To capricorn or not to capricorn

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

To capricorn or not to capricorn

Post autor: morf »

Hej,

jakis czas temu zakupilem taka rurke ala capricorn (co by nie linkowac produktu screen)
Screenshot_20190106_121338.png
Przy okazji mojej walki z echo w delcie postanowilem przelozyc standardowa PTFE z zestawu wlasnie ta ta co kupilem.
przypominam ze w hotend w delcie wyglada tak ze rurka dotyka do samej dyszy.

Na testowych kostkach nie zauwazylem zbytniej roznicy poza tym ze zaczela mi sie przytykac dysza (tak przynajmniej wtedy myslalem).
Poniewaz zmienalem tez wspolczynniki termistorow w sofcie oraz zmienialem wentylator chlodzacy radiator hotendu to w pierwszej kolejnosci stawialem na moj blad.

Rozebralem cala glowice, wsadzilem nowa dysze, poczyscilem, ogolnie rzecz ujmujac niezle sie urobilem zeby za chwile znowu doswiadczyc symptomow przytkanej dyszy...

Po paru razach zauwazlem ze nawet bez zakreconej dyszy filament w rurce jakos slabo sie przesuwa a wrecz blokuje sie z niewiadomych przyczyn. Teraz na biurku na sucho przepychajac filament przez rurke czuje mocny opor i widze ze to byla najprowodopodobniej przyczyna "przytykania dyszy".
Wstawilem stara ruke PTFE i jak reka odjal.

Teraz pytania + moje spostrzezenia lub moja niewiedza dot PTFE w stylu capricorn:
[*] Czy mozna uznac ze z powodu slabej tolerancji nie oplaca sie kupowac capricorna od chinczyka z Ali? (raczej nie obstawiam zeby nitka od DD miala az taka nietolerancje, tymbardziej ze mierzac suwmiarka jest ok.
[*] Rurke zamocowalem na standardowych zlaczkach, ktore mialem do poprzedniej ruki (wiem ze sa dedykowane ale trzymaly dobrze, czy popelnilem kardynalny blad?)
[*] Czy taki capricorn nadaje sie do montazu w setupie, gdzie rurka dotyka dyszy? (na oko nie bylo nic upalonego po wyjeciu)
[*] Gdzie najlepiej kupic sprawdzone PTFE (zwykle i dobre) a gdzie capricorna ?
[*] Czy w ogole jest sens sie w to bawic? :)
Berg, Abys
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
RaveOn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 23 lis 2018, 13:30
Lokalizacja: Szczecin / Oslo
Drukarka: Prusa MK3S
x 39

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: RaveOn »

Bodajże dziobu zgłaszał ostatnio podobne problemy z tym a'la capricornem, także to chyba taki urok tej rurki. Jeśli w normalnej rurce nie ma problemów to chyba nie ma sensu na siłę tego montować, skoro generuje to tylko kłopoty :D Ja używam dalej zwykłego białego bowdena i po radach Rafała śmiga aż miło :P
Ender 3 - SPRZEDANY
Prusa MK3S - Uruchomiona :D
Hevo - W fazie rozważań ;)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1171
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 773
Kontakt:

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: @GUTEK@ »

Miałem to samo na oryginalnym ekstruderze w CR10. Robił on zadziory na filamencie, największe przy retrakcjach i w końcu filament blokował się rurce.
Po wymianie na ekstruder z podwójnym radełkiem i wykonaniu kilku wydruków testowych filament mi się jeszcze nie zablokował. Oczywiście to nie znaczy, że w końcu to znów nie nastąpi. Jednak przy tym ekstruderze takich zadziorów nie mam. Zobaczymy :)
Abys
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Blazi »

