OctoPrint na Raspberry Pi B.

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
madej
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 05 lip 2018, 17:01
Lokalizacja: Kraków okolice
Drukarka: Ender 3
x 4

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: madej »

@ethank, też mi się nie podoba, że nie jest to interfeces, ale w octopi intrefaces jest pusty, więc gdzieś indziej jest skonfigurowane, że dla danego interfejsu ma używać dhcp. Po drugie pytający sam przyznał, ze za bardzo się nie orientuje, więc najprościej jest zedytować gotowy szablon, szczególnie że to na pewno zadziała (wczoraj akurat robiłem to u siebie bo mi zeroconf nie chciał działać na windowsie ;) ).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: dziobu »

ethanak pisze:@dragonn: Nie zgodzę się.
W każdej z tych sytuacji Octoprint mógłby uprzejmie zareagować. Nie ma nic w tych zabezpieczeniach, czego nie mogłaby zdziałać jakaś prosta wtyczka do OP. Jedyną awarią w której wbudowany w drukarkę soft będzie bezradny jest właśnie przebicie - a Octoprint z modułem przekaźnika mógłby w tej sytuacji odłączyć zasilanie.
1. Podepnij do płyty przekaźnik odłączający zasilanie grzałek. Ten sam który możesz podpiąć do rPi.
2. W configuration.h/configuration_adv.h dodaj sobie definicję pinu np
#define PANIC_RELAY_PIN 10
3. Przy starcie programu go włącz:
w Marlin_main.cpp, w funkcji setup (na końcu) dodaj:
SET_OUTPUT(PANIC_RELAY_PIN);
WRITE(PANIC_RELAY_PIN, LOW); // LOW/HIGH zależnie od logiki
4. W temperature.cpp w funkcji _temp_error dopisz sobie
WRITE(PANIC_RELAY_PIN, HIGH); // LOW/HIGH zależnie od logiki
Nie wiem czy dla 4 linii kodu trzeba stawiać obok komputer.
dragonn
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: @GUTEK@ »

Ja mam drukarkę podłączoną przez Sonoff. Wprawdzie nie współpracuje z Octo, ale mam podgląd z kamerki i w razie czego mogę na chama odciąć zasilanie.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: dragonn »

dziobu pisze:Nie wiem czy dla 4 linii kodu trzeba stawiać obok komputer.
Nawet nie o to chodzi, jak ktoś chce może sobie stawiać. Ale poleganiem na jakimkolwiek dużym OS jako jedyna linia obrony przed czymś tak poważny jak ryzyko pożaru... chyba sam przyznasz że to nie jest dobry pomysł?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: dziobu »

@GUTEK@ pisze:Ja mam drukarkę podłączoną przez Sonoff. Wprawdzie nie współpracuje z Octo, ale mam podgląd z kamerki i w razie czego mogę na chama odciąć zasilanie.
Zabezpieczenie IMHO ma być bezobsługowe. Przy założeniu że użytkownik to kretyn (to nic osobistego, piszę to jako programista :P) urządzenie ma poradzić sobie samo. A co jak zacznie się palić jak akurat bedziesz miał zatwardzenie i nie lukniesz na kamerę? :P
Nawet jeśli Marlin nie jest pewnym softem, to jest lepsze niż nic. I mimo masakrycznego kodu działa takze ten tego... (*1)
dragonn pisze:Nawet nie o to chodzi, jak ktoś chce może sobie stawiać. Ale poleganiem na jakimkolwiek dużym OS jako jedyna linia obrony przed czymś tak poważny jak ryzyko pożaru... chyba sam przyznasz że to nie jest dobry pomysł?
Przecież wiesz co Ci napiszę :D
uC ma tą przewagę że nawet jak jest skomplikowany czy ma RTOSa to zawsze możesz wymusić tryb kiedy działą jeden konkretny kawałek kodu i tyle. Zawsze jest coś. Zawsze można się zresetować i wstać w 10ms.
Żaden komputer tego nie zrobi; do tego w tle pracuje w cholerę rzeczy nad któymi zwyczajnie nikt nie panuje. Bo on nie jest od tego.


(*1)
Tak mi się przypomniało - mam, tu zegar. Mój pierwszy program w asm na 8051 (w ogóle na uC). Przemiatany ekran, RTC, alarmy, temperatura otoczenia, wyliczanie dnia tygodnia z daty... Bez watchdoga bo nie potrafiłem go obsłużyć (jest zewnętrzny). Działa z jednodniową przerwą (przeprowadzka) od 14 lat... Bez obudowy; boje się że jak go ruszę to coś padnie. Także nawet ciulowy program, a ten taki jest, może działać dobrze o ile jest przyzwoicie spieprzony ;) Piszę to - bo mimo mojego grzebania i innych dziwnych rzeczy to Marlin mi się jeszcze nie zawiesił.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 1176
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 780
Kontakt:

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: @GUTEK@ »

Sonoff nie zamontowałem głównie jako zabezpieczenie, tylko że wygodnie szło wyłączać drukarkę po wydruku np. w nocy. Ale zawsze też to jakaś cegiełka do zabezpieczenia w razie jak by się coś działo i akurat nie będę siedział na kiblu :D

Z tym Twoim zegarem na 8051 to podobnie jak z moim automatem do pompy w piwnicy na 16F84A. Działa bezawaryjnie od dobrych 8 lat, ale napisane jest tak, że wstyd komukolwiek pokazywać.
dragonn
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: Krychol rc »

No widzę panowie, że niezłą g..no burzę wywołałem ;P
Co do zabezpieczeń wyłączyłem je w marlinie ponieważ przy normalnym grzaniu stołu wywalało error i kazało uruchomić na nowo drukarkę. Dodam przekaźnik przed zasilaczem itd i postaram się ogarnąć to zabezpieczenie.

Co do kamerki, kupiłem dzisiaj C270 i działa w 720p :)
Wydrukowałem już mod do focusa i drukuje właśnie ramię do mocowania przy drukarce.
Moje spostrzeżenia:
-faktycznie widać ze malina trochę nie wyrabia ale normalnie działa w miarę płynnie
-po puszczeniu wydruku z karty sd działa wszystko elegancko lecz po puszczeniu wydruku wrzuconego na Octopi jest Ok dopóki nie drukuje łuków bo wtedy zacina się sama drukarka nawet

Pobawię się tym co mam, dodzwonię do dostawcy internetu by przekierować porty (chyba ze da się to obejść jakoś) i w przyszłym miesiącu zakupie RPi 3 (albo jeszcze w tym :) )

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: dragonn »

Krychol rc pisze:No widzę panowie, że niezłą g..no burzę wywołałem ;P
Co do zabespieczen wyłączyłem je w marlinie ponieważ przy normalnym grzaniu stołu wywalało error i kazało uruchomić na nowo drukarkę. Dodam przekaźnik przed zasilaczem itd i postaram się ogarnąć to zabezpieczenie.
Jak Ci w aucie świeci kontrola check engine to też ją odłączasz od zasilania i jedziesz dalej :D?
Tak, to jest bardzo adekwatne porównanie ;p. Jeśli Ci to wywala to masz dwie opcje:
1. Popraw swój hardware żeby nie wywalało, widocznie coś jest nie tak
2. Zmień parametry zabezpieczenia żeby było mniej czułe, to jest nadal dużo lepsze rozwiązanie niż całkowite wyłączenie zabezpieczeń.
Awatar użytkownika
Krychol rc
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 199
Rejestracja: 09 paź 2017, 12:24
x 4

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: Krychol rc »

Wyłączyłem po prostu by wgl coś wydrukować mogę faktycznie to włączyć i pokombinować z tą czułością.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: OctoPrint na Raspberry Pi B.

Post autor: dragonn »

No rozumiem, wiadomo na testy jak jesteś przy drukarce cały czas to można wyłączyć. Po prostu jestem wyczulony na to bardzo bo łatwo zapomnieć o tym że się wyłączyło to zabezpieczenie. A czasem zdarzają się tacy co uważają że to "naprawia" problem...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”