? Przy home działa mi tylko jeden silnik Z lewy,
4, Homowanie może się odbywać tylko komędą G 29 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”