Ogarniałem kiedyś retrakcję na maszynie z metrowym bowdenem - w skrócie średnica, materiał i jakość wykonania tej rurki jest co najmniej tak istotna jak się wydaje ;) i jest się o co bić.
[*] Czy mozna uznac ze z powodu slabej tolerancji nie oplaca sie kupowac capricorna od chinczyka z Ali? (raczej nie obstawiam zeby nitka od DD miala az taka nietolerancje, tymbardziej ze mierzac suwmiarka jest ok.
Na podstawie tego co opisałeś w poście - nie można. Nie to, że nie jest to możliwe ale nie sprawdziłeś porządnie samej rurki i Twoje wnioski są baaardzo poszlakowe. Zwykła suwmiarka nie nadaje się do mierzenia otworów w elastycznych materiałach - byle mikroskop za trzy dychy od chińczyka skalibrowany na pałę zrobi to lepiej. Utnij po 3mm tej rurki z każdej strony (piłką, nie nożem, nie chcesz jej odkształcać), zmierz średnice i odchyłkę w kształcie (w sensie - jajowatość :)) za pomocą mikroskopu i dopiero wtedy będziesz mógł tak uznać. Od biedy nada się nawet aparat ze smartfona, ale tutaj już potrzeba trochę pomysłowści aby uzyskać cokolwiek lepszego od wyników z suwmiarki :)
[*] Rurke zamocowalem na standardowych zlaczkach, ktore mialem do poprzedniej ruki (wiem ze sa dedykowane ale trzymaly dobrze, czy popelnilem kardynalny blad?)
O złączkach można napisać cały elaborat. Każda może być dobra jak i każda może być zła - zależy czego oczekujesz i jak jej używasz. :) Grunt to zablokowanie jakiegokolwiek ruchu rurki w złączce, jak to uzyskasz to prawdopodobnie na Twoje potrzeby wystarczy.
[*] Czy w ogole jest sens sie w to bawic?
Tak - patrz początek posta.

Tak jak @GUTEK@ wspomniał - sprawdź co zostaje z filamentu po przepuszczeniu przez ekstruder. Nawet idealnie gładka i okrągłą rurka z nieistotnie małym oporem nie poradzi sobie ze sprasowanym filamentem z zadziorami.
FlameRunner
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: morf »

Moze koślawo napisalem ale suwmiarka sprawdzalem srednice filamentu aby wykluczyc problem z sama nitka filamentu
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: McKee »

Jeżeli filament ma problemy z przesuwem ze szpuli do dyszy to jest problem.
Trzeba to sprawdzić po zaciśnięciu złączek (sprawdzić cały układ po wymianie rurki a nie tylko rurkę przed montażem).
Skąd są u Ciebie opory musisz sam dojść - czy tak było od początku, czy rurka się zużyła, czy złączki jej za mocno nie ściskają. Taką rurkę wystarczy zbyt mocno zginąć i odkształcenie zostaje i hamuje filament. Nie wysnuwałbym wniosku, że rurka którą kupiłeś była zła, bo nie wiem co jej się przydarzyło. Z Twojego opisu wynika że teraz jest zła (nawet bez ściśnięcia złączkami), ale też chciałbym się dowiedzieć dlaczego - i to Ty powinieneś mi/nam odpowiedzieć a nie odwrotnie ;)
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Blazi »

Istotne jest nie tyle jaki jest stan materiału na szpuli a raczej jaki jest stan materiału za ekstruderem. Jeżeli średnica materiału nie pływa o więcej niż 0,1mm a ekstruder nie robi z drutu czegoś o kształcie makaronu typu krajanka :) to teoretycznie nie powinieneś mieć takich problemów.
FlameRunner
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: McKee »

Zgoda, ale morf pisał, że ma problemy z przesuwem filamentu w samej rurce. Jeżeli dobrze zrozumiałem to nawet poza drukarką - rurka jest więc felerna (ale dlaczego to nie dojdziemy). Po zaciśnięciu na złączkach i po przejściu filamentu przez ekstruder będzie tylko gorzej :D
morf
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: kapi »

a'la Capricon to nie oryginał, sama cena to sugeruje. Więc z tą kalibracją tej a'la też może być różnie , a kolor, no cóż....

z tego co pamiętam 1m w US kosztował podobnie jak w linku :
https://www.digitmakers.ca/products/cap ... owden-tube
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2421
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 464
Kontakt:

Re: To capricorn or not to capricorn

Post autor: Artu »

"Żaba" też ma w swojej ofercie w podobnej cenie Rurka PTFE Capricorn 4/1.9mm
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”