Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Krańcówki, czujniki, oświetlenie...
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Cosik »

Zepco pisze:KiCAD do chałupniczej roboty zdaje egzamin, od schematu po wykonanie płytki.
Nie prawda :P Wiele zaawansowanych projektów używa KiCADa ;) np Olimex wszystko robi w KiCADzie.

A co do eagla, to uważaj. Zależy jaką dużą płytkę będziesz robił, kiedyś robiłem prawie maksymalną i odbiłem się o problem że jak rozmieściłem juz elementy to nie mogłem ich poprzestawiać bo nie było miejsca a na zewnątrz nie mogłem wyciągnąć bo program nie pozwalał bo wersja free :D

Ja wszystkie swoje projekty robię w KiCAD i jestem zadowolony.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: dragonn »

Cały Duet jest w KiCAD zrobiony ;).
Cosik
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Cosik »

Zapomniałem dodać, KiCAD ma fajny wbudowany manual.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: sp6vgx »

Cosik pisze:
Zepco pisze:KiCAD do chałupniczej roboty zdaje egzamin, od schematu po wykonanie płytki.
Nie prawda :P Wiele zaawansowanych projektów używa KiCADa ;) np Olimex wszystko robi w KiCADzie.
Generalnie w każdym programie idzie zrobić na upartego wszystko, tutaj bardziej kwestia ile chcemy wydać i ile chcemy się męczyć :)
W sumie oba te programy są raczej do prostych zastosowań (proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.

Jednak do hobby spokojnie Eagle w darmowej wersji czy KiCAD wystarczy... Ja bym wybrał właśnie na zasadzie który bardziej przypasuje i na komputerze który się posiada działa szybko (tak aby się nie denerwować).
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Cosik »

sp6vgx pisze:(proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.
Nie pisał że będzie robił płytkę z 30 warstw bądź więcej, do tego jest tylko jeden wybór. A jak się tym nie zajmował nigdy to nie ma co mu pisać o warstwach bo nie będzie robił na więcej niż dwóch.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Kama »

Cosik pisze:
sp6vgx pisze:(proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.
Nie pisał że będzie robił płytkę z 30 warstw bądź więcej, do tego jest tylko jeden wybór. A jak się tym nie zajmował nigdy to nie ma co mu pisać o warstwach bo nie będzie robił na więcej niż dwóch.
Dokładnie tak :)

2 warstwy w zupełności wystarczą
Ubi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 13 lut 2019, 12:33
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Ender-3

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Ubi »

Ja do prostych projektów używam "Sprint Layout"
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: sp6vgx »

Cosik pisze:
sp6vgx pisze:(proste = mało warstw, mało szybkich magistral w stylu pamięci DDR, USB 3.0 itd. brak dużych układów BGA itd.) - czyli to co robią hobbyści i niewielkie projekty.
Nie pisał że będzie robił płytkę z 30 warstw bądź więcej, do tego jest tylko jeden wybór. A jak się tym nie zajmował nigdy to nie ma co mu pisać o warstwach bo nie będzie robił na więcej niż dwóch.
Może inaczej - łagodnie napisałem że oba programy należą do tych prostych i nie używa się ich w naprawdę zaawansowanych projektach ;) Więc oba spokojnie można opanować w amatorskich zastosowaniach, tutaj to co napisałem warto wybrać taki który bardziej przypadnie do gustu.

BTW 30 warstw nigdy nie używałem, przykładowo płyta główna z Intel Pentium N3710, M2, USB 3.0, 8 GB DDR3 itd. mieści mi się na 10 warstwach ;)

Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.

Natomiast co do wyboru jest więcej programów np. takie darmowe "Altium" https://www.altium.com/circuitmaker/overview ;) - ale odradzam :) można by jeszcze kilka innych wymienić.

Generalnie z programami to jest tak im lepszy to nie jest nagle 1000 opcji nie wiadomo do czego, tylko te lepsze bardziej ułatwiają pracę - przez co robi się wszystko szybciej i unika błędów - do tego działają szybko nawet przy dużej liczbie komponentów. Natomiast każdy trzeba opanować i tutaj w sumie jest podobnie z czasem jaki trzeba na to poświęcić (mowa o używaniu podstawowej funkcjonalności).
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: Kama »

Zrobiłem pierwszy tutorial z KiCAD'em i jest nieźle :git:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5868
Kontakt:

Re: Własna płytka PCB - od czego zacząć?

Post autor: dziobu »

[OT]
sp6vgx pisze:Natomiast 4 czy 6 używam amatorsko ;) bo bez tego trudno np. z STM32 w LQFP144 dobrze wyprowadzić i odfiltrować zasilania czy zrobić poprawnie Ethernet lub USB HS.
A gdzie robisz PCB?
Używamy uC w takich (i większych) obudowach ale wszystko na 2 warstwach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”