System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
MosfetN
Postów w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: MosfetN »

Hej,

Jestem z kolegą w trakcie tworzenia systemu który będzie zapobiegać pożarom drukarek. Jest to osobna płytka, która kontroluje wszystkie ważne parametry drukarki niezależnie od głównego sterownika. W razie konieczności zostaje odcięte zasilanie całej drukarki (za lub przed zasilaczem, w zależności od preferencji użytkownika) oraz zostaje uruchomiony alarm dźwiękowy. Prawdopodobnie będzie również możliwa integracja z Raspberry Pi (Repetier Server / Octoprint). Rozważamy również wysyłanie powiadomień na telefon.

Dlaczego?
Otóż kilka razy miałem sytuację w której mogło dojść do pożaru z powodu nieprawidłowo działającej drukarki (na szczęście byłem w domu i szybko zareagowałem). Relatywnie często płoną Anetki i inne niskobudżetówki. Tak, wiem – przy prawidłowo zbudowanej i zaprojektowanej drukarce nigdy nie powinno dojść do tak groźnej sytuacjia jednak tak się zdarza. Dzięki temu systemowi będzie można być praktycznie pewnym, że jeśli coś pójdzie nie tak, to zasilanie zostanie odcięte zanim dojdzie do katastrofy. W systemie są uwzględnione wszystkie scenariusze, takie jak przetarte/połamane przewody oraz najbardziej absurdalny (a jednak częsty): wypadnięcie grzałki z bloku głowicy. Dzięki temu systemowi już nikt nie będzie się bał zostawić takiej Anetki oraz innych lepiej lub gorzej wykonanych samoróbek samych w domu na kilka dni drukowania :D :D

Niestety na razie nie mogę zdradzić zbyt wielu szczegółów na temat tego, jak to będzie działać :D .

Jeśli cała koncepcja okaże się sensowna, to w najbliższym czasie będziemy potrzebować kilku osób do jej przetestowania. Płytki do testów będą za darmo: jedynym warunkiem będzie opisanie wrażeń z użytkowania i napisanie uwag dotyczących montażu systemu oraz tego, co ewentualnie powinniśmy poprawić przed wprowadzeniem do sprzedaży.

Urządzenie będzie dostępne w różnych wersjach, mniej i bardziej wypasionych ;) .

Przewidywana cena: od 100 do 150 zł

I teraz najważniejsze pytanie do Was: czy jest wśród Was ktoś chętny do zakupu tego urządzenia w takiej cenie?
Berg
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Pajacyk0v

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: Pajacyk0v »

To jest cena za sam moduł sterujący czy cały układ pomiarowo/wykonawczy? Bo sam przekaźnik bipolarny 230v kosztował mnie ze 70pln :]
SanFable
Postów w temacie: 1
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: SanFable »

Hmm, osobiście to nie widzę zastosowania w "lepszych" konstrukcjach bo:

- octoprint chyba ma jakieś zabezpieczenia
- smoothieware na pewno ma konfigurowane jak chcesz
- a sytuację typu jakby SSR się zaciął i ciągle grzal stół 230v to wystarczy wrzucić bezpiecznik termiczny i tyle
- kluczowe będzie ile kabli trzeba będzie rozbierać i się wpinac, bo jeżeli każdy kabel będzie dodatkowo pod przekaźnikiem to komu będzie się chciało to podłączać

Żaden system nie zastąpi rozsądku i monitorowania drukarki chociażby z kamerki.

Przeciwpożarowy, ale jak będzie pożar to czy to będzie jakkolwiek wykrywane?

Anetka i kilka dni drukowania, ciekawe :D

Cena, 20% ceny całej drukarki to moim zdaniem za dużo dla kogoś komu faktycznie to mogłoby się przydać, a w droższych drukarkach cena jest okej, ale sam system nie potrzebny.


Cenę rozumiem bo własny produkt też miałem, ale problem jest, że np. Ludzie niewtajemniczeni wola kupić nową anetke niż UŻYWANĄ Pruse/Mendela, a te 100-150zl w anetce bardziej się przyda wydać na ulepszenia.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2018, 11:15 przez SanFable, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: Kama »

MosfetN pisze:
Przewidywana cena: od 100 do 150 zł

I teraz najważniejsze pytanie do Was: czy jest wśród Was ktoś chętny do zakupu tego urządzenia w takiej cenie?
Macie jakiś render jak to będzie wyglądać?
Na potrzeby mojej pracy inż zmajstrowałem podobny układ z funkcją powiadamiania użytkownika prze SMS :)
Nie miał tak rozbudowanych założeń jak wasz (sprawdzał temp., wilgotność i wystąpienie płomienia).

