Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Holgin
Postów w temacie: 3
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Holgin »

dziobu pisze:[OT]
sp6vgx pisze:Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.
A gdzie robisz PCB?
Używamy uC w takich (i większych) obudowach ale wszystko na 2 warstwach.
Co prawda pytanie nie do mnie, ale - przejście z dwóch warstw (w moim przypadku TOP to Signal/Power a BOTTOM to Ground Plane) na cztery warstwy (Signal/Ground Plane/Power Plane/Signal) niesamowicie ułatwia projektowanie PCB (nie trzeba się męczyć z prowadzeniem zasilania) i poprawia wszystkie parametry, nie wchodząc w szczegóły za bardzo.

Do zamawiania płytek polecam PCBWay - bardzo dobre ceny i dobra jakość :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: dziobu »

[OT]
Holgin pisze:Do zamawiania płytek polecam PCBWay - bardzo dobre ceny i dobra jakość :)
A jak w praktyce wygląda przesyłka? Tj czas oczekiwania i cło? I FV?
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: jarekb »

A znacie porównywarkę cen płytek?
https://pcbshopper.com/

Trzymam w ulubionych...
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Holgin
Postów w temacie: 3
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Holgin »

dziobu pisze:[OT]
Holgin pisze:Do zamawiania płytek polecam PCBWay - bardzo dobre ceny i dobra jakość :)
A jak w praktyce wygląda przesyłka? Tj czas oczekiwania i cło? I FV?
Produkcja to kilka dni, 3-5, zależy ile PCB i ile warstw, wysyłka też zależy od Ciebie jaką wybierzesz, ja korzystam z kuriera DHL i też kilka dni to trwa, cło około 23% i FV idzie dostać, u mnie w pracy czasem od nich zamawiamy :)
jarekb pisze:A znacie porównywarkę cen płytek?
https://pcbshopper.com/

Trzymam w ulubionych...
Niby znam, ale jakoś się przyzwyczaiłem do PCBWay, mam jakieś kupony rabaty... support mają super, można negocjować i tak dalej :) Zbyt dużych różnic cenowych i tak nie mam.
No i $20 bonusu jak ktoś zamówi z ref-linka jest bardzo miłe ;)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze:[OT]
sp6vgx pisze:Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.
A gdzie robisz PCB?
Używamy uC w takich (i większych) obudowach ale wszystko na 2 warstwach.
A to różnie :) Jak mi się śpieszy to Eurocircuits ( https://www.eurocircuits.com/ ) - ceny w sumie może nie najlepsze ale szybko i wysyłka z europy tak że po wyprodukowaniu na drugi dzień jest u mnie (często potrafią wysłać szybciej niż wybrany termin realizacji). Natomiast jak mam czas to Chiny i tutaj różnie zależy od wymagań co do PCB (czasami robię coś z w.cz. od 10GHz w górę więc laminaty Rogers-a lub jakieś rozbudowane gdzie muszę mieć kontrole impedancji, zagrzebane czy zaślepione przelotki itd. itp. ), ale między innymi też czasem zamawiam w PCBWay.

Natomiast co do dwóch warstw to owszem można tylko często nie da się tego zrobić zgodnie ze sztuką i wychodzi ogromny pająk. Ostatnio robiłem PCB i ze względu na koszta ustaliłem cztery warstwy (STM32F777) i prawdę mówiąc zrobiłem ale nie jestem z tej PCB do końca zadowolony. Musiałem użyć power plane do prowadzenia sygnałów. Ot powinna być na sześciu warstwach - zapewne w kolejnej wersji tak będzie...

Teraz dlaczego nie da się zrobić dobrze na dwóch warstwach, pomijam już sprawy związane z EMI/EMC. Ale taki wspomniany ethernet, tutaj magistrala MII czy RMII ścieżki powinny mieć impedancję 68om, natomiast pary różnicowe powinny mieć 100om - robisz to w odniesieniu do planu masy. Załóżmy że uda ci się tak poprowadzić ścieżki że na bottom masz tą masę, to teraz wystarczy policzyć jakie będą odstępy i szerokość ścieżek dla FR4 grubości około 1.5mm... A to tylko ethernet który w zasadzie ma małe wymagania, dodając PHY do USB HS już jest weselej to samo dokładanie zewnętrznej pamięci (wyrównanie ścieżek itp.).

Owszem na dwóch warstwach można to zrobić i za zwyczaj będzie to działać. Problem w tym że czasem jednak nie działa, a objawy potrafią być bardzo trudne do zdiagnozowania (przesłuchy, gubienie pakietów, problemy z enumeracją na USB itd.).

Można zerknąć sobie przykładowo na jakieś płytki Nucleo czy Discovery - tam za zwyczaj w większych układach cztery warstwy to jest minimum.

Tutaj można sobie zobaczyć referencyjne wymagania do ethernetu w oparciu o popularny PHY LAN8700 - można sobie popatrzeć i zastanowić się czy spełni się te zalecenia na dwóch warstwach ;)

http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... cklist.pdf

No i to wszystko to jest kaszka z mleczkiem - bo jazda się zaczyna jak masz do czynienia z naprawdę szybkimi magistralami - czyli chcesz użyć pamięci DDR, wyjścia HDMI, szybszych USB itd. tutaj już nie ma zmiłuj się - jak popełnisz błędy to widać je momentalnie :)
Holgin, jarekb, dziobu
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: dziobu »

sp6vgx pisze:czasami robię coś z w.cz. od 10GHz w górę
To już znacznie więcej niż jest nam w ogóle potrzebne.

Dzięki ;)
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze:
sp6vgx pisze:czasami robię coś z w.cz. od 10GHz w górę
To już znacznie więcej niż jest nam w ogóle potrzebne.

Dzięki ;)
To akurat tak - ale popatrz sobie na mikrokontrolery - jeszcze stosunkowo niedawno karta sieciowa czy usb na płytce to były nieliczne przypadki, teraz jest to często standard wielu projektów amatorskich, a to będzie szło do przodu i projektując PCB będzie trzeba się do tego przyzwyczajać. Nie będę zdziwiony jak w takich "małych" Cortexach niedługo dostaniemy poza możliwością podłączenia LCD jakieś eDP, czy możliwość podłączania szybszych pamięci RAM itd. itp.

No chyba że zostaniemy na poziomie AVR czy gotowych modułów, ale tutaj prędzej czy później stwierdzimy że takie coś nas mocno ogranicza. Nie ma też co ukrywać że producenci elementów mają tendencję do miniaturyzacji więc tak samo prędzej czy później i do potencjalnie trudnych w lutowaniu obudów będzie trzeba przywyknąć (ot BGA itp.) - niestety tutaj nikt nie patrzy na hobbystów :)

Może na chwile obecną przy takich STM32 można sobie jeszcze pozwolić na jakieś niedociągnięcia bo jak wspomniałem są to stosunkowo wolne interfejsy i sporo błędów na PCB potrafią wybaczyć, ale to jest też dobre ćwiczenie aby nabrać jakiś nawyków które kiedyś mogą być przydatne.

Jest jeszcze inna kwestia - czasami człowiek chce się sprawdzić czy da radę samemu coś wykonać ;) ot i pcha się w jakiś trudny projekt (ja tak wpakowałem się w cztery warstwy pierwszy raz gdzie testowałem sobie mikrokontroler z MMU i dołożyłem DDR-y ot chciałem zobaczyć czy się uda coś takiego zrobić)...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: dziobu »

Ja siedzę w branży gdzie spokojnie mógłbym 75% zrobić na AVRach a i te czasem mogły by się nudzić. Zresztą poza uC nie wyjdę, a te jeszcze długo będą dostępne w lutowalnych obudowach. Szybsze rzeczy zdecydowanie nie są mi potrzebne; często nawet te najbardziej wypasione modele pracują z minimalnym niezbędnym zegarem ;)
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Kama »

Słuchajcie męczę już drugi dzień KiCAD'a i zaciąłem się w dość głupim (podstawowym) punkcie...

Jak dodać w schemacie złącza zasilające?

Tak to wygląda zgodnie z tutorialem:
Obrazek

ale nigdzie nie mogę tego znaleźć :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”