Osobiście uważam, że cena powinna oscylować w okolicach 100zł, tym bardziej że ostatnie on tylko zasilanie. Jeżeli już wystąpi płomień to samo odcięcie zasilania to za mało.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: dragonn »

Potrzeba więcej informacji jak to ma działać żeby powiedzieć czy będzie się zaintersowanym (a przynajmniej ja tak to widzę).
FlameRunner, MosfetN
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: Pjoter »

Co do zadanego pytania - tak, byłbym w stanie wydać 100-150 zł za produkt który miałby zapobiec pożarowi. Pytanie brzmi czy faktycznie zapobiegnie czy spowoduje że będzie on mniejszy bo odetnie zasilanie?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Pajacyk0v

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: Pajacyk0v »

Pjoter pisze:Co do zadanego pytania - tak, byłbym w stanie wydać 100-150 zł za produkt który miałby zapobiec pożarowi. Pytanie brzmi czy faktycznie zapobiegnie czy spowoduje że będzie on mniejszy bo odetnie zasilanie?
Nigdy nie masz 100% pewności. Większe szanse że po odcięciu zasilania zalążek pożaru się nie rozwinie jest przy drukarkach zabudowanych.

Ja u siebie mam szczelną budę, w niej czujnik ppoż ogień/dym sterujący killswitchem. Do pełni szczęścia muszę jeszcze zainstalować w środku granat gaśniczy który by zasypywał całość sodą przy otwartym ogniu.

Przy drukarkach wolno stojących to loteria.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: FlameRunner »

Brak danych.
  • Czy wnosi to coś nowego względem zabezpieczeń termicznych dostępnych we współczesnych firmware?
  • Z jakimi modyfikacjami drukarki wiąże się montaż tego urządzenia?
  • Czy urządzenie będzie współpracować ze wszystkimi drukarkami? Czy jak ktoś ma różne RepRapy, z różnymi płytami głównymi i z różnymi czujnikami temperatury, a do tego "markowe" drukarki takie jak Ultimaker, MakerBot, 3DGence, Zortrax - to czy ten ktoś może kupić 20 sztuk i zabezpieczyć wszystkie drukarki?
  • Czy naprawdę będzie w stanie odciąć zasilanie zanim stanie się coś naprawdę złego?
Na podstawie tego, co do tej pory napisałeś, nie da się odpowiedzieć na Twoje najważniejsze, podkreślone pytanie. To równie dobrze może być świetne urządzenie w świetnej cenie jak i coś bezużytecznego.
MosfetN
Postów w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: MosfetN »

Wybaczcie opóźnienie, już spieszę z odpowiedziami :)
Pajacyk0v pisze:To jest cena za sam moduł sterujący czy cały układ pomiarowo/wykonawczy? Bo sam przekaźnik bipolarny 230v kosztował mnie ze 70pln :]
To jest cena za cały układ, sterowanie będzie odbywało się poprzez zestaw mosfet,ów zintegrowanych ze sterownikiem. Będzie też wyjście na zewnętrzny przekaźnik / SSR.
SanFable pisze:Hmm, osobiście to nie widzę zastosowania w "lepszych" konstrukcjach bo:

- octoprint chyba ma jakieś zabezpieczenia
- smoothieware na pewno ma konfigurowane jak chcesz
.........................
Jak najbardziej zgadzam się, montowanie czegoś takiego do drukarki typu ulti czy zortrax nie ma większego sensu. Całość będzie przeznaczona pod wszelkiego rodzaju drukarki samoróbki (tzn. rep-rapy) których użytkownicy chcieli by mieć większą "pewność siebie" podczas zostawiania takiego sprzętu na dłuższy czas bez opieki. No chyba ,że będzie wyraźne zainteresowanie nad stworzeniem czegoś takiego również pod tego typu drukarki, choć ja osobiście nie widzę sensu.

Jeszcze pracujemy nad tym ile dodatkowych przewodów będzie trzeba poprowadzić, nie chcę aby było ich zbyt dużo ponieważ znacznie utrudni to montaż, jednakże chciałbym aby system nie bazował na istniejących czujnikach w celu zapewnienia jak największej niezawodności i kompatybilności z innymi drukarkami (jeszcze rozważamy kilka opcji).

Tak , jak będzie pożar też będzie to wykryte.
Kama pisze: Macie jakiś render jak to będzie wyglądać?
Na potrzeby mojej pracy inż zmajstrowałem podobny układ z funkcją powiadamiania użytkownika prze SMS :)
...........................
Niestety na tą chwilę jeszcze nie mamy żadnych renderów ani nic w tym rodzaju :) .
Rozumiem , bierzemy pod uwagę to ,że cena nie może być zbyt wysoka. Osobiście uważam ,że te 150 zł to jest absolutne maksimum.
Pjoter pisze:Co do zadanego pytania - tak, byłbym w stanie wydać 100-150 zł za produkt który miałby zapobiec pożarowi. Pytanie brzmi czy faktycznie zapobiegnie czy spowoduje że będzie on mniejszy bo odetnie zasilanie?
Założenie jest takie ,że odetnie zasilanie zanim cokolwiek się stanie. A jeśli nawet się stanie to sam pożar też zostanie wykryty.
Osobiście uważam ,że wypuszczanie produktu który nie jest w 100% przetestowany i nie zawodny nie ma żadnego sensu. Dlatego też niczego nie obiecuję bo nie wiem czy uda się wszystko dopiąć na ostatni guzik ;) .
FlameRunner pisze:Brak danych.
  • Czy wnosi to coś nowego względem zabezpieczeń termicznych dostępnych we współczesnych firmware?
  • Z jakimi modyfikacjami drukarki wiąże się montaż tego urządzenia?
  • Czy urządzenie będzie współpracować ze wszystkimi drukarkami? Czy jak ktoś ma różne RepRapy, z różnymi płytami głównymi i z różnymi czujnikami temperatury, a do tego "markowe" drukarki takie jak Ultimaker, MakerBot, 3DGence, Zortrax - to czy ten ktoś może kupić 20 sztuk i zabezpieczyć wszystkie drukarki?
  • Czy naprawdę będzie w stanie odciąć zasilanie zanim stanie się coś naprawdę złego?
Na podstawie tego, co do tej pory napisałeś, nie da się odpowiedzieć na Twoje najważniejsze, podkreślone pytanie. To równie dobrze może być świetne urządzenie w świetnej cenie jak i coś bezużytecznego.
Jak najbardziej zgadzam się , postaram się wyjaśnić wszystko na tyle na ile mogę ;)

-> Chodzi o całkowite uniezależnienie się od głównego sterownika drukarki i czujników które są do niego podpięte, na pewno będzie trzeba pociągnąć trochę przewodów w celu podpięcia dodatkowych czujników, lecz jeszcze nie wiem ile dokładnie. Po złożeniu pierwszego prototypu i przetestowaniu pomysłu będę w stanie powiedzieć coś więcej na ten temat. To będzie taka mała płytka do której będą podpięte wszystkie przewody z dodatkowych czujników. Mogę dodać ,że płytka będzie miała również regulowane zabezpieczenie nad prądowe. Całość będzie "nafaszerowana" dodatkowymi czujnikami jak tylko się da (oczywiście w granicach rozsądku :) ). Oprócz poprowadzenia czujników do miejsc takich jak głowice czy stół, będzie trzeba prawdopodobnie zamocować taki mały moduł nad całym obszarem roboczym który będzie spięty z płytką od systemu przeciwpożarowego. W tym module będzie działa się większość "magii" ;)

-> Tak jak pisałem powyżej urządzenie raczej będzie przeznaczone do wszelkiego rodzaju rep-rap,ów z open-source-owym firmware wgranym na płytkę (prawdopodobnie będzie też konieczna modyfikacja tegoż "firmware" oraz spięcie się ze sterownikiem za pomocą jednego przewodu).

-> Tego czy to będzie działać tak jakbym chciał jeszcze nie wiem , wszystko okaże się po zbudowaniu pierwszego prototypu .

Mam nadzieję ,że udzieliłem w miarę sensownych odpowiedzi :)

----> Za każdym razem gdy uda się poczynić jakieś postępy będę wrzucał informacje na temat całego projektu.
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: System przeciwpożarowy do drukarek 3D

Post autor: sagittario »

Jeśli to faktycznie tak dobrze działa jak widać na filmikach to nie lepiej mieć nad drukarką coś pokroju ElideFire? Oczywiście jako dodatkowe zabezpieczenie poza "warstwą" elektroniki.

EDIT: O właśnie przeczytałem, że Pajacyk0v o czymś takim napisał :